Чернігівська митниця передала предмети старовини духовним та музейним закладамП’ять ікон та шість старовинних монет відтепер зберігатимуться у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» та Храмі Святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова Чернігівської Єпархії УПЦ, що у селі Авдіївка Куликівського району.

Таке рішення Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави.

Свого часу монети були вилучені у громадянина України, який слідував до Росії. У пункті пропуску «Горностаївка» під час митно-прикордонного контролю він повідомив про вивезення 13-ти ювілейних монет, виготовлених після 1960 року, для вивезення яких не потрібен спеціальний дозвіл. Утім при огляді його багажу співробітники митниці виявили, окрім задекларованих, іще 6 монет 1890-1946 років, заборонених вивозити за межі України без дозвільних документів.

Рішенням суду монети були конфісковані та передані в дохід держави. Експерти визначили, що усі затримані монети мають історичну цінність. Найдавніші з них – часів Російської імперії: «1/2» копійки 1909 року та «1» копійка 1890 року карбування.

А от щодо ікон, то у кожної з них своя історія. Ікону «Богородиця Козельщанська» інспектори Чернігівської митниці Міндоходів спільно з прикордонниками затримали на митному посту «Нові Яриловичі» у громадянина Республіки Білорусь при спробі вивезення з України.

Дві ікони ХІХ ст. «Спас Вседержитель» та «Богородиця Казанська» намагався вивезти за межі України з приховуванням від митного контролю також громадянин Республіки Білорусь. Ікони були вилучені співробітниками пункту пропуску «Славутич-Комарин».

Експерти встановили, що ікона «Богородиця Казанська» відноситься до поширеного в Україні в ІІ половині ХІХ ст. різновиду української народної ікони, авторами яких є непрофесійні художники. Натомість ікона «Спас Вседержитель» виконана невідомим професійним художником в умовах іконописної майстерні та має історичну цінність.

Ще дві ікони невідомих іконописців початку ХХ ст. «Спас Вседержитель» та «Богородиця Володимирська» вилучені у громадянина Російської Федерації, який слідував з території України. Ікони знаходились серед його особистих речей.

Ікони та монети заступник начальника Чернігівської митниці Міндоходів Олександр Хіміч особисто передав представникам культурних та релігійних закладів області.

За його словами, цього року Чернігівською митницею Міндоходів вже передано до музейних та релігійних закладів 59 предметів старовини на загальну суму понад 15 тисяч гривень.

Коментарі закриті.