Так влаштована людина – вона першочергово дбає про себе та своїх близьких. Крім того, людина є суспільною істотою – спільно вирішувати життєві проблеми набагато зручніше. Для цього люди й об’єднуються в суспільства та створюють держави. Але державні устрої при цьому можуть бути різні.

Перший, досить примітивний і неефективний – тоталітарний. Він полягає в тому, що всім суспільством керує клан на чолі з тоталітарним правителем. Звісно ж, правитель дбає про себе, про своїх близьких, своє оточення, котре дозволяє йому утримувати в покорі суспільство. Правитель дбає і про кожного в країні, але лише в межах тієї користі, котру отримує від людей. Власне, люди для тоталітарного правителя є лише інструментом задоволення власних амбіцій та матеріальних забаганок.

Люди теж зацікавлені в тоталітарному правителі та його опричниках, оскільки вони підтримують порядок і забезпечують головне – можливість суспільного вирішення проблем, котрі поодинці вирішити неможливо.

З часом почав розвиватися більш досконалий суспільний устрій – демократія. Цей процес характеризувався тим, що люди починали об’єднуватися не лише навколо правителя, а й навколо спільних цінностей та інтересів, котрі оформляли в суспільні закони. Те, що внормовувалося суспільним законом, було обов’язковим і для правителя. Так поступово монархія перетворювалася в конституційну монархію, а потім в республіку.

Суттю демократії є те, що головним її елементом є не правитель, а громадянин, котрий спільно з іншими здійснює всі владні повноваження в державі. Демократія є устроєм більш високого цивілізаційного рівня. Так само, як й індустріальне суспільство, котре потребує від кожного свого члена відповідних знань в багатьох царинах, приміром, математиці, письменності, фізиці, хімії тощо, перехід до демократії потребує наявності в кожного члена суспільства відповідних суспільних знань та навиків.

Спробуйте уявити країну, в котрій лише обрані є письменними та знають арифметику! Це вже буде первісне плем’я. Не кухарка повинна керувати країною, а освічений громадянин.

Жили б ми сьогодні не гірше англійців чи фінів, якби Кайзер не використав свого часу найстрашнішу зброю масового знищення – світоглядну, відправивши її бацили в опломбованому вагоні, а фінансуванням забезпечивши розповсюдження. Тяжкий гріх їм не минувся, вони були покарані іншим штамом світоглядної чуми – фашизмом.

Голодоморами, концтаборами, масовими розстрілами винищували громадян, тепер ми маємо позбавлене здатності бути господарями своєї країни населення.

Страшні були часи, коли одні українці знищували інших голодом та доносами. Сьогодні не менш жахливо спостерігати, як суспільно неосвічені українці обирають своїми правителями політичних шахраїв, котрі отримують голоси за гречку чи з допомогою безсоромної брехні. Те, що чиновники руйнують і грабують країну, закономірно – населення віддало їм владу, і вони її необмежено використовують собі на втіху.

В суспільстві, де один з найвищих в світі рівнів корумпованості, не буде тих, хто творитиме досконалу державу. Посадовець дерибанить бюджет, виборець б’є ліхтарі та краде урни – цілковита гармонія!

Або всі працюємо на створення досконалої держави, як те зробили цивілізовані народи, до котрих так прагнуть поїхати на роботу українці, або всі разом нищимо те, що є. Чиновники хочуть, щоб українці працювали на державу, а вони ту державу грабували, але так не буде, немає бажаючих грати за шахрайськими правилами.

Так не буде, що одні керують, а інші живуть згідно того керування. Бо ті, хто керує, завжди будуть використовувати владу лише на особисту користь. Добрий пан існує лише в шахрайських казках.

Весь цивілізований світ відмовився від суспільного устрою рабів і рабовласників – хоча б тому, що він катастрофічно неефективний. Нагальна потреба сьогоднішнього світу – спільними зусиллями нації наводити в країні порядок та забезпечувати розвиток. Головне, що для цього потрібно, – наявність в країні громадян.

Я готовий зустрічатися як очно, так і на Менських сайтах в інтернеті з тими менянами, котрі прагнуть стати будівниками громадянського суспільства та майбутньої успішної демократичної України. Якщо є прагнучі стати громадянами, пишіть до редакції, пишіть на сайтах.

Немає сенсу дбати про особистий добробут і благо дітей, не турбуючись про благо суспільства і свою державу. Коли на країну нападає загарбник, всім доцільно ставати на захист Батьківщини. Коли в країні безлад, руйнація, швидке вимирання нації, коли корумпованість посадовців одна з найвищих в світі, коли рівень життя невпинно падає, коли наші обранці себе поводять гірше окупантів та узгоджують свої дії не з нами, а з тими, хто їм дав гроші на гречку для купівлі наших голосів, тоді теж потрібно згуртуватися всією громадою заради нашого ж добробуту і майбутнього наших дітей.

Коментарі закриті.