Експерти стверджують, що в результаті децентралізації міським територіальним громадам передадуть не тільки повноваження з вирішення нагальних проблем людей, але і фінанси для цього, повідомляє Високий Вал.

Як це буде відбуватись і що належить зробити?

Три рівня адмінреформи

Відповідно до реформи пропонується ввести три рівні адміністративно – територіального устрою.

Рівень перший: регіон. Досить імовірно, що Україна буде розділена на дев’ять регіонів:

– Поліський: Волинська, Рівненська, Житомирська області;

– Карпатський: Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька області;

– Подільський: Тернопільська, Хмельницька, Вінницька області;

– Київський: Київська, Чернігівська, Черкаська, Кіровоградська області;

– Слобожанський: Сумська, Полтавська, Харківська області;

– Придніпровський: Дніпропетровська, Запорізька області;

– Донецький: Луганська та Донецька області;

– Причорноморський: Одеська, Миколаївська, Херсонська області;

– Автономна республіка Крим.

Рівень другий: район.  Нинішні 468 районів теж укрупнять . На їх місці з’являться 100 нових районів.

Рівень третій: територіальна община. Цей рівень теж припускає укрупнення нині діючих місцевих громад – замість них має з’явитися 750 нових територіальних громад.

Хто прийде на заміну головам адміністрацій?

Передбачається, що в якості зразка Україна використає досвід Франції. У нових районах місцеві органи влади переформатують в «органи префектурного типу». Кожен район очолить префект (державний чиновник). Одна з головних задач префекта – контроль за працею органів місцевого самоврядування (частково цим наразі займаються прокурори).

Кожні три роки проходитиме ротація перфектів. Це саме той строк, який не дає зростись із місцевою владою. Ротація – одна з обов’язкових умов, яка дозволить убезпечити префекта від корупції.

Префекта назначатиме Президент за представленням Влади. Ця людина повинна мати спеціальну освіту і підготовку, а також пройти жорсткий відбір. Ще одна особливість майбутніх префектів – політична нейтральність. Цим чиновникам заборонено бути в будь-якій партії, а також балотуватися на будь-які політичні посади. Це будуть ті люди, яким довіряє влада.

Як проходитиме реформа?

За словами спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана, для децентралізації необхідно внести зміни до Конституції і переписати майже 500 нормативних документів.

Парламент України планує не пізніше 15 липня прийняти закон про децентралізацію держуправління. А обласні держадміністрації до 1 червня зобов’язані розробити Перспективний план формування дієздатних громад по області. Влада запропонує методологію, як створити об’єднання і яким чином визначати центри громад. Нову карту області повинна приймати обласна рада.

Задача влади – провести реформу до жовтня. Саме на кінець цього місяця заплановані місцеві вибори. Їх планують провести на новій територіальній основі.

Коментарі закриті.