Квартира чи власний будинок для молодих (а часто і не дуже молодих) українців – це мрія, яку досягнути практично неможливо. Кредити, що пропонують банки, молодь боїться брати через нестабільну роботу або низьку зарплату. Ще один варіант, що пропонує держава, – молодіжне кредитування або спеціальні програми для придбання нерухомості.

Які є можливості?

Банки не дуже охоче надають кредити на великі суми (економічні кризи, заборгованість позичальників та інше є цьому причинами). А якщо і є можливість отримання, то відлякують досить великі відсотки.

Існує кілька інших варіантів. Але потрібно відразу зазначити, що всі вони діють для придбання нерухомості тільки на первинному ринку (тобто, лише нової, тільки-но збудованої квартири). Це пільгове довготермінове кредитування молодих сімей та самотніх молодих громадян. А також дві державні програми, які повністю схожі назвою («Доступне житло»), але дещо відрізняються умовами та термінами.
Усі ці три програми об’єднує одна закономірність: щоб стати їх учасником, потрібно обов’язково перебувати на квартирному обліку за місцем проживання. Реєстрацією займаються міська, селищні та сільські ради.

– Для цього громадянин звертається із заявою з проханням поставити на квартирний облік, – пояснює спеціаліст по діловодству міської ради Олена Гамениця. – Разом із заявою подаються: акт обстеження житлово-побутових умов (здійснює депутат місцевої ради); клопотання з місця роботи (для працюючих); виписка з будинкової книги; технічний паспорт на будинок чи квартиру; копія паспорта; довідка БТІ; свідоцтво про народження дитини. Зазначу, що право стати на квартирний облік має особа, на котру припадає менше шести метрів квадратних житла за місцем реєстрації. Потім заява розглядається на засіданні виконкому місцевої ради, рішенням виконкому заявник ставиться у чергу для отримання житла.

Пільговим довготерміновим кредитуванням можуть скористатися молоді сім’ї (у тому числі й неповні), в яких вік подружжя не перевищує 30 років, та самотні молоді громадяни віком до 28 років. Позичальник повинен бути платоспроможним. Щоб довести це, потрібно надати довідку з місця роботи про доходи за останні 12 місяців.
Держава дає кредит через фонди сприяння молодіжному житловому кредитуванню під купівлю, будівництво, реконструкцію житла з умовою його повернення протягом 30 років. Також кандидат на свій особистий рахунок, що відкривається регіональним управлінням Фонду в банку-агенті, повинен зробити перший внесок у розмірі не менше як шість відсотків вартості будівництва (реконструкції) житла.

Ставка за кредитом – лише три проценти. Дане кредитування вигідне молодим сім’ям. Адже при наявності в сім’ї однієї дитини кредит стає безвідсотковим, двох дітей – держава компенсує 25% суми кредиту, трьох дітей – держава виплачує 50 відсотків суми кредиту. На жаль, за даними неофіційних джерел, даний кредит отримати дуже важко і цей напрямок молодіжного кредитування майже не працює через брак державних коштів.

Програма «Доступне житло» (перший варіант): вік позичальника не нормується, зразу потрібно внести 25% вартості житла, на інші 75% дається кредит під 16 відсотків річних терміном на 15 років, держава частково компенсує відсотки по кредиту.
Програма «Доступне житло» (другий варіант): громадянин сплачує три відсотки ставки за кредитом та сам кредит. Місцевий орган влади за рахунок коштів держбюджету компенсує 13% ставки за кредитом. Термін кредитування та отримання компенсації не перевищує 15 років.

У даній програмі бере участь і новий двоповерховий будинок у нашому місті по вул. Шевченка, 74-ж (про умови можна довідатись у міській раді).

Консультації щодо отримання пільгового кредиту або кредитів за програмою «Доступне житло» можна отримати за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 49-А. Тел. 67-49-50.

– Жителі сільської місцевості мають власний варіант – їм надає допомогу обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, – розповіла найближчій газеті начальник управління економіки та розвитку інфраструктури РДА Тетяна Ольховик. – До речі, в першому півріччі поточного року послугами цього фонду скористалось вісім жителів нашого району, взявши кредити на суму 286 тисяч гривень. Кошти надаються для різноманітних потреб. На нове будівництво житла – в розмірі до 200 тис. гривень з терміном погашення до 20 років, а молодим (вік позичальника до 35 років) або неповним сім’ям – до 30 років. На добудову, реконструкцію житла – в розмірі до 100 тис. гривень з терміном погашення до 20 років. На придбання завершених або незавершених будівництвом індивідуальних житлових будинків з проведенням їх подальшої добудови або реконструкції – в розмірі до 100 тис. гривень з терміном погашення до 20 років. Можливі й інші варіанти, до того ж, не виключена можливість придбання житла на вторинному ринку. Плата за користування кредитом становить 3% річних.

Більш конкретно про умови даного кредитування можна довідатися за адресою: м. Чернігів, вул. Малиновського, 32-Б. Тел. 69-36-26.

Менські реалії

У нашому місті під програму молодіжного пільгового кредитування підпадали новозбудовані двоповерхівки по вулиці Шевченка (мікрорайон за поліклінікою ЦРЛ). Поспілкувавшись з власниками квартир, які брали житло в кредит, можна отримати різні відгуки.

Валерій та Світлана Розлачі отримали квартиру в 2003 році. Тоді сума кредиту на трикімнатну становила 54 тисячі гривень. Зараз, маючи одну дитину, виплачують щокварталу 430 гривень.

– Я взяв кредит на житло в 2006 році, – говорить держслужбовець Олександр Карпенко. – Квадратний метр житла в новому будинку тоді коштував 1830 гривень, двокімнатна квартира обійшлась у 81 тисячу. Оформлення документів у молодіжному фонді зайняло лише кілька днів. Стяглися всі гуртом на перший внесок, зараз виплачую по 600 гривень у квартал (сім’я також має одну дитину). Будинок наш – повністю молодіжний, всі брали житло в кредит. Квартирою задоволений у повній мірі, якість будівництва – на рівні, за шість років робили лише косметичні ремонти. Та й забезпеченість квартири була така, що тільки завозь меблі і живи.

– Навіть не знаю, чи зважилась би я на подібне рішення, якби довелося все починати спочатку, – розповідає молода багатодітна мама Ніка (ім’я змінено на її прохання). – Ми з чоловіком взяли кредит на придбання трикімнатної квартири в новому будинку по Шевченка, 74-ж, який зовсім недавно здано в експлуатацію. Та, окрім радості, що скоро матимемо власне житло, є дуже багато «але»… Так, кредиту можна добитись, але це дуже важко. Навіть здолавши велику чергу (допомогло те, що я потерпіла першої категорії від аварії на ЧАЕС), довелося чекати фінансування майже два роки та пройти багато підводних каменів бюрократії й спроб фірми-забудовника змінити умови контракту на власну користь (почали виникати якісь «зай­ві» метри і т.д.).

– До речі, від забудовника дуже багато залежить, – каже Ніка. – Ціна квартири – 371 875 гривень за 87 метрів квадратних житла – це занадто. Один квадратний метр обходиться в 4250 гривень. Досить великий перший внесок та й виплата кредиту також не маленька. Навіть будучи багатодітною, наша сім’я сплачує зараз щомісяця 550 гривень. До того ж, квартира здається зовсім не придатною до проживання: є тільки лічильники газу, електроенергії та води і газовий опалювальний котел. Підло­- га – бетон, навіть стіни потребують серйозної роботи. Ванну, сантехніку, внутрішні двері, плитку на стіни, газову пли­ту – все потрібно купувати самим. Але ми зробили свій вибір і тепер відступати немає сенсу, більшість неприємностей вже позаду. Та й без кредиту придбати більш-менш підходяще житло у нашому місті дуже важко…

Коментарі закриті.