демографияЧернігівська область має найвищий коефіцієнт природного приросту (зменшення) населення за регіонами України у 2001 та 2013 роках.

Про це під час семінару-тренінгу «Планування сім’ї в Україні – соціальний та медичний аспекти» заявила доктор економічних наук, завідувач відділу Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи Національної академії наук України Ірина Курило.

За її словами, під час досліджень у 2001 та 2013 роках у Чернігівській області були зафіксовані найвищі коефіцієнти зменшення населення: – 13 та понад – 9 відповідно, пише ПіК.

Чернігівщина також має найбільшу в Україні кількість населення віком понад 65 років, яке складає майже 20 відсотків загальної кількості мешканців регіону.

Під час доповіді Ірина Курило розповіла про декілька міфів, що стосуються демографії.

Зокрема, однією із стійких легенд щодо збільшення кількості населення є міф про те, що проблему народжуваності можна вирішити шляхом заборони абортів.

«Як показує вітчизняний досвід, підвищення народжуваності після заборони абортів стає короткочасним, а от негативні наслідки можуть бути вельми довготривалими», – повідомила доповідачка.

Серед негативних наслідків Ірина Курило назвала криміналізацію абортів, погіршення репродуктивного здоров’я жінок і підвищення рівня материнської смертності внаслідок підпільних абортів.

Доказами цього є приклади світової демографічної історії.

Так, у Румунії заборона абортів у 1966 році призвела до зростання материнської смертності з 16,9 (1965 р.) до 151,3 (1982 р.) випадків на 100 тисяч живонароджень. Що в 10 разів більше, ніж у будь-якій європейській країні з легальними абортами.

У 1989 р. Румунія легалізувала аборти і контрацепцію, що призвело до зниження материнської смертності на 50% протягом уже першого року після легалізації.

У ПАР після зняття заборони абортів материнська смертність, пов’язана з ними, протягом 7 років  (з 1994 по 2001р) знизилась на 91%.

На Чернігівщині торік кількість хірургічного переривання вагітності у жінок фертильного віку становила 3238 операцій (або 33,91 на 100 пологів).

При цьому найвищий показник зафіксовано серед жінок віком від 18 до 34 років – 2374 аборти (або 19,41 на 1000 жінок відповідного віку).

Водночас за даними лікарняних закладів частота родів у цій віковій групі склала 8519 живонароджень (або 69,64 на 1000 представниць жіночої статі). Нижчий показник має лише місто Севастопіль (3606).

Семінар-тренінг відбувся у Житомирі у рамках програми «Здоров’я жінок України», мета якої – сприяння збереженню репродуктивного здоров’я жінок і пар шляхом покращення використання сучасних та ефективних методів контрацепції як альтернативи непланованій вагітності та абортам.

демографія1

демографія2

Довідка

Програма «Здоров’я жінок України» – це п’ятирічна програма (2011 – 2016 рр.) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Програма впроваджується Інститутом досліджень і тренінгів імені Джона Сноу в партнерстві з Фондом «Здоров’я жінки та планування сім’ї» – українською неурядовою організацією, що працює в сфері планування сім’ї та репродуктивного здоров’я.

Програма впроваджується на території 15 адміністративних одиниць України, в тому числі – з 2014 року – й на Чернігівщині.

Активну участь у її реалізації бере чернігівська міська молодіжна громадська організація «Міський молодіжний центр «Жменя» на чолі з головою правління Регіною Гусак.

Коментарі закриті.