Масляна – це завжди веселе і бешкетне прощання з зимою і довгоочікувана зустріч з весною. Вона завжди проходить безпосередньо перед початком Великого посту, у сиропусний тиждень православного календаря. Головною особливістю цього свята є те, що воно завжди проводиться на відкритому повітрі.

 

– Ми повинні відродити святкування в районі даного культурно-мистецького свята та відновити кращі слов’янські традиції. Для гостей заходу має бути все як годиться для яскравого народного гуляння: пісні, танці, жарти, веселі ігри, забави, лотереї та призи, – зазначив голова райдержадміністрації Валерій Щукін на засіданні оргкомітету.

 

Присутні визначилися, що нинішні проводи Масляної, а відтак і зими та зустріч весни заплановано провести в Мені 26 лютого на стадіоні «Колос» з початком о 10-00 годині.

 

Голова райдержадміністрації Валерій Щукін, голова районної ради Олександр Мисник та кожен з членів оргкомітету надали пропозиції по проведенню даного дійства, зокрема, виступів творчих колективів району, конкурсів, спортивних змагань, виїзної торгівлі, розміщення з народними забавами тематичних «куренів» підприємств, організацій та територіальних громад району. А наприкінці гулянь зустріти весну стародавнім обрядом – спаленням символічного опудала Зими – солом’яної ляльки.

 

Окремо було обговорено питання про здійснення заходів з благоустрою та впорядкування території, підключення до електроживлення об’єктів торгівлі та підприємств, охорону громадського порядку, чергування бригади Менського пункту швидкої медичної допомоги тощо.

 

По закінченню засідання оргкомітету присутні згодились з думкою Валерія Миколайовича, що дані заходи будуть ще доповнюватися, змінюватися та коригуватися в залежності від погодних умов.

 

Довідково:

Масляна (або Масниця) з покон віків вважається давнім слов’янським святом, яке відзначали за часів язичницької культури і після прийняття християнства на Русі. Це завжди веселе прощання з хурделицями та зустріч весняного пробудження природи від довгого зимового сну. У цей день прийнято вшановувати Сонце, а значить смажити смачні та рум’яні млинці, які є головним символом і атрибутом. По своїй суті це свято слід відзначати цілий тиждень, і кожен з днів має своє конкретне значення, звичаї і традиції. 

 

Понеділок – «Зустріч». Саме в цей день в кожному будинку і сім’ї починали пекти головний і основний атрибут свята, тобто млинці. Причому перший випечений млинець господиня обов’язково повинна віддати убогим, щоб той на знак доброти і вдячності згадав усіх покійних родичів. У цей день прийнято запрошувати всіх рідних в гості, навіть мати з батьком відправляли дочку в будинок до чоловіка, щоб ввечері прийти до сватів і до неї в гості. Ще одним цікавим обрядом було плести опудало з соломи і наряджати його в старий одяг. Таким “опудалом баби” прикрашали площу міста. 

 

Вівторок – «Загравання». Вже з цього дня можна було сміливо ходити всім один до одного в гості, влаштовувати ярмарки, народні гуляння, катання на санях. Також в цей день було прийнято влаштовувати оглядини наречених, адже всі обряди, які відбувалися на Масляну, в кінцевому підсумку зводилися до сватання. 

 

Середа – «Ласуна». У цей день прийнято запрошувати зятів на млинці разом з іншими родичами. Варто сказати, що про цей день масляного тижня складено багато прислів’їв, приказок, пісень та обрядів. 

 

Четвер – «Разгуляй». Саме з цього дня починалася Широка Масляна, а точніше, припинялися всі роботи по господарству та на всю влаштовувалися гуляння. На вулицях відбувалися різні гуляння, тобто кулачні бої, катання на конях, санках, проводилися змагання, всі пригощали один одного різними стравами і, звичайно ж, млинцями. Але все ж основний сенс цього дня полягав у тому, що потрібно було максимально позбавитися від накопиченої за цілий рік негативної енергії. 

 

П’ятниця – «Тещині вечірки». У цей день, теща разом зі своїми родичами або подругами приходила в гості до зятя з візитом покуштувати його частування, особливо млинцями. 

 

Субота – «Зовицині посиденьки». Як правило, в цей день всі зовиці запрошували до себе в гості сестер чоловіка і обдаровували їх щедрими подарунками. 

 

Неділя – «Прощена неділя». У цей день просили пробачення й самі всім все пробачали – таким чином очищаючи свою душу і тіло. День вважався останнім днем Масляної, коли настав час спалювати солом’яне опудало, а разом з ним і залишки святкової їжі. Як правило, прах такого опудала необхідно було обов’язково розвіяти по полю або ж у річці.

Мітки: ,

Коментарі закриті.