Останнім часом звучать тривожні повідомлення про загрозу виникнення африканської чуми свиней (АЧС). Батьківщиною захворювання є Африка, звідси і його назва. Хвороба поширена серед диких і домашніх свиней практично у всіх країнах Африки, в Іспанії, Португалії, Франції, Бразилії, Італії, Бельгії, Нідерландах, на Кубі.

За інформацією начальника районного управління ветмедицини Олександра Белашка, 2007 року АЧС стала причиною поголовної загибелі свиней в Грузії, згодом широкого розповсюдження набула на території Російської Федерації. Тільки 2011 року зареєстровано 44 випадки АЧС в різних округах країни. Найближчі осередки африканської чуми свиней зареєстровано за 70 – 100 км від кордону з Україною.

На початку листопада Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України запровадила посилений контроль за ввезенням свинини з РФ у зв’язку з виявленням нових фактів захворювання в Курській області. До зон особливого епізоотичного стану увійшли Харківська, Сумська та Чернігівська області, на кордонах яких почали вилучення і знищення м’ясної продукції у громадян, що прибувають в Україну.

Африканська чума свиней загрожує Україні продовольчою кризою, бо в разі виникнення захворювання забороняється утримання свиней в радіусі 20 км та торгівля свининою в радіусі 150 км від осередку. Крім того, забороняється вивіз всієї сільськогосподарської продукції з даного регіону. Тому гостинець з Росії від родичів у вигляді шматка сала, може обернутися катастрофою для сільськогосподарського виробництва нашої держави.

Рішенням Державної протиепізоотичної комісії при Кабінеті міністрів (протокол №2 від 26.08.2011 р.) Чернігівську область визнано загрозливою зоною щодо можливого занесення збудника африканської чуми свиней, що передбачає вжиття ряду застережних заходів та щоденного контролю за клінічним станом свиней в господарствах всіх форм власності.

Африканська чума свиней – висококонтагіозне інфекційне захворювання, що характеризується гарячкою, крововиливами на шкірі та різних органах і тканинах. Резервуар збудника в природі – дикі свині.

Джерелом вірусу є продукти забою хворих тварин. У замороженому або копченому м’ясі вірус залишається життєздатним протягом шести місяців.

Інфекція поширюється з некип’яченими харчовими відходами, кормами, гноєм, транспортними засобами і предметами догляду за свинями. Механічними переносниками вірусу АЧС може бути обслуговуючий персонал, птахи, комахи, гризуни, собаки, кішки. Кліщі, один раз напившись крові від хворої на чуму свині, протягом 10 – 15 років свого життя залишаються інфікованими і не втрачають здатність передавати збудника захворювання.

Інкубаційний період (від зараження до появи клінічних ознак) – від двох до 20 днів. Захворювання супроводжується підвищенням температури тіла тварини до 40,5 – 42,0 °С, яка зберігається протягом захворювання, відмічається синюшність шкіри в ділянках вух, міжщелепного простору, підгрудка, низу живота. Хворі свині не поїдають корм, лежать, важко дихають і через один – три дні гинуть у 100% випадків.

Хвороба не лікується, вакцини не розроблені. Люди на АЧС не хворіють.

Щоб максимально запобігти зараженню тварин необхідно дотримуватись наступних правил:

– тримайте свиней в закритих приміщеннях, не випускайте їх на вигули;

– не згодовуйте тваринам корми без попередньої термічної обробки, особливо непроварені кухонні відходи;

– регулярно знищуйте гризунів в господарствах та проводьте обробку тварин від комах і кліщів;

– проводьте подвірний забій після огляду тварин спеціалістами державної служби ветеринарної медицини;

– по можливості утримуйтесь від приватних поїздок до країн та зон, в яких зареєстровано африканську чуму свиней, в жодному разі не перевозьте з неї тварин та продукцію тваринного походження;

– в жодному разі не закуповуйте м’ясо, сало або тварин на стихійних ринках чи в місцях несанкціонованої торгівлі за відсутності у продавців ветдокументів про благополуччя місцевості, звідки вони походять. Це може бути небезпечним!

В обов’язковому порядку негайно повідомляйте спеціалістам державних ветустанов при найменших ознаках захворювання або загибелі свиней за номерами:

м. Мена 2-36-61, 2-19-87 (суб., неділя)

смт Березна 2-52-08

смт Макошине 4-11-71, 4-13-98

с. Стольне 4-52-57, 099-078-72-65

с. Синявка 4-36-14, 063-600-15-61

с. Киселівка 4-30-81,068-151-42-12

с. Ліски 5-02-56, 096-262-52-74

с. Дягова 4-31-46, 063-679-95-54

с. Бірківка 4-33-56, 067-180-47-76

Коментарі закриті.