Карантинні бур’яни не лише шкодять господарчій діяльності людини,  а й часто-густо становлять загрозу для здоров’я. Амброзія полинолиста – один з них.

Сама живе, а іншим не дає

Амброзія полинолиста часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустирях та інших необроблюваних землях, на вулицях, присадибних ділянках.
Рослина надзвичайно живуча й агресивна. Навіть зелене насіння її дуже життєздатне, воно може дозрівати поза материнською рослиною і давати повноцінні сходи. Амброзія засмічує польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахисні лісосмуги.

Знищувати цей бур’ян, особливо у стадії цвітіння, слід лише в захисних рукавичках і масці, бо для людей він страшний тим, що викликає важкі алергічні реакції (аж до смерті) і загострює хронічні захворювання. Зокрема, риніт, кон’юнктивіт. Також загострюється бронхіальна астма (в період, коли цвіте амброзія), виникає атопічний дерматит (запалення на шкірі, кропив’янка, свербіж, висипання).

Одним з небезпечних симптомів алергії на амброзію є інтоксикація пилком, коли хворого турбує сильний головний біль, велика втомлюваність і слабкість, постійна дратівливість, піднімається температура тіла, порушується сон. Може навіть уражатися центральна нервова система, турбувати менінгіт, арахноїдит і енцефаліт. Можуть виникати проблеми із зоровим і слуховим нервом, шлунково-кишковим трактом, турбувати гастрит,  інколи навіть розвивається гепатит.

Слабкі місця є і в сильного ворога

Чи можна побороти амброзію? Ось що говорить з цього приводу начальник відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Наталія Дмитренко:

– Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильні чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами. На землях, дуже засмічених цим бур’яном, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де, за правильного обробітку, засміченість знижується на 70–80%. Засмічені площі варто відводити під беззмінний (2–3 роки) посів озимих зернових з попереднім напівпаровим обробітком ґрунту.

У посівах кормових трав заходи боротьби з амброзією зводяться до створення сприятливих умов для зростання цих культур: високоякісний обробіток ґрунту, внесення добрив, оптимальні строки посіву та ін. Добре розвинені трави в значній мірі пригнічують амброзію. На землях, що не обробляються, амброзію знищують лущенням, скошуванням. Боротьбу проводять до цвітіння рослини.

Значний ефект можна отримати при застосуванні гербіцидів, зокрема, Гроділ Максі, 375 ОD, м.д., Зенкор Ліквід SC600, к.с., МайсТер, 62% в.г., Мерлін, 75% в.г., Бурефен Супер, 16% к.е. та ін. Хімічну обробку проводять у фазі 2–4 справжніх листків, коли амброзія найчутливіша до гербіцидів.

У випадку виявлення рослин, схожих на амброзію, необхідно негайно повідомити Управління фітосанітарної безпеки за адресою: м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 41 або за телефоном 67-67-72.

Коментарі закриті.