31 травня Всесвітньою організацію охорони здоров’я та її партнерами щорічно відзначається Міжнародний день відмови від паління. Цю традіцію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році, оцінівші згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.

 

Поява цього свята здоров’я цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо даної проблеми не може не лякати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані палінням людини. Більше того, практично кожні 10 хвилин в світі вмирає один курець. Експерти прогнозують, що буквально через 10 років цей показник смертності збільшиться до одного курця в 3 секунди.

Експерти Всесвітної організації охорони здоров’я зробили висновок, що смертність серед курців: – на 30-80 % вище, ніж у тих, хто не палить; – серед хворих на рак в різній формі 95% курців; – серед померлих від хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) не менше 75% курців; – смертність від раку легенів серед тих, хто палить вища у 20 разів; – стенокардія у курців зустрічається частіше у 13 разів; – інфаркт міокарда уражує курців в 12 разів частіше; – виразка шлунка буває у курців частіше в 10 разів.

В Україні цифри невтішні. За офіційною статистикою в країні щороку від хвороб пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік. Дані досліджень Світового банку свідчать, що в Україні палить 31% громадян, з яких 45% дорослих чоловіків і 9% дорослих жінок; серед молоді – 45% юнаків і 35% дівчат. Наша країна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців. Щорічно число українців, які палять зростає на 100 000 осіб.

 

Економічні збитки України від тютюну складають близько 2 млрд. доларів щорічно. Україна займає ІІ місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 сигарет – це майже 7 цигарок щоденно. Щодо куріння серед підлітків, то Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років палять більше 30% юнаків і дівчат. Кожен четвертий підліток в Україні викурює свою першу цигарку у віці 10 років. А результатом такого інтересу до паління у підлітків є не лише тютюнозалежність та безліч захворювань. За даними досліджень ВООЗ та МОЗ України відомо, якщо молодь віком 12-17 років палить, то ймовірність вживання ними героїну у 12 разів, а кокаїну у 51 раз вища, ніж у тих, хто не палить.

Паління має жахливі наслідки: під впливом нікотину збільшується швидкість зношування судин мозку, до нього надходить менше крові. Це викликає часті головні болі, втому, погіршення пам’яті, зниження рівня працездатності; – нікотин викликає розвиток ендартеріїту, який виражається болем в нижніх кінцівках, сильними судомами, кульгавістю. Якщо при появі таких симптомів негайно не кинути палити, є ризик омертвіння ніг. Буде потрібно термінове хірургічне втручання та, ймовірно, ампутація; – куріння життєво протипоказане гіпертонікам і хворим стенокардією, так як сприяє стрибкам артеріального тиску, збільшенню числа скорочень серцевого м’яза, що призводить до його раннього старіння; – нестримний кашель – характерна ознака людини, яка палить. Його дихальні шляхи роздратовані нікотином. Це тягне запалення гортані і носоглотки. Виникають неприємні, дряпаючи відчуття в горлі через зниження еластичності зв’язок. Грубіє голос. Особливо це помітно у жінок; – при зростанні курильного стажу з’являються нові проблеми зі здоров’ям.

 

Бронхіт переходить в хронічний, розтягуються стінки особливих бульбашок – альвеол, які знаходяться в легенях, починається запалення; – імовірність розвитку в органах дихання ракових пухлин у курців збільшена в декілька разів; – шкідливі хімічні речовини, що знаходяться в тютюновому димі, ускладнюють вентиляцію легенів і стають однією з причин розвитку туберкульозу; – куріння значно зменшує тривалість життя.

 

Кожна викурена сигарета скорочує передбачувану тривалість життя людини на 11 хвилин; – тютюн і тютюновий дим містять більше 4000 хімічних сполук, деякі з яких є канцерогенними, тобто здатними пошкодити генетичний матеріал клітини і викликати зростання ракової пухлини; – люди, які палять захворюють інфарктом міокарда в 2-8 разів частіше, ніж некурящі.

 

При цьому курці в 3-4 рази частіше раптово гинуть від ішемічної хвороби серця на фоні начебто нормального самопочуття; – тютюновий дим сильно впливає на плід – куріння (в тому числі пасивне) може стати причиною передчасних пологів і викидня, загибелі плоду, народження дитини з низькою масою тіла.

 

Діти батьків, які палять більше схильні до синдрому раптової дитячої смерті, захворювань органів дихання та інших проблем зі здоров’ям і розвитком; – майже половина всіх дітей в світі – пасивні курці, що істотно збільшує ризик розвитку астми.

 

Тобто, кожна друга дитина може серйозно захворіти тільки тому, що поруч курять дорослі; – шкідлива звичка порушує обмін речовин, перистальтику кишечнику і роботу ферментних систем, провокуючи панкреатит, гастрит, гастродуоденіт, езофагіт і т. д; – в даний час тютюн щорічно вбиває близько чотирьох мільйонів чоловік у всьому світі, але ця цифра виросте до 10 мільйонів через тридцять років, якщо нинішні тенденції куріння збережуться.

 

Тому, варто дослухатись ініціативи ВООЗ, варто спробувати вже сьогодні, а раптом вдасться відмовитися від сигарети не тільки на День без куріння, а й назавжди.

Коментарі закриті.