Багато жителів міста помітили, що останнім часом у повітрі відчувається неприємний запах – чи то каналізації, чи то гнилі. Найсильніші «аромати» – біля очисних споруд та поблизу річки Бабки. Отож меняни прийшли до висновку: щось не те відбувається на очисних спорудах. Так це чи ні і наскільки шкідливими є ці запахи – спробувало перевірити «Наше слово».


Меняни скаржаться, що специфічний запах від річки лине вже не один рік. Менянка Галина Черненко, котра живе поблизу цієї водойми майже 40 років, розповідає, що нині підійти до Бабки неможливо, запах забиває ніс. А колись же, згадує, тут полоскали білизну, а малеча хлюпалася у воді.

Потрібні аналізи

Звертаємося за коментарем до головного державного санітарного лікаря району Володимира Захарченка.

– На очисних спорудах «Менського сиру» регулярно проводяться дослідження стічних вод, їх перевіряють у вірусологічній лабораторії в Чернігові, – повідомив він. – На контролі також якість самої очистки стоків. До цього часу документальних підстав стверджувати, що стоки очищуються неякісно і завдають шкоди, не було. Виходить, потрібно робити позапланову перевірку. Але порушити графік ми не можемо, не нами він встановлений. В області наш сирзавод – не один. Детальніше цим питанням займається служба екології, там є спеціальна лабораторія. А взагалі такими питаннями потрібно займатися гуртом, варто підключити владні важелі.

– Чи не шкодить цей запах населенню міста? Чим він може бути викликаний?

– Ну, корисним він точно бути не може. Стоки з сирзаводу – дуже агресивні, активний мул на очисних спорудах може не справлятися з ними.

Щоб вода була питною

За словами заступника голови РДА з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту і зв’язку, будівництва, житлово-комунального господарства Володимира Василенка, питанням екології нині приділяють значно більше уваги. Буквально тиждень тому в Чернігові відбулася розширена нарада з представниками екологічної, санітарно-епідеміологічної, комунальних служб області. Вирішували проблему, яким чином мінімізувати обсяг шкідливих речовин, котрі потрапляють у водойми, звідти – у Десну. Адже є доручення президента – зробити воду у цій річці придатною для вживання, бо нею користуються столичні жителі.

Таким чином, на думку Володимира Уляновича, посилиться контроль і за роботою очисних споруд «Менського сиру».

На жаль, численні спроби взяти коментар у представника екологічної служби виявилися марними. Завідувач Північного сектору з охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області і до того ж голова районної організації Партії зелених України Валерій Квашук спочатку пообіцяв дати інтерв’ю, потім переніс зустріч, знову пообіцявши передзвонити як звільниться. Однак ні на робочий, ні на мобільний телефони керівника екологічної служби кілька днів додзвонитися було неможливо… Маємо надію отримати відповідь на офіційний запит.

Чистять очисні

На самому ж підприємстві без проблем пояснили причину неприємного запаху в місті. Головний інженер ППКФ «Прометей» філії «Менський сир» Володимир Білик запевнив, що ні на самому підприємстві, ні на очисних спорудах жодних технічних неполадок не виникало. Просто нині відбуваються регламентні роботи по очищенню біологічних ставків доочистки стічних вод. Укладено договір з підприємством ВАТ «Ніжинбудмеханізація».

– З 9 березня почали пробне очищення, – пояснює Володимир Анатолійович. – Підняли мул, який накопичувався протягом десяти років. Звісно, від цього й з’явився певний запах. Роботи ці відбуватимуться протягом місяця, потім неприємний запах зникне. На території очисних споруд діє акредитована лабораторія. Спеціалісти постійно досліджують стоки – за графіком, затвердженим Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області. Тож там усе під контролем.

Їдемо на очисні. Начальник Неля Козлова, котра працює тут багато років, розповідає, що влітку активний мул діє ефективніше, бо не бракує кисню. Тому й запах на очисних не такий потужний. Навесні, коли тане лід у очисних ставках, пахне найбільше, та це сезонне явище.

Начебто ясно: почистять очисні – запах зникне. Проте жителі Піщанівки нюхають сморід коло Бабки роками…

Коментарі закриті.