Амброзія продовжує окупацію Менщини
«За розмірами і формою листків амброзія нагадує кімнатну ромашку чи полин гіркий», – демонструє щойно зірвані рослини Володимир Савченок.
Цей бур’ян витісняє не тільки злаки, а й, здавалося б, міцні подорожник, ромашку, череду та інші дикі рослини. Користуючись нашою байдужістю, амброзія пробивається вже на міські вулиці, загрожує школам і дитсадкам.

Гірка гидота

– Полинолиста амброзія належить до карантинних бур’янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини, – пояснює фітосанітарний інспектор відділу державного нагляду фітосанітарної інспекції Чернігівської області Володимир Савченок. – Це рослина заввишки від 20 сантиметрів до 2,5 метра. Вегетуючий (який ще не квітує) бур’ян для людини безпечний.

Не дарма аграрії називають амброзію гіркою гидотою. Вона висушує і виснажує ґрунти. А при поїданні коровами цього бур’яну молоко та молокопродукти набувають неприємного запаху і смаку.

Цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня. Під час цвітіння дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір, може викликати набряк легенів). Медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницею. Від пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми.

Ефективних ліків поки що не існує. Єдиний ви­хід – триматися подалі від амброзії, доки вона квітує. Відмовитись від прогулянок за містом, по можливості не виходити з дому у спеку та у вітряну погоду. При поверненні додому рекомендується прийняти душ, промивати ніс та очі. Натягнути на вікна марлеві сітки, постійно їх змочувати та міняти кілька разів на день.

Але ж це не вихід – ховатися від бур’яну!

Усім миром – буде діло

– Щоб найефективніше боротися з амброзією, насамперед, необхідно знати її особливості, – констатує Володимир Миколайович. – Це однорічник, який розмножується тільки насінням. У молодої рослини коріння слабше, отже її легше вирвати. В жодному разі не слід допускати квітування. Доцільно виривати амброзію з корінням. Скошування не допоможе, бо коли залишаться хоча б найнижчі листки, пагони виростуть й обов’язково заквітують.

Досвід боротьби з амброзією показує: де вчасно та ретельно вирвано рослину з корінням, то в майбутньому з’являються лише поодинокі сходи, які нищити набагато легше. На великих площах звичайно виривати не будеш, там допоможуть гербіциди.

Статтею 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що утримувати надані в користування чи на праві власності земельні ділянки або інші території в належному санітарному стані повинні не тільки органи виконавчої влади і місцевого самоврядування, а й підприємства, установи, організації та громадяни.

Коментарі закриті.