картопляРосія забракувала 60 тонн української картоплі. Інспектори управління Россільгоспнагляду по місту Москві, Московській і Тульській областях 16 квітня виявили в партії української картоплі вагою 60 тонн шкідливі карантинні організми — цисти золотистої картопляної нематоди, говориться в повідомленні відомства.
У зв’язку з цим партію зараженої підкарантинної продукції повернуто відправнику.

Нематода винна чи інша якась зараза, хто його знає. Спочатку квітня Россільгоспнагляд неодноразово повертав в Україну партії різної сільськогосподарської продукції — сухого молока, рибних консервів, живої птиці тощо. При цьому із 7 квітня за рішенням Росспоживнагляду до Росії заборонено ввезення молочної продукції з п’яти українських підприємств. Тепер і картопля потрапила під гарячу руку. Ринок збуту став проблемний. І на Сході не поторгуєш — там людей вбивають. З іншого боку, хоч війна, хоч зелені чоловічки, добре мати картоплю у погребі — з нею не пропадемо. Отож і запитаннячко — більше чи менше картоплі садите ви цього року?

Людмила Іваненко, пенсіонерка, смт Куликівка:
— Торік город ще у селі порала, сім соток. Цьогоріч вирішила, ну його. Шкурка вичинки не варта. Біля хати в Куликівці запахала — і все. Бо і гною купи, і оранка дорога, і отрути на жуків треба, і наймати, щоб хтось труїв. Потім урожай привезти. Картоплі і мені, і дітям вистачить тієї, що біля дому наросте. Купувати не будемо. Глупі люди, хто більше цього року посадив, — пролетять. Це ж у минулому році городи позатоплювало, так у людей картоплі не було, того і ціна піднялася. Цьогоріч так не буде.

Михайло Куліда, пенсіонер, село Петрушівка Ічнянського району:

— Картоплі будемо саджати стільки, скільки і в минулому році, — 20 соток. Живу разом з дружиною. З хазяйства — 30 курей. Нам вистачить, а птиці більше зерна потрібно, ніж картоплі. З минулого року картопля ще й залишилася. Пороздавали родичам.

Оксана Павлюк, держслужбовець, село Кірове Новгород-Сіверського району:
— У минулому році саджали 60 соток картоплі. У цьому майже вдвічі менше — 35. Пальне дуже дороге. Торік продали півтонни. Як уродить, будемо продавати, а як ні — то хоч на їжу буде.

Олексій Бутенко, фермер із Дягови Менського району:

— Площі під картоплю, порівняно з минулим роком, я на третину зменшив. Бо ринок збуту зменшився. Крим як споживач відпадає. Поставки у східні області теж, я думаю, будуть проблематичні. Дай Бог, щоб до осені щось змінилося у кращий бік. А якщо буде дорожчати солярка (зараз літр — 16,80), то дехто картоплю може й не викопати.

Віталій Чепа, фізична особа-підприємець, село Забарівка Корюківського району:

— Цього року вигідніше насіннєву картоплю продати, ніж саджати. Зараз найменша закупівельна ціна для картоплі — 3,50. Якщо в людини на продаж є три тонни, вона може заробити більше десяти тисяч гривень. Якщо ж цю картоплю посадити, до неї треба ще рук і техніки, щоб ціле літо обробляти. І невідомо, яка ціна на урожай буде по осені.
Однак, незважаючи на це, я живу за принципом: «Умирати зібрався, а хліб рости». Цього року саджу стільки ж, як і минулого. Це десь 12-15 гектарів. Знаю, що надприбутку вже не буде. Тільки чим старшим я стаю, тим більше переконуюся: краще малий прибуток і порядок у країні, ніж великий дохід і незрозумілі рухи економіки. Це ненормально, коли у нас ціна за кілограм картоплі доходить до п’яти-шести гривень.

Віталій Панько, вчитель із села Роїще Чернігівського району:

— Я посадив рівно стільки, як і у минулому році. Соток п’ятнадцять. Більше саджати не став, бо чи буде ціна на картоплю в цьому році — бабка надвоє сказала.
Із посадженого трохи буде собі, трохи продам, щоб окупити витрати. У цьому році оранка по 18-20 гривень за сотку, а в минулому була 15. У цьому році посадити — 12 гривень за сотку, у тому було по 10.
Зараз люди під лопату не садять. Відсотків вісімдесят використовують техніку. Або свою (у Роїщі тракторів тридцять точно є у приватників), або наймають. Виорав, посадив, прополов, підгорнув — усе трактором. Вручну тільки жука попирскав.

Василь Марченко, головний лікар Талалаїв-ської районної лікарні:

— Посадили біля лікарні 30 соток. Це для лікарняної кухні, для наших пацієнтів. І біля хати соток п’ять. Це стільки, як і торік, бо саджаємо для себе, щоб поїсти. Сорти картоплі вибирає дружина. Я знаю тільки «Беларосу» та розрізняю білу й рожеву картоплю.

Юрій Кобильський, фермер із Понорниці Корейського району:
— Посадив стільки ж, як і в минулому році. Якщо хтось переживає за ринки збуту — то його проблеми.

Тижневик «Вісник Ч» №19 (1461)

Коментарі закриті.