З початку року до відділу внутрішньої безпеки при Державній податковій службі у Чернігівській області управління внутрішньої безпеки ДПС України надійшло 16 звернень зі скаргами на неправомірні дії податківців. Всі вони розглянуті і половина з них повністю або частково підтвердилися.

Проведено більше 50 службових перевірок, під час яких виявлені порушення. Керівництву органів ДПС області внесено 19 подань про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності. Семеро посадових осіб звільнено з органів ДПС, до 20 осіб застосовані дисциплінарні стягнення.

Згідно з протоколом про вчинення адміністративного корупційного правопорушення вимог ч.2 ст.8 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» за рішенням суду одного податківця притягнуто до адміністративної відповідальності.

Також працівники відділу внутрішньої безпеки встановили, що в одній з міжрайонних податкових інспекцій області держподатінспектор мав фальшивий документ про отримання вищої освіти. Проти співробітника податкової служби, вже, звичайно, колишнього, порушено кримінальну справу за фактом використання завідомо підробленого документа.

Як свідчить практика, існують дві головні корупційні загрози, решта – похідні від них.

Перша – недосконале законодавство, що регламентує службову діяльність та надає чимало простору для суб’єктивного трактування норм законів. Прийняття Податкового кодексу – стратегічний крок до того, аби із цим назавжди покінчити.

Друга – тіньова економіка, яка тримається, зокрема, і з допомогою корупції. Частка «тіні» скорочується, але махінатори намагаються уникнути покарання, спокушаючи «чорним налом» тих, хто має цьому протистояти.

Як із цим боротися? Позиція керівництва Державної податкової служби України у цьому питанні така.

Насамперед це мінімізація кількості ситуацій, коли рішення залежить лише від інспектора, аудитора, ревізора, слідчого податкової міліції, в тому числі за рахунок перетворення норм законів на детальні регламенти, інструкції, уточнюючі консультації. Тобто працівник податкової служби має бути обмежений в можливості прийняття двох рішень – законного і неправильного.

Наприклад, після запровадження автоматизованої системи виявлення суб’єктів тіньової економіки інспектор не може призначити перевірку підприємства на власний розсуд. Він працює з тими, кого йому видала пошукова система, яка відслідковує податкові ризики. Результат – кількість перевірок скоротилася втричі, а надходження податків збільшилося.

По-друге, слід мінімізувати контакти інспектора з платником. А це – розвиток дистанційних сервісів, скорочення формальних процедур тощо. По-третє, у структурі управління податкового відомства необхідно чітко розділити функції обслуговування платників і контролю. Ці два методи боротьби з корупцією поєднані в проекті створення сервісних центрів у кожній податковій інспекції, який нині успішно реалізується.

Під четвертим пунктом позначимо скорочення документації та термінів її обробки.

І останнє (за номером, але не за значенням): це – прозорість і відкритість, створення ефективного механізму зворотного зв’язку, використання громадських майданчиків для дискусій.

Щоб прийняти правильне рішення, треба знати ситуацію, до того ж – всебічно. Приміром, як і в журналістиці – об’єктивною є та інформація, що підтверджена кількома незалежними джерелами.

Тож Державна податкова служба України запровадила сервіс, який допоможе представникам громадськості, незалежним експертам, підприємцям, пересічним громадянам разом із податківцями спільно побороти корупцію у лавах відомства, ліквідувати перешкоди у підприємницькій діяльності та складнощі у спілкуванні з посадовцями. Нова ініціатива податківців називається «Пульс податкової».

Назва проекту говорить сама за себе: керівництво ДПС України прагне постійно тримати руку на пульсі податкової служби, швидко і ефективно реагувати на можливі прояви небезпечних для будь-якої державної установи «хвороб», таких, як порушення законних прав людини, зловживання владою.

Прозорість і відкритість є запорукою довіри до податкової служби та податківців. Довіра – це і важливий елемент у боротьбі з корупцією. Саме тісна співпраця податківців і громадськості здатна розірвати корупційне коло.

«Пульс податкової» – це «гаряча» телефонна лінія, яка працює за принципом call-back (не лише приймає звернення, але й повідомляє про результати перевірок та проведені заходи). Працює лінія цілодобово: з пів на дев’яту годину ранку до 19.30 інформацію приймають оператори, у позаробочий час – інтерактивний автовідповідач.

Телефон «Пульса податкової» – (044) 284-00-07. За цим номером приймаються звернення щодо можливих протиправних дій посадових осіб податкової служби. За участю співробітників управління внутрішньої безпеки така інформація перевіряється. Про результати перевірок та вжиті заходи ДПС повідомляє заявників.

З часу запровадження «Пульса податкової» до управління внутрішньої безпеки ДПС України надійшло більше 100 заяв. Крім того, у відділі внутрішньої безпеки при ДПС у Чернігівській області функціонує телефон довіри, номер якого: (0462) 668-522. Кожен платник може звертатися, якщо вбачає в роботі податківця порушення законності, а також із зауваженнями та пропозиціями щодо діяльності податкових органів. У позаробочий час телефон працює в режимі автовідповідача.

Для активізації профілактичної роботи, спрямованої на попередження корупційних проявів, а також службових зловживань, в усіх податкових інспекціях та відділеннях області співробітники відділу внутрішньої безпеки виступають на нарадах, під час семінарів, професійно-економічних занять, індивідуально спілкуються з керівниками структурних підрозділів та їхніми підлеглими.

З початку року проведено більше 100 лекцій, виступів та бесід у колективах податківців, розміщено 13 публікацій у пресі та підготовлено 14 виступів на радіо та телебаченні.

Чималу увагу приділяємо підбору кадрів для роботи в органах податкової служби, вивченню інформації про кандидатів на вакантні посади, їхніх морально-ділових якостей. З перевірених 80 кандидатів, двом – відмовлено у призначенні на посаду.

Євгеній Проценко, начальник відділу внутрішньої безпеки
при ДПС у Чернігівській області Управління внутрішньої безпеки
ДПС України, полковник податкової міліції

Мітки: ,

Коментарі закриті.