Чи прибутковий вишневий урожай?Мало не біля кожного обійстя в Україні піняться зеленолистом вишняки. Цього року на Менщині виш­ні уродили особливо рясно: і діти насмакувалися, і дорослі запасів на зиму надбали. На базарі і на стихійних «п’ятачках» відер, корзин та ящиків із вишнею видимо-невидимо. От тільки чи ж вдається на такому ягідному достатку «довгу» гривню заробити?

З «хвостиком» і без

За тиждень ціна на ягоди, особливо на вишню, впала мало не вдвічі. Ще зовсім недавно підприємці брали її по п’ять гривень за кіло, а минулої неділі на базарі господарі були раді відро за тридцятку віддати.
У понеділок біля міського Троїцького базару стоять мікроавтобуси, грудяться штабелі невеликих пластикових ящичків: з півдесятка підприємців приймають ягоди.

– Вишні беремо, – відповідає один із них, Ігор. – Тільки щоб не дрібні, не биті і не мокрі. А то деякі зривають, ставлять відро у погріб. А коли назавтра приносять, то від переміни температури на ягодах стільки вологи конденсується – наче водою облиті. А вони тоді псуються набагато швидше.

І якщо біля цієї машини вишні приймають звичайно зірвані, то поряд – лише з «хвостиками» (плодоніжками).

– Так ягоди зберігаються довше, – пояснює приймальниця Марина. – Ми чи не першими в місті стали брати вишні з «ніжкою». Їх охоче кияни купують.

Смородина – десятка, вишні – троячка

Якщо «хвостаті» вишні купують оптом по чотири гривні, то прості – по три. Порічки – по п’ять – шість гривень, смородина – десятка. Найкраща ціна на аґрус – 12 – 13 гривень за кіло.

Підприємці-скупники виправдовуються тим, що вже і Київ наївся, ягід навезли доволі. Вишню у столиці приймають по 5 – 10 гривень, смородину – по 15. З аґрусом, якщо пощастить, трохи прибутковіше: можна і по 30 гривень здати. Але ж іще близько півтисячі треба: заплатити «містове», за стоянку, аналізи санепідемстанції. І тару за свої гроші також треба придбати.

Про вареники й наливку

У Новгороді-Сіверському чи навіть ближчій Корюківці відро вишень ще можна за півсотню збути, на чернігівських базарах – навіть трохи дорожче. Але ж чи коштуватиме шкірка вичинки? Ото і несуть люди щедрий урожай до найближчих приймачів та перекупників. «А куди нам стільки, вже не знаємо, куди ту вишню дівати», – говорять господарі.

До більших та ближчих до райцентру сіл підприємці заїжджають, ягоду купують. А до дальших так взагалі не добралися.

– Та й по тому біди великої нема, – сказав один із блистівчан. – Усіх грошей не заробиш, а за дві гривні по вишнях стрибати і резону нема. Наїмося вареників, наливочкою запасемося. Дасть Бог і наступного року вродить.

До речі

Про користь вишні свідчить вміст у її м’якоті кумарину, котрий знижує небажане згортання крові, та кобальту, заліза, магнію і «джентльменського набору» вітамінів В1/B6, С.

Присутня у вишні ще й еллагова кислота, яка перешкоджає росту ракових клітин. Ліквідувати злоякісну пухлину вишня, на жаль, не зможе, але знизить ризик виникнення ракових захворювань.

Свіжий вишневий сік чудово втамовує спрагу, покращує апетит. Підвищенню тонусу і зміцненню капілярів сприяє наявність у вишневій м’якоті дубильних речовин та аскорбінової кислоти. За останніми медичними дослідженнями, вживання вишні серйозно допомагає переносити захворювання серцево-судинної системи.

Коментарі закриті.