Березнянське споживче товариство мало не стало незалежнимУ Березні частина пайовиків місцевого споживчого товариства закликала до революційних перетворень – виходу із Менської райспоживспілки і самостійного хазяйнування.

Волі і дивідендів!

Колись людей до складу споживчих товариств входило чимало. Адже за радянських часів, щоб придбати якийсь дефіцитний товар, часто потрібно було мати членський квиток Укоопспілки.

Зараз часи дефіцитів минули. І вийшло так, що саме членство нічого, окрім почуття «глибокого задоволення», його власнику не дає. Але ж до товариств входить багато людей, які мало не все своє життя присвятили споживчій кооперації. І хотіли б мати від цього хоча б якийсь зиск.

У залі засідань селищної ради, до якої на збори зійшлися 72 пайовики Березнянського споживчого товариства (більше 66% від загальної кількості), можна було почути часто зовсім протилежні думки.

– Я 25 років проробила у споживчій кооперації, – каже Катерина Бисикало. – Тепер, мовляв, все треба переоформити, розпаювати… А як розтягнуть згодом чи викуплять? Хай вже краще збережеться хоч те, що залишилося.

– Дев’ять магазинів продали, а гроші де поділи? – гарячкує жіночка у сусідньому ряду. – Не те що дивідендів ми, рядові члени, ніяких не бачимо, а навіть листівки до професійного свята ніхто не прислав ні разу. Виходити треба із райспоживспілки!

– Та, може б, і не треба виходити, – тихенько заперечує їй бабуся, що сидить поряд. – Якби тільки про нас зовсім не забували. Хоча б пільга яка була…

Представник ініціативної групи, голова зборів Олександр Кузьменко однозначно підтримував позицію «самостійників».

– Споживча кооперація зараз використовується лише для збагачення керівництва, – впевнений Олександр Васильович. – Допомоги іншим нема ніякої. А ми навіть не знаємо, якою часткою майна володіємо. Якщо ж станемо самостійним суб’єктом господарювання – все зміниться.

Як ділити неділиме?

Селищний голова Володимир Павленко поставився до можливих змін досить обережно.

– За минулий рік споживче товариство за оренду землі сплатило до селищного бюджету 69 тисяч гривень, які витрачено на користь громади, – повідомив Володимир Михайлович. – А от чи буде платити новий власник – ніхто не знає. Та й щоб звинувачувати керівництво спілки у якихось тіньових оборудках, потрібно мати незаперечні докази.

Голова правління Березнянського СТ Валентина Речицька була ображена звинуваченнями у приховуванні коштів та небажанні виплачувати пайовикам дивіденди.

– Коли я стала керівником, наше споживче товариство мало кількасот тисяч боргу, – демонструє Валентина Іванівна папери з цифрами. – Зараз боргів немає, а прибуток вкладається в придбання обладнання та капітальні ремонти, адже магазини 1954 – 1986 років побудови. І за всі витрати я згодна звітувати перед будь-якими контролюючими органами.

Голова правління Менської райспоживспілки Олексій Пономаренко пояснив присутнім, що розпаювати наявне майно в натурі, вони не зможуть. Адже ні програми, ні документальної бази для цього не існує.

Більшість – проти

Близько чотирьох годин тривали дебати. Та все ж таки за вихід із райспоживспілки проголосувало лише 35 чоловік.

– Ініціативна група нам не запропонувала ні конкретного плану дій, ні фінансового обґрунтування створення нового товариства, – висловила думку більшості Маргарита Тимощенко. – А робити крок у невідоме мало хто наважиться.

Люди розійшлися. А от чи зміниться законодавство, чи з’являться вільні кошти на виплату частки прибутків – хтозна?..

Коментарі закриті.