Чорнобильську катастрофу готували всією країноюДо сумнозвісного 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС вже траплялися й інші аварії. Про це йдеться у спеціальному випуску програми “Помста природи. Український вибух” на телеканалі “2+2”, пише ТСН.

Хутір Чистогалівка за 5 кілометрів від станції живе в режимі ліквідації наслідків забруднення ще з 1982го року. Ще за чотири роки до вибуху, який розділив світ на “до” і “після”, на першому енергоблоці ЧАЕС після капітального ремонту під час пробного запуску сталася серйозна аварія. Тоді через вентиляційну трубу були викинуті радіоактивні продукти ядерного палива.

Інформація про неї – лише у повідомленнях КДБ із грифом “цілком таємно”. На чистогалівських ґрунтах фіксують “гарячі” частинки розміром від десяти кюрі. Вони найнебезпечніші. Але селяни спокійно працюють на городах.

Цього ж 1982-го сталося ще дві аварії, але без викидів радіоактивних речовин та шістнадцять збоїв у роботі реактора. Вони, відповідно до п’ятдесяти томів кадебешних звітів, зібраних за тридцять років від моменту проектування станції – цілком закономірні.

Глобальну аварію готували всією неосяжною країною ще на етапі будівництва. І найвищому партійному керівництву про це доповідали. Лише за першу п’ятирічку роботи станції сталося двадцять дев’ять аварійних зупинок енергоблоків. З них вісім з вини персоналу, всі інші – через неякісне обладнання чи будівельні роботи.

Вже у лютому 1986-го було зрозуміло: глобальної катастрофи не уникнути. Чорнобильський тип реактора не відповідав вимогам безпеки в жодному з головних параметрів.

За кілька днів після квітневого вибуху на четвертому енергоблоці, трохи оговтавшись, Рада міністрів УРСР та Академія наук наполягають: вибух не що інше, як диверсія проти радянської влади. Створюють слідчо-оперативну групу КДБ і відправляють в Чорнобиль. Петро Долот очолював слідчу групу.

Два тижні поспіль неймовірна кількість оперативників без жодного радіологічного захисту працювала у зоні: вишукувала причину аварії.

“Їм було вигідно показати, що це не недоліки будівництва, експлуатації, а що це диверсія і спочатку питання саме так стояло. Ми довели, що ніякої диверсії не було”, – розповів колишній оперативник. Все, що трапилося було лише початком Чорнобильського експерименту. Який триватиме на цій отруєній землі довгі століття.

Коментарі закриті.