Запитання тижня

ВАШ ВЕСНЯНИЙ ДЕНЬ РІК ПРОГОДУЄ?

Відповідають:

Галина Дмитрівна ЗАДОХІНА – директор Березнянського музею ім. Г.Г.Верьовки:
– Маю до тридцяти соток городу. Дещицю відвела під городину, решта – картопля, яка вже й сходить. Все припоране, аби тільки погода була пригожою, а то он як травневі холоди пужнули.
Валентина Володимирівна ФЕСЮН із Мени:
– Гадаю, що так. Коло хати у нас лише грядочка, а в полі два городи. Чоловік їх сам і виорав. Самі й запорали, нікого не наймали. Холоди нас не налякали, бо картопля ще була не зійшла. Тож сподіваємося на врожай.
Валентина Іванівна СИНИЦЯ – жителька Мени, тимчасово не працює:
– Звичайно ж прогодує. Запорали з чоловіком усі свої земельні наділи – біля хати, за містом. Не гуляє город і в Куковичах, де живе моя ненька. Маємо свого трактора, усю грунтообробну техніку. Та й самі не лінуємося, рук докладаємо. Є у нас невеличка теплиця, то до столу давно вже маємо свіжу зелень.
Володимир Михайлович МІЩЕНКО – фермер із Мени:
– Кожним весняним днем треба дорожити. Прогавиш одну мить – втратиш багато. У моєму господарстві сіється і садиться все: зернові, картопля, овочі. Є проблеми, звичайно, зі збутом вирощеної продукції, але намагаюся знаходити радикальні варіанти. Так що ні мені, ні моїй сім’ї голод взимку не загрожує.
Володимир Федорович ПРИЩЕПА – голова ск «Авангард»:
– У нашому господарстві не залишилося жодної сотки необробленої землі. Запорали понад тисячу гектарів зернових (без кукурудзи). Орендуємо не перший рік землі у Дягові, у Лісках і Волосківцях – усього близько 450 гектарів. Насадили картоплі, насіяли хліба... Зима нам не страшна, бо ще і молоко маємо, утримуємо близько двох тисяч голів дійного стада.
Григорій Лукич ШАПОВАЛОВ – пенсіонер із Макошине:
– Засадив сім соток картоплею. Не знаю, чи вродить, бо земля там нікудишня, пісок. А я дуже-то і не переживаю. Живу сам, торік дружину поховав. А скільки треба тих овочів на одну душу? Куплю. Пенсію маю, заробив, приносять вчасно, то нема підстав журитись і переживати, що взимку не буде чого їсти.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
– Як не лінуватися і літом, то звісно, прогодує. Аби здоров’я було.

Відсіялися

У КУКОВИЧАХ ВИРОЩУЮТЬ УСЕ

Позаминулої п’ятниці у цьому селі доорювали останній клин – на 35-гектарному лані сіяли кукурудзу Сергій Руденко з Миколою Панченком. А всього куковичани впорали двотисячну площу.

Ледачих не приймають

Куковичі в усі часи славилися працелюбними людьми. Нема ледачих ні у тваринництві, ні у рільництві. А техніку тут довіряють бережливим і відповідальним.
І таких у селі не перелічити. Приміром, тракторист Юрій Башкирцев (на знімку внизу). Головний агроном ск "Куковицький" Сергій Нужняк не нахвалиться ним:
- У нього можна не перевіряти глибину оранки чи контролювати норму висіву насіння. Треба попрацювати у вихідні чи свята - Юра ніколи не відмовить. Правда, у нас майже всі такі механізатори, адже весною та й до самої зими роботи у полі вистачає щодня, отож вихідні - за графіком. А буває, що і забувають хлопці про них: земля кличе.
Ось зараз Юра обробляє ярі зернові естроном - є такий хімічний препарат для виведення бур'яну на площі. А воду йому підвозить Володимир Сидоренко.
Микола Ковтуновський, Михайло Чичкан і Сергій Розгон позаминулої п'ятниці були зайняті на підживленні ячменю. Два останні є членами рільничої бригади, однак не звикли вибирати роботу легшу і ту, за яку більше платять. Працюють там, де треба.
Уже другу весну куковичани сіють і садять без Петра Петровича Ілляшика - колишнього головного агронома господарства, заслуженого працівника сільського господарства України, котрий пропрацював на землі близько 50 років. Він підготував собі надійну зміну - Сергія Нужняка. І не відмовив жодного разу, коли до нього зверталися, аби сівалку відрегулювати чи отримати практичну пораду.

Брухту майже не буває

У Куковичах не пам'ятають такого випадку, щоб не було для посіву якісного насіння або добрив чи пального. Завжди мають запас. Ось і нинішньої весни на полях були задіяні п'ять тракторів, три сівалки, картопле- і кукурудзосаджалка, а ще - бурякова. Торік придбали культиватора і сівалку. До техніки в господарстві ставлення справді хазяйське. Самі механізатори навчилися її ремонтувати, реставрувати. Тут роками ніщо не викидається в брухт.
- Бувають випадки, коли трактор чи сівалка відмовляє в загінці, - говорить головний агроном. - Однак це не є проблемою, ремонтувати техніку вміють усі механізатори.
Господарство має типові майстерні, машинно-тракторний парк, зручні і добротні гаражі. Уся грунтообробна техніка, яка не задіяна в полі, надійно зберігається.

Картоплі - лише третина

У Куковичах обробляється дві тисячі гектарів землі, 330 з яких господарство орендує у сусідньому Макошине. Нинішньої весни посіяли 51 гектар льону, 20 - гороху, 37 - вики, 19 - люпину. Озимі мають добрий вид на урожай. 439 гектарів густої пшениці милують око, а ще жита понад 200, ячменю - 140, вівса - 250 гектарів.
Картоплі цьогоріч посадили всього на 50 гектарах - нема ринку збуту.
- Торік запорували 135-гектарний картопляний лан, - розказує С.М.Нужняк. - Мали мороку з продажем - заїжджим комерсантам за копійки віддавати не схотіли, здали до коопзаготпрому, до цього часу не розрахувалися з нами. Тому вирішили нинішньої весни зменшити площу. Посадили бульбу п'ятьох сортів - "невська", "романо", "сатурна", "кобза" і "альвара".
У Куковичах цьогоріч уперше посіяли сою на 13,5 гектара. А ще буде викосуміш на силос. Під цукровими і кормовими буряками зайнята 70-гектарна площа. Будуть куковичани і з гречкою, просом, кукурудзою... Словом, у сільгосппідприємстві вирощують усе, окрім овочів.
- Трудомістка це справа, - додає голова ск "Куковицький" М.О.Нужняк. - На власному досвіді це відчули. Краще продати машину картоплі і купити для їдальні і огірків, і капусти...

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

На знімках: трудовий ритм куковицьких механізаторів. Фото автора.

Весна фінішує

НИНІШНЬОЇ ВЕСНИ В РАЙОНІ ЗАСІЯНО І ЗАСАДЖЕНО ЯРИМИ КУЛЬТУРАМИ 24 ТИСЯЧІ 500 ГЕКТАРІВ РІЛЛІ

Про хід весняно-польових робіт розповідає головний спеціаліст у галузі рослинництва рай-сільгоспуправління В.С.ТАРГОНСЬКИЙ.

Зернові

За даними на 18 травня, ярих зернових посіяно 10 тисяч 300 гектарів (без кукурудзи і разом з приватним сектором). Найбільше їх зароблено в грунт було у СТОВ "Праця" - 708 гектарів, трохи менше у менському ТОВ "Агрофірма "Ніка" - 700 гектарів, у ЗАТ "Корпорація "Інтерагросистема" - 695, у ск "Куковицький" - 552, у ТОВ "Березнянський" - 450, у ск "Авангард" - 391. Селянські фермерські господарства, орендарі засіяли ярими зерновими 2 тисячі 200 гектарів ріллі.
У структурі ярих зернових наших сільгосппідприємств переважає ячмінь - 2 тисячі 450 гектарів. Ярої пшениці посіяно 2 тис. 300 гектарів. Зернобобових - 600 гектарів. Решта - овес.
За зведенням на 18 травня, кукурудзи на зерно посіяно 1 тисячу 772 гектари. Найбільше її посіяно в ЗАТ "Корпорація "Інтерагросистема" - 897 гектарів, у киселівському ТОВ "Агро - Мена" - 355, у ТОВ "Агрофірма "Ніка" - 300, СТОВ "Праця" - 180. На цю дату кукурудзу на зерно було ще посіяно в ск "Авангард" - 85 гектарів, потроху в деяких інших господарствах. Сівба кукурудзи триває.

Льон

Він займає 1 тисячу 83 гектари. Серед наших господарств льон сіяли тільки три: ск "Куковицький" - 51 гектар, ск "Бірківський" і лісківський "Лан" - по 50. Решта - орендарі. У Городищі - ТОВ "Олстас-льон" (Сядринський льонозавод) і СТОВ "Щорссільгоспсервіс". У Синявці - менське ТОВ "ДААЛІС" і чернігівське ТОВ "Вагро". У Волосківцях - ПВКП "Інтрансавтобуд".
До речі, державою передбачено часткове відшкодування витрат на сівбу ярої пшениці і льону. Із технічних культур, крім льону, посіяно більше тисячі гектарів ярого ріпаку і 500 га гірчиці.

Картопля

За даними на 18 травня, її найбільше посаджено в ЗАТ "Корпорація "Інтерагросистема" - 481 гектар. У ск "Авангард" - 115. По 50 - 60 гектарів у ск "Куковицький", СТОВ "Праця", ск "Феськівський" і ТОВ "Березнянський". Деякі господарства картоплю садити продовжують, а п'ять не садять її зовсім. Таких же, що минулого року садили, а нинішнього ні - двоє.

Озимі зернові

Їх 12 тисяч 700 гектарів. Розвиваються добре.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.