Рушник на покуті. Майстриня Людмила Биндюк, 1939 р.н. Фото: Анна Олещенко

Вербну неділю вважають великим святом у селі Киселівка, у цей день стараються не робити важкої роботи. Як і скрізь в Україні.

 

А ще це свято в Киселівці називають «єврейські кучки» і кажуть, що на «єврейські кучки» завжди буває похолодання, навіть і заморозки.

 

У цей день носять до церкви святити гілочки верби. Оскільки це свято в календарі рухоме, то зараз не завжди святять гілочки верболозу з «котиками», але й гілочки верби з листочками.

 

Однак артефакти, зафіксовані у Киселівці, свідчать, що в народі особливо шанували саме гілочки верболозу з котиками. Цю рослину тут називають просто «лоза».

Пучечки гілок свяченої верби ставлять на покуті у вазу або просто у кутку за образами чи під ними. Там вони мають стояти цілий рік до наступної Вербної неділі. Старі гілки свяченої верби киселівські бабусі палили в печі, викидати їх не можна.

Моя бабуся Катерина Олещенко, 1927 р.н., завжди тримала на покуті у вазі гілочки верболозу з котиками. Якщо в якийсь рік доводилося святити вербу з листям, то вона старі котики не палила, а залишала ще постояти. Так у неї одні й ті ж гілки по кілька років стояли.

Популярним сюжетом для вишивання на рушниках у Киселівці в ХХ столітті були букети квітів з гілками лози. Зокрема, такі букети присутні на рушниках вишивальниць Раїси Савенок, 1931 р.н., та Людмили Биндюк, 1939 р.н.

 

В одній киселівській родині ще зберігається старовинна ікона свята Вербної неділі — «Вхід Господній до Єрусалиму». На ній зображено Христа на ослі, Богородицю і, можливо, одного апостола. Ікону прикрашено позолотою, на якій можна побачити незвичайні гілки рослин, схожі на вербові гілки з котиками.

Зрештою, свята криничка (джерело) в Киселівці була в урочищі з назвою «Ракита». Ракита — це старовинна назва лози, що цвіте котиками. Берег річки Мени біля витоку джерела був засаджений кущами лози.

 

 

Анна Олещенко.

Коментарі закриті.