Іван Ведмідь.
Іван Ведмідь.

Після того, як набув чинності Закон України про «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», громадськість досить часто обговорює питання біометричних паспортів – звертається по консультацію до Державної міграційної служби України. Адже всіх цікавить, що це за документ, як їм користуватися, для чого він? Аби детальніше дізнатися про все це, ми звернулися до заступника начальника УДМС України, начальника відділу міграційної роботи Івана Ведмідя.

– То що таке біометричні паспорти і для чого вони потрібні?

– Щоб чітко відповісти на це запитання, я маю насамперед зазначити, що 6 грудня 2012 року набув чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Відповідно до цього Закону в Україні розпочато процес поступового впровадження документів, що міститимуть безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документа, тобто – біометричного паспорта.

Технічний опис документів, які передбачає зазначений закон, має затвердити Кабінет міністрів України. І як тільки ми отримаємо чинний нормативно-правовий акт – обов’язково оприлюднимо цю інформацію на офіційному веб-сайті ДМС України.

Щодо того, для чого потрібні ці паспорти, то варто зазначити, що такі документи зручні у користування і мають багато переваг над паперовим аналогом. Крім того, біометричними паспортами користуються вже майже половина країн світу. У Європі ж лідерами із запровадження біометричних документів є одразу кілька країн – Франція, Німеччина, Нідерланди, Іспанія, Італія. Кожна з цих країн у 2011 році видала своїм громадянам більш ніж мільйон е-паспортів.

– Яку інформацію містять біометричні паспорти?

– Законом передбачено вичерпний перелік інформації, яку буде внесено до біометричних документів.

Наприклад, до паспорта громадянина України буде вноситися: назва держави, назва документа, ім’я особи, стать, громадянство, дата народження, унікальний номер запису в Реєстрі, номер документа, дата закінчення строку дії документа, дата видачі документа, уповноважений суб’єкт, що видав документ (код), місце народження, відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи.

Крім того, до паспорта громадянина України за письмовим клопотанням заявника, а стосовно осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, – їхніх батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших представників може вноситися також додаткова змінна інформація, передбачена законодавством.

– Скільки коштуватиме такий документ?

– На сьогодні при оформленні документів, залежно від типу та обставин оформлення, громадяни сплачують державне мито, вартість адміністративних послуг та вартість бланку. Для деяких документів та обставин окремі або ж всі з перелічених платежів відсутні.

Втім, відповідно до закону, вперше паспорт громадянина України будуть видавати безкоштовно. Але, щоб визначити вартість бланків, які видаватимуть в інших випадках підрозділи ДМС України, потрібні затверджені урядом технічні описи таких документів та проведення заходів щодо закупівлі таких бланків відповідно до чинного законодавства. Одразу ж після завершення зазначених заходів інформацію про платежі, які треба буде сплатити при оформленні документів, буде розміщено на офіційному веб-сайті ДМС України.

– Які переваги біометричних документів для громадян?

– Біометричні паспорти це практично. Наприклад, паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки, буде більш зручним та зносостійким, ніж паперовий аналог. Також це безпечно, адже для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що практично унеможливлює підробку електронних документів. У разі ж крадіжки чи втрати такого паспорта, зловмисники не зможуть скористатися ним. До того ж, біометричні паспорти зручні у користуванні, наприклад на кордоні для зчитування інформації будуть використовувати автоматизовані контрольно-пропускні системи. А це не лише скоротить час проходження контролю а й унеможливить зловживання під час проходження контролю.

Також більш зручними, без виснажливих черг, стануть подорожі до країн, які використовують автоматичні пропускні системи. Аналогічно буде створено умови для спрощення та прискорення внутрішньодержавних процедур надання адміністративних послуг, які передбачають ідентифікацію особи.

– Якщо закордонний паспорт і внутрішній ще діє чи треба його переоформлювати?

– Відповідно до чинного законодавства, паспорти громадянина України, що видають нині підрозділи ДМС України, мають необмежений строк дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні – це право, але не обов’язок кожного громадянина України.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон сьогодні видається терміном на 10 років (кінцева дата дії зазначена у паспорті) і навіть після впровадження документів нового зразка такий паспорт буде чинним до зазначеної кінцевої дати дії. Громадяни зможуть вільно перетинати кордон з такими документами, отримувати у них візи тощо. Втім, за бажанням громадянин зможе обміняти цей паспорт на паспорт нового зразка, звернувшись до підрозділу ДМС України.

Анілогічною є й ситуація з іншими документами, які передбачені Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»: до завершення строку дії документів «старого» зразка їх заміна на біометричні не є обов’язковою. Варто також зазначити, що громадяни, які вже подали та подаватимуть до моменту початку оформлення біометричних документів заяви про оформлення та видачу паспортів (як паспортів громадянина України, так і паспортів громадянина України для виїзду за кордон), отримають документи «старого» зразка, які також будуть чинними відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N2503-XII.

– Розкажіть, будь ласка, про інфраструктуру, обладнання для впровадження біометричних документів, коли розпочнеться оформлення, що для цього треба?

– Перший крок до впровадження таких документів – розробка та ухвалення низки підзаконних актів, якими буде визначено технічний опис документів та порядок їх оформлення і видачі. Після ухвалення зазначених нормативно-правових актів Державна міграційна служба України отримає підстави для проведення тендерних процедур, за результатами яких буде визначено підприємство, яке виготовлятиме бланки документів нормативно-правового урегулювання процедур оформлення та видачі документів нового зразка – біометричних документів.

Стосовно інфраструктури – нині вживаються заходи щодо її створення та забезпечення всіх територіальних підрозділів ДМС України, яких, до речі, в України 679, обладнанням, що потрібне для оформлення та видачі біометричних документів. Лише після врегулювання зазначених питань Державна міграційна служба України розпочне оформлення та видачу біометричних документів відповідно до зазначеного Закону України, про що буде додатково та завчасно повідомлено засоби масової інформації, а також на офіційному веб-сайті ДМС України.

Розмовляла Альона ШЕВЧЕНКО.

Коментарі закриті.