Демократи зростають за шкільною партою
Катерина Панасенко.
Чернігівщина, на жаль, не є пілотним регіоном нового швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей України» (DOCCU). Та у перспективі, за словами співголови Центру міжнародних освітніх проектів Цюріхського педагогічного університету Рольфа Голлоба, це можливо. Вирішальний фактор – прагнення і воля мешканців нашого краю жити за принципами демократії. Школи Менщини також могли б стати базовими закладами правового виховання учнівської молоді.

Коли на уроках мій син-третьокласник ознайомився з положеннями Конвенції про права дитини, авторитетно заявив, що він – «вільна дитина і має право на особисте життя». Відтак більше не можу без дозволу заглядати в його портфель, щоденник і табель. Юному правоборцю нагадала й про обов’язки, задекларовані в цьому важливому міжнародному документі. А ось прагнення свободи слова і вимогу поваги схвалила: саме в шкільні роки ми вчимося демократії й умінню вільно висловлювати свої думки, відстоювати право на гідність.

Учасниця міжнародного проекту «Європа у валізі», активістка Євроклубу десятикласниця Менської районної гімназії Катерина Панасенко теж досконало знає положення і Конвенції про права дитини, і Хартії Освіти для демократичного громадянства та Освіти з прав людини. Передусім, як прем’єр-міністр гімназійного кабінету міністрів – органу учнівського самоврядування.

– Обізнаність допомагає відстоювати думки, власну точку зору і своє «Я», – говорить Катя. – Робить людину сміливою і незалежною в діях і вчинках.

Катерина – гордість гімназії: перемоги на олімпіадах і фестивалях додають позитивного іміджу закладу, а дівчині – впевненості у власних силах. Вона встигає все: навчатися на відмінно, писати чудові вірші, опановувати гру на фортепіано, писати наукові праці для Малої академії наук, читати серйозні книги і навіть допомагати ближньому.

Саме учні, пройнявшись чужою бідою, стали ініціаторами збору коштів на лікування тяжкохворого хлопчика Артемка. Вчителів, як кажуть, «поставили до відома». Волонтери зробили скриньки і виготовили листівки-звернення. Гроші, виручені від благодійного концерту, та пожертви гімназистів (1841 гривню) передали матері дитини.

Дні самоврядування, заняття у «Євроклубі» та правових гуртках, поїздки учнів за кордон, участь у різноманітних міжнародних програмах і проектах, переконана заступник директора гімназії з виховної роботи Юлія Скотар, допомагають дітям пізнавати ази громадянської освіти і набувати навичок громадянської діяльності.

Безперечно, корисним у цій справі став би й досвід засновників-координаторів проекту DOCCU – Швейцарської Конфедерації, Королівства Норвегії, Ради Європи – з впровадження освіти з прав людини та поширення знань серед молоді.
– Компетентності у галузі освіти для демократичного громадянства – підґрунтя для розвитку активної молоді, здатної самостійно приймати рішення у різних життєвих сферах, – стверджує Рольф Голлоб.
Розвиток громадянської освіти – складова соціальної політики більшості цивілізованих країн. Україна на шляху до членства в Європейському Союзі, а українська молода демократія повинна утвердитися й зміцніти.
Наша держава шукає гідні відповіді на сучасні глобальні виклики, і, зокрема, щодо національної ідентичності, потребує активних і відповідальних громадян, які поважають закон і правопорядок, вболівають за долю країни.

Коментарі закриті.