Тиждень

ЧЕПУРНИЙ, ТИ НЕ ПРАВИЙ

А не правий ти, Володю, в тому, що сильно довірливий. Сказали тобі керівники від пального, що ціни на бензин не зростатимуть, ти й повірив. І мало не заходився переконувати в цьому читача газетним рядком. Добре, що листоноша вчасно принесла четвергові газети, і ти в "ЧВ" встиг прочитати написане відкритим текстом: "Пальне дорожчатиме". Відтак перед самою відправкою районки до друку рядок про не зростання цін встигли зняти. А вже наступного дня редакційний шофер привіз із АЗС №1 радісну звістку: "Повезло нам. Вчасно зняли той капосний рядок. Ціни на бензин скакнули". Це він відбив на фотознімку у минулому номері "Нашого слова" за 22 травня, де зафіксовано, що 92-й бензин подорожчав на 5 копійок, а 95-й - на 10. Не минуло й тижня, як той же
95-й доскакав до троячки.
Так що не правий ти, Володю, коли написав у заголовку того ж таки 22 травня, що бензолихоманка позаду. Якраз усе тільки й почалося. Продовження ж вигулькне у найрізноманітніших сферах. Принаймні, у сфері пасажиро-перевезень уже агукнулося. Приватні перевізники від Жовтневого до Мени уже правлять 1 гривню, тобто удвічі більше, ніж було.
Добре, хоч сонцю не треба бензину, а тому впевнено скажу, що сьогодні сонце зійшло о 4.54, а захід його о 20.58. Адже сонце - не ціни, воно як попало не скаче. Справно ходить по небосхилу, так же, як і справно служить усьому живому. В тому числі, наприклад, і тим немовлятам, котрі народилися в пологовому відділенні райлікарні. Їх посміхнулося світові четверо: два хлопчики і дві дівчинки. Хай же щасливе сонечко осяває їхні дороги.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.

Перспективи

Л.КУЧМА ВІДЗНАЧАЄ ПОЗИТИВНУ ЕКОНОМІЧНУ ДИНАМІКУ В УКРАЇНІ

21 травня Президент України Леонід Кучма направив звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України.

"Вважаю за необхідне звернутись до Верховної Ради України та уряду України з власним баченням деяких найактуальніших проблем державних фінансів в Україні, які суттєво впливатимуть на економічний і соціальний розвиток держави у найближчі роки", - наголосив Л.Кучма.
Як повідомила прес-секретар глави держави Олена Громницька, у своєму зверненні Президент відзначив період економічного піднесення в Україні, який за своїми темпами є одним з найвищих в Європі та світі.
"Позитивна економічна динаміка стала результатом послідовних і виважених кроків попередніх та діючого урядів щодо створення макроекономічних і структурних умов для економічного зростання у контексті послання Президента України до Верховної Ради України "Європейський вибір. Концептуальні засади економічного та соціального розвитку України на 2002 - 2011 роки", - говориться у листі.
Президент також наголосив на необхідності виваженого підходу до зміни податкового законодавства під час прийняття бюджету на 2005 рік. За словами Л.Кучми, необхідно вже з 2005 року зробити реальні кроки до зростання частки місцевих податків і зборів у доходах місцевих бюджетів шляхом введення податків на майно (або інших місцевих податків) та збільшення обсягу власних повноважень органів місцевого самоврядування та відповідних видатків, що забезпечують ці повноваження. Без цього реальний розвиток місцевого самоврядування та місцевої демократії, на думку глави держави, не матиме перспективи, а проблеми місцевих бюджетів використовуватимуться як засіб дестабілізації бюджетної системи.
Глава держави висловив переконання, що, починаючи з 2005 року, уряд за законодавчої підтримки Верховної Ради має ініціювати прискорені реформи у тих секторах бюджетної сфери, які є найближчими до потреб громадян і за станом яких громадяни оцінюють результати економічного зростання та реальні дії влади. "Маю на увазі насамперед первинну медичну допомогу та загальну середню освіту", - сказав він.
Л.Кучма наголосив на необхідності переважно спрямувати додаткові кошти, які держава отримає до бюджету наступного року внаслідок наміченого економічного зростання, на вирішення проблем саме цих галузей, а також на військову реформу.
"Серед структурних реформ, вважаю, слід нарешті визначитися щодо запровадження системи надання адресної допомоги малозабезпеченим та соціально незахищеним верствам громадян замість існуючої затратної та несправедливої системи численних пільг", - йдеться у зверненні глави держави.

Офіційно

БЕРЕЗНІ ПОТРІБЕН ЗЕМЛЕВПОРЯДНИК

У Березнянській селищній раді відбулося виїзне засідання колегії райдержадміністрації.

Розглядалося питання "Про стан виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади відповідно до ст. 27 - 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Березнянською селищною радою". Вів засідання голова райдержадміністрації П.Ф.Киценко. Участь у засіданні взяв голова районної ради М.П.Кот.
Селищний голова А.Т.Прядко у своєму виступі, зокрема, зазначив, що в селищі - майже дві з половиною тисячі дворів, проживає 5 тисяч 400 чоловік. Минулого року народилося 55 малят, а померло 103 чоловіка. Людей працездатного віку є трохи більше двох тисяч. 178 із них перебувають на обліку в районному центрі зайнятості. І хоч у селищі є десяток підприємств, більшість працездатних не працевлаштовані. Бюджет ради дотаційний.
Ведеться газифікація селища. У перспективі планується підвести газ не тільки до індивідуального сектора, а й до лікарні, шкіл і дитсадка.
Виступаючі загострювали увагу на негативному: Березнянське підприємство "Агротехсервіс" має заборгованість по зарплаті, недостатньо наповнюється місцевий бюджет. Багато неврегульованості у земельних відносинах. І хоча селищний голова багато зусиль докладає у вирішенні земельних питань, але ж вони делеговані не виконкому, а сесії ради. Учасники засідання колегії одностайно зійшлися на тому, що селищній раді потрібен землевпорядник.
Ішлося на засіданні й про необхідність збереження історико-культурної спадщини. Потребують ремонту обеліск Слави і пам'ятник воїну-визволителю, відновлення - козацькі поховання між Березною і Стольним.
Обговорювалися й інші питання. Підсумки засідання колегії підбив голова райдержадміністрації П.Ф.Киценко. Головний наголос він зробив на необхідності збереження діючих у селищі підприємств і особливо ТОВ "Березнянський".

Відданість професії

МАКСИМОВИЧ ЗНАЄ, ЯК СКЛАСТИ ГАЗЕТУ ПО ЛІТЕРАХ

Михайло Максимович Ющенко закінчив Харківський поліграфічний технікум якраз перед війною - у 1941 році. Та не судилося йому працювати за фахом - пішов боронити Вітчизну від фашистської навали. З двома пораненнями, бойовими нагородами і перемогою над ворогом повернувся додому. Працював спочатку у райспоживспілці. І тільки 1957-го року став до каси ручного набору складального цеху друкарні.

Все вручну

У той час друкарня у Мені не була окремою юридичною особою, а діяла вона при тодішній редакції районної газети "Колгоспна праця".
- Редактором був Микола Остапович Хижняк - напрочуд добра і розумна людина, - пригадує М.М. Ющенко. - Друкарня знаходилась перед будівлею теперішньої дорожньої міліції, нині того будиночка давно нема. Головною справою було складання і друкування районки. Весь текст, заголовки набиралися вручну, лінотипа (машина, що відливає рядки зі спеціального металевого сплаву - прим. авт.) не було і в помині.
Працювало у друкарні п'ять складачів і чотири друкарі.
- Але не тільки газету робили працівники друкарні, - розповідає Михайло Максимович. - Виготовляли і бланки бухгалтерської звітності, книги обліку, всілякі реєстри. Техніка була примітивною, все доводилося виконувати вручну. Друкарня переїхала у невеликий будиночок по вулиці Шевченка, а згодом - у теперішнє приміщення краєзнавчого музею.
Директором друкарні був Олексій Михайлович Барильников. Через місяць він призначає М.М.Ющенка інженером.
- На той час я вже навчив складати і верстати газету і бланочну продукцію двох своїх учнів - Бориса Маліну і Миколу Дзюбу. Перший з них усе життя, аж до виходу на пенсію, верстав районку, а другий став згодом інженером, а тоді і директором друкарні.

Улюблена нонпарель

За два роки потому, як друкарня розмістилася у теперішньому приміщенні музею, почалося будівництво нової типової споруди друкарні. Незабаром і новосілля справили.
- Тираж газети щороку збільшувався, працювати стало легше - у друкарні з'явився лінотип, - каже Михайло Максимович. - На наше підприємство організовувалися екскурсії учнів, робітничої молоді - усім було цікаво подивитись, як робиться газета.
М.М.Ющенко пропрацював інженером сім років. А тоді попросився складачем ручного набору.
- Треба було годувати і утримувати сім'ю. Інженеру на той час платили 90 карбованців, а складачі працювали від виробітку, в середньому виходило 150 карбованців.
Працював сам і вчив інших - п'ятьох навчив премудростям ручного набору.
- Я і сам не знаю чому, але мені завжди подобалося працювати з найдрібнішим шрифтом - нонпареллю. Ото такі, мов мак, дрібнюсінькі літери, ледь у пальцях їх утримуєш, а мені було за втіху з ними морочитися, - зізнається старий поліграфіст.
Михайло Максимович працював на совість. Скільки разів його відзначали грамотами і дипломами, подарунками і подяками. Та найбільше йому запам'яталася поїздка у Москву, на міжнародну виставку поліграфічної техніки.
- От наша каса зі шрифтом важка, не підняти і вдвох, а австрійська - легенька, я на одній руці її тримав. Шрифт - пластмасовий, а наш - сплав цинку, олова і свинцю... Або їхній лінотип. Перехід з однієї каси на іншу відбувається натискуванням кнопки. А шведські друкарські машини? Це справжня казка - рулони автоматично міняються без зупинки верстата і продукція одразу друкується у п'яти кольорах. Чи не диво? Розказував я по приїзду своїм колегам - не всі вірили, думали, що фантазую.

Палітурник

У 1977 році Михайла Максимовича призначили завідувачем складу. Через шість років вийшов на заслужений відпочинок.
- Але вдома мені не сиділось, - каже М.М.Ющенко. - так хотілося в колектив, у той знайомий вир поліграфічних буднів. І дуже зрадів, коли мене знову попросили попрацювати завідувачем складу. Чотири роки виручав рідне підприємство, доки не знайшли молодшого працівника.
На той час Михайло Максимович добре опанував палітурну справу. І вона йому згодилася, з'явився додатковий приробіток до пенсії. Всілякі річні, квартальні звіти, документи для архіву - все Максимович упорядковував, зшивав, робив палітурку. І зараз не відмовляє, хто попросить. У своїй кімнаті має нехитрий палітурний верстат і працює, як є над чим.
Сьогодні М.М.Ющенку - 82. Він багато читає, любить збирати гриби, веде календар погоди. А ще - любить гуляти з правнуками Олею і Сергійком. Живе у своєму домі з сім'єю онука.
***
Сьогодні поліграфісти відзначають своє професійне свято. Наші вітання і найкращі побажання!

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

На знімку: М.М.Ющенко з правнуком Сергійком. Фото автора

Добра вість

КУКОВИЧАНИ ХЛІБ ЇДЯТЬ СВІЙ

Пекарня у ск "Куковицький" працює уже понад десять років. Свого часу місцеве господарство придбало пересувну польову пекарню в одній з військових частин Дніпропетровська.

Працювала піч на солярці, а форми з хлібом випікалися на "каруселі", яку живив електрострум.
З приходом у Куковичі природного газу вирішили місцеву пекарню переобладнати теж на голубе паливо. Два тижні знадобилося газовим службам села і району, а також місцевим електрикам і пожежним для реконструкції пекарні. Зроблено капітальний ремонт, поновлено обладнання, підведено газ - на всі ці роботи сільгоспкооператив витратив 50 тисяч гривень. Спеціалісти газового управління області прийняли об'єкт, і 18 травня куковичани вже знову куштували свій хліб.
А випікають його справжні майстри своєї справи - Антоніна Василівна Калюжна і Тетяна Тимофіївна Резнік. Ціна хлібини - 80 копійок. У середньому за день випікають і продають по 500 штук. Всі компоненти для випічки - свої: борошно, цукор, олія. У господарстві вирощують рапс, цукровий буряк, зернові. Переробляють все це і мають свою сировину для пекарні.
Якщо у когось весілля чи ювілей - можна зробити замовлення не лише на хліб, а й на пиріжки, короваї. До Великодня паски пекли.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

На знімках: польова пекарня служить селянам. Фото автора.

Повільне самогубство

КУРІННЯ СПРИЧИНЯЄ БІЛЬШЕ 20 РІЗНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я 31 травня проводиться Всесвітній день без тютюну під гаслом "Контроль над тютюном і бідність".

В Україні тютюнопаління є опосередкованою причиною кожного п'ятого випадку смерті осіб віком понад 35 років. Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців у два рази вища, ніж серед тих, хто не палить. Саме паління спричиняє 30% випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% (!) усіх випадків раку легенів.
Споживання тютюну значно впливає на стан здоров'я людини, адже в тютюновому димі міститься майже 4 тисячі шкідливих хімічних компонентів. Усі форми вживання тютюну, включаючи пасивне куріння, значно підвищують захворюваність і передчасну смертність, що спричиняється більш як 20 різними хворобами. За медичною статистикою, курці живуть на 7 - 10 років менше, ніж ті, хто не палить.
У Мені на першій терапевтичній дільниці при райполіклініці знаходяться на обліку 200 чоловіків з ішемічною хворобою серця і гіпертонією, 84 - з виразковою хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки, 97 - з хронічним гастритом, 33 - з хронічним бронхітом. Майже всі вони є заядлими курцями.
У лікаря-фтизіатра перебувають під наглядом 175 чоловіків-курців, хворих на туберкульоз.
В онкологічному кабінеті знаходяться на обліку чоловіки з різними пухлинами, в тому числі: губи - 16, ротової порожнини - 10, гортані - 12, легень - 25, сечового міхура - 11, нирок - 5, шлунку - 19. Усі вони - курці.

АНАТОЛІЙ ГЕТЬМАН, ЛІКАР-НАРКОЛОГ.