Нещодавно до редакції зателефонувала жителька Блистови і від імені односельчан з обуренням поскаржилася на те, що їхні земельні наділи (пасовища) розорюють орендарі-зайди. Люди просили розібратися у ситуації.

Усе було добре до виборів

Частина жителів села влітку 2016 року здали свої державні акти на право власності на земельну ділянку в оренду двом підприємствам: ТОВ «Лан-Агро 2016» та КП «Менська пересувна шляхо-будівельна механізована колона агропромислового будівництва», – розповідає сільський голова Роман Боюн. – За договором орендарі частину орендної плати сплатили людям у тому ж 2016 році, решту – у 2017-му. Також торік орендарі проводили загальні збори, на яких повідомили про свої цілі та наміри щодо орендованих земельних ділянок. До сільської ради надали гарантійний лист щодо надання необхідного об’єму сіна в рахунок оплати орендної плати власникам земельних ділянок. При цьому гарантували, що збирання та доставка сіна буде виконуватися силами підприємства.

За словами Романа Анатолійовича, все було добре до весни нинішнього року, поки орендарі земельних ділянок не почали обробляти луки. Цей процес за іронією долі збігся з проведенням виборчої кампанії. А у квітні деякі місцеві жителі, які не здавали в оренду свої паї, звернулися із заявами про те, що їхні ділянки незаконно переорані.

Розбиралися з документами

Хоча сільська рада не має впливу на відносини між орендарями та орендодавцями і не розпоряджається земельними ділянками за межами населеного пункту, та все ж таки ми зібрали засідання комісії з питань врегулювання земельних відносин, – продовжує сільський голова. – Були розглянуті заяви жителів, надано рекомендації щодо подальших їхніх дій.

Напередодні Роман Боюн проконсультувався у відділі Держгеокадастру. Як виявилося, один житель села використовував земельну ділянку без правовстановлюючого документа, другий – за сертифікатом без оформлення по спадщині за заповітом, у решти жителів у державних актах були допущені помилки.

Власникам землі було рекомендовано замовити обмінні файли або ж витяг із Державного земельного кадастру та оформити правовстановлюючі документи.

Крім того, блистівчанам запропоновано винести в натурі земельні ділянки за номерами паїв для доказів та відшкодування збитків за пошкоджені земельні ділянки. Орендарям ТОВ «Лан-Агро 2016» направлено листа щодо зобов’язання відшкодувати заподіяні збитки шляхом поновлення до попереднього стану з підсіюванням багатолітньої трави.

Як повідомив у телефонній розмові один зі співзасновників підприємства Ігор Маховик, конфліктну ситуацію зі власниками земельних наділів було врегульовано оперативно. Виявилося, що у багатьох із них дійсно були невпорядковані документи на землю, то ми посприяли вирішенню цих проблем. Також уклали з орендодавцями додаткові угоди до договорів оренди, де зазначені розмір і вид орендної плати у натуральній формі. Наразі продовжуємо активну співпрацю з власниками землі – мешканцями Блистови.

Втрутився депутат

Наприкінці квітня у селі нарешті запрацювало вуличне освітлення. На цю урочисту подію завітав і народний депутат України Валерій Давиденко, який доклав немало зусиль, щоб реалізувати важливий для села проект. На зібранні блистівчани попросили нардепа вирішити питання незаконної оранки паїв.

Напередодні виборів один із депутатів обласної ради Дмитро Блауш, скориставшись тим, що прибудуть відповідні служби, організовані Валерієм Давиденком, не розібравшись у ситуації, безпідставно обвинуватив мене у тому, що ми разом із районним керівництвом переорали луки, – обурюється Роман Боюн. – Але на сьогоднішній день жителі, які зверталися із заявами до сільської ради, поліції, управління Держгеокадастру, врегулювали спірні питання з орендарями шляхом переговорів та підписанням додаткових угод. Вражає те, що навіть ті жителі села, які винуватили сільського голову в продажі землі, наразі тісно співпрацюють з орендарями і агітують інших людей до здачі в оренду своїх паїв…

Роман Анатолійович зауважує також, що за підтримки Валерія Давиденка перед відповідними службами та виконавцями робіт, що виготовляли державні акти, було підняте питання помилок у державних актах.

Робота ведеться

Щодо пасовищ, то на сьогоднішній день п’ять із семи вже перебувають у власності громади, два – ще в розробці, – каже сільський голова. – Крім того, на землях сільради розташовано 400 гектарів гідрологічного заказника «Блистівське», де також дозволяється випасати худобу. Наразі у жителів села – 296 голів худоби. Топографічна зйомка Блистови та хутора Дерепівка зроблені у повному обсязі. Генеральний план знаходиться на завершальній стадії. Надійшли листи від усіх державних органів влади щодо визначення державних інтересів для їх урахування під час розроблення генерального плану. На черзі громадські слухання.

Очільником Блистівської громади за останні роки зроблено чимало. Звичайно, ця кропітка робота часто не помітна, оскільки полягає в основному в паперовій тяганині.

Корисний досвід

Днями розпочато пілотний проект з організації землеустрою та впровадження стратегії місцевого економічного розвитку в умовах децентралізації на території Кіптівської об’єднаної територіальної громади, що на Козелеччині. Стратегічною метою проекту є створення електронного управління землями на території об’єднаної громади для її сталого економічного розвитку.

Подібні проекти необхідно включати і в стратегічний план Менської ОТГ, – зауважує Роман Боюн. – Отоді б не виникали спірні ситуації, подібні до тої, яка трапилася у нашому селі.

Коментарі закриті.