Сільськогосподарське виробництво вирізняється високим ступенем ризиків. Це пов’язано з тим, що на його успішність значною мірою впливають різноманітні погодні та кліматичні фактори. До того ж, сільгоспвиробники стикаються і з такими ризиками, як коливання цін, зміни врожайності, непослідовність державної політики. А що вже казати про ризики стихійних лих та надзвичайних ситуацій!

Чому ж в Україні – державі з величезним аграрним потенціалом – до цього часу агрострахування знаходиться у зародковому стані? Відповідь на це питання шукали учасники прес-конференції «Можливості якісного агрострахування та реальна потреба у ньому», яка відбулася минулого тижня в Чернігові.

Потрібне державне сприяння

Наразі у нашій країні страхуванням охоплені лише три – п’ять відсотків сільгоспугідь. У економічно розвинених державах цей показник сягає 80 відсотків. Зарубіжні аграрії не уявляють свого бізнесу без страхування ризиків. Адже у майбутній врожай вкладаються чималі кошти. А лихо, яке здатне звести нанівець тяжку селянську працю, може трапитися будь-якої миті – заморозки, посуха, повінь, град тощо.

Україна розташована в зоні ризикованого землеробства. Здавалося б, що за таких умов агрострахування мало б активно розвиватися. То у чому ж проблема?

На думку заступника начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Михайла Корнієнка, причин є декілька. І основна з них – недостатня підтримка агрострахування на державному рівні. Надто гальмують процес також непорозуміння між страховими компаніями та аграріями. Часто договори укладаються так, що потім надзвичайно важко, а іноді й просто неможливо отримати страхову компенсацію.

– Потрібен спеціальний орган, який би врегульовував спірні питання між аграріями і страховими компаніями, – переконаний Михайло Корнієнко. – Без цього навряд чи можна говорити про встановлення довіри та про розвиток цієї безумовно потрібної справи.

Міжнародна допомога

Наразі в нашій країні реалізується проект Міжнародної фінансової корпорації «Розвиток агрострахування в Україні». В його рамках було розроблено і запропоновано нові стандартні страхові послуги, які не мають аналогів в країнах СНД і спрямовані на максимальне задоволення потреб сільгоспвиробників та страхових компаній.

– В останні роки Україна увійшла до числа світових лідерів з експорту зерна і не збирається поступатися цією позицією своїм конкурентам, – каже заступник керівника проекту «Розвиток агрострахування в Україні» Ірина Гринюк. – Але для цього вкрай потрібне якісне агрострахування, яке зцементує успіх аграріїв і без якого, образно кажучи, дім, який вони зводять, у будь-який момент може розвалитися. Всі країни, які роблять ставку на аграрний сектор в економіці, це розуміють і на державному рівні створюють умови для розвитку агрострахування. У нас же цей механізм державної підтримки сільськогосподарської галузі вже тривалий час буксує.

Страхування озимих культур (пшениця, ячмінь, жито, третікале, ріпак) на весь цикл виробництва – це нові страхові продукти, спільно розроблені страховиками, Міністерством аграрної політики та фа­хів­цями Міжнародної фінансової корпорації. За цими новими продуктами виробники можуть за­страхувати озимі культури від появи сходів восени до збирання врожаю наступного літа. Культури страхуються майже від усіх погодних ризиків.

Нині ці страхові продукти використовують 15 страхових компаній України, котрі разом створили Агрострахове бюро.  І за ними є цілковита гарантія, що сільгоспвиробник буде захищений, і в разі настання страхового випадку він отримає належне страхове відшкодування. Виробники можуть самостійно обрати період страхування з трьох варіантів: на весь період вироб­ни­цт­­ва, тільки на зимовий період та тільки на весняно-літній період. Страхування озимих культур на весь цикл виробництва коштує дешевше, ніж окремо на зимовий та на весняно-літній періоди разом.

В рамках проекту «Розвиток агрострахування в Україні» видруковано посібник «Як застрахувати виробництво сільськогосподарських культур». Відповіді на головні питання з агрострахування можна також знайти на сайті www.agroins.com.ua

Коментарі закриті.