Управління Верховного комісара ООН продовжує непокоїти ситуація із затриманими, серед яких є шукачі притулку та неповнолітні, у пунктах тимчасового перебування іноземців (ПТПІ) у Волинській та Чернігівській областях.

За інформацією представництва ООН в Україні, їх ситуація залишається проблематичною, незважаючи на кілька візитів працівників УВКБ ООН, юристів неурядових організацій та представників влади. З метою з’ясування ситуації на наступні тижні заплановані додаткові візити, які включатимуть спілкування із затриманими.

Відповідно до різних повідомлень, більше ста осіб протестують проти їх затримання або стверджують, що їм відмовляють у можливості використати право подати заяву про надання статусу біженця. Деякі особи, засуджені до одного року затримання за спробу перетнути державний кордон без належних документів, протестують проти обмеження свободи, погрожуючи вдатися до більш рішучих форм протесту. Деякі стверджують, що вони є неповнолітніми без супроводу дорослих, вихідцями із Сомалі, які у відповідності до міжнародних та українських стандартів заслуговують на особливу увагу.

Наразі УВКБ ООН не в змозі перевірити всі відомості, які офіс продовжує отримувати. Залишається незрозумілим, чому так багато осіб, які стверджують, що вони є неповнолітніми, органами влади вважаються дорослими, адже Міністерство охорони здоров’я лише нещодавно розпочало розробку процедури оцінки віку. Визначення справжнього віку, а іноді й встановлення особи, є досить складним завданням у будь-якій ситуації. Відтак, УВКБ ООН висловлює свою готовність сприяти органам влади у вирішенні існуючих проблем у найбільш прийнятний спосіб.

Відповідно до наявної в УВКБ ООН інформації, у ПТПІ „Волинський” перебувають кілька родин з дітьми з Афганістану. Це означає, що впродовж місяців діти шкільного віку залишаються без доступу до освіти.

Співробітники УВКБ ООН та Державної міграційної служби відвідали ПТПІ „Волинський” в рамках спільного візиту 21 січня 2012 року, щоби зустрітися з затриманими та узгодили ряд кроків для виходу із ситуації, що склалася.

Минулого тижня 28 осіб подали заяви про надання статусу біженця до адміністрації ПТПІ „Волинський”. Хоча ніхто зі співробітників Волинської міграційної служби не виїздив до ПТПІ для проведення співбесід, УВКБ ООН отримало запевнення, що заяви почали розглядати. Заяви були підготовлені англійською мовою і співробітники ПТПІ мають перекласти їх на українську мову. На сьогоднішній день жоден з 28 заявників не отримав ні підтвердження про свій статус, ні жодних документів, які б підтверджували, що їх заяви про надання статусу біженця були прийняті до розгляду.

УВКБ ООН продовжує сподіватися, що досягнуті домовленості будуть виконані, і що відповідальні органи здійснять всі необхідні заходи задля вирішення цієї напруженої ситуації, відповідно до національного законодавства та міжнародних зобов’язань, які взяла на себе Україна.

Вчора УВКБ ООН стало відомо, що наразі співробітники міграційної служби в Чернігові приймають та розглядають заяви. Як було повідомлено УВКБ ООН, чотири з п’яти розглянутих заяв, поданих сомалійськими шукачами притулку, були визнанні завідомо необгрунтованими. Це в свою чергу посилює занепокоєння сомалійців, які звинувачують владу в систематичній відмові їм у міжнародному захисті, а також затриманні, незважаючи на те, що депортація у їх випадку не є рекомендованою або можливою.

УВКБ ООН висловлює особливу стурбованість з приводу останніх повідомлень, отриманих 30 січня, про те що міліція була направлена у ПТПІ „Волинський”. УВКБ ООН перевіряє численні твердження, які надходять, і чекає на інформацію від двох членів Комісії з питань попередження катувань та співробітників Державної міграційної служби, які сьогодні вивчають ситуацію на місці та мають поспілкуватися із затриманими.

Коментарі закриті.