Африканська чума свиней (АЧС) людині практично нічим не загрожує, а от знищити все поголів’я «п’ятачків» може запросто.

 

Менщину ця напасть відвідала позаминулого року, викликавши справжню паніку серед селян і агровиробників. Тоді хворобу, відгородивши карантинами Киселівку і Городище, вдалося локалізувати, але далеко вона не відійшла.
Тривожні факти
Уперше в Україні АЧС з’явилася 1977 року в Одеській області. Тоді було знищено 700 тисяч (!) свиней у стокілометровій зоні від місця виникнення, хвороба затихла. Повернулася вже 2012 року і тепер щорічно завдає клопотів і економічних збитків господарям і державі.
Нагадаємо, що поголів’я свиней у нашій країні продовжує і так скорочуватися, а нині воно зменшилося до історичного мінімуму. Згідно з останньою інформацією, в Україні поголів’я свиней становило всього 6,3 мільйона, а це навіть менше попереднього антирекорду, який був встановлений 12 років тому.
А тут ще й небезпечна хвороба, яка становить реальну загрозу. Адже лише з початку року на території України вже зареєстровано 34 випадки АЧС.
Хочеш сала – дотримуйся правил
Минулого тижня відбулося засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації, викликане складною ситуацією, що склалася практично по всій Україні щодо захворювання на АЧС.

На засідання комісії, яку провів заступник голови райдержадміністрації Микола Петрушенко, були запрошені голова районної ради Олександр Мисник, керівники сільгосппідприємств, де утримуються свині, директори ринків району, голови місцевих громад та мисливських господарств.

Керівникам свиноферм наголошено на суворому дотриманні «закритого режиму» та розробленої системи запобіжних заходів. Адже ризики існують. Як наголошувалося під час засідання комісії, якщо керівники ПП «Менський Аграрник», МВК №91, «Мітленд+» та ДВЦ №135 основних правил безпеки дотримуються, то в фермерському господарстві «Ковбаса», де відгодовують 80 «хрюшок», ні суцільної огорожі навколо тваринницьких будівель, ні дезбар’єрів, ні роботи по відбору персоналу не спостерігається. Комісія до цього питання вирішила підходити жорстко: або правил дотримуйся, або зводь поголів’я і не наражай на небезпеку інших.
Проблему створює і те, що більшість поголів’я на Менщині вирощується у підсобних господарствах. А там, якщо чесно, із профілактичними заходами взагалі «заморочуватися» не хочуть. Сподіваються більше на те, що ця болячка не добереться.
– Сподіватися на «якось воно буде» не варто, – переконує в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Менському районі Олександр Белашко. – А от виконання хоча б основних правил безпеки точно вбереже підсобні господарства від занесення збудника АЧС. Не можна для відгодівлі свиней використовувати кухонні відходи. Або ж потрібно хоча б їх кип’ятити. Для догляду за тваринами необхідно мати окремий спецодяг, взуття і предмети догляду, проводити їх дезінфекцію. Бажано не відвідувати інші господарства, де утримують свиней. Потрібно систематично знищувати гризунів. Купувати молодняк та корми на стихійних ринках суворо забороняється.
Чума знову з’явилася на Чернігівщині
За інформацією ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області, в ТОВ «Світанок» (місто Бобровиця) 15 лютого була зареєстрована загибель трьох голів свиней.
При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи 16 лютого був встановлений діагноз – африканська чума.
Причиною виникнення хвороби, на думку членів НПК при облдержадміністрації, стало недотримання закритого режиму утримання свиней власником підприємства.
Усього в ТОВ «Світанок» утримується 400 голів свиней.
На даний момент в осередку захворювання вживаються заходи щодо локалізації та недопущення розповсюдження збудника АЧС.

 

При виявленні подібних ознак чи загибелі тварини звертайтеся до державних установ ветеринарної медицини або телефонуйте за номером: 2-36-61.

Коментарі закриті.