Запитання тижня

ЧИ ДОПОМОЖЕ НАМ ЛІКАРНЯНА КАСА?

Відповідають:

Тетяна Василівна КУШНІРЕНКО – жителька Мени, домогосподарка:
– Читала я в газеті про цю касу – на перший погляд, справа вигідна. Але чи ж вистачить у тій касі грошей на всіх? Хворих і немічних у нас багато, і болячки їхні за п’ять гривень не вилікуєш.
Микола Омелянович НУЖНЯК – голова правління ск “Куковицький”:
– У лікарняну касу вступив з першого дня її створення – і не шкодую. Бо місяців зо два тому серйозно захворів: були проблеми з легенями, пішло ускладнення на серце, – то лікувався довго, навіть у Чернігові. І жодної копійки на медикаменти не витратив! Якщо порахувати, то у касу я заплатив разів у п’ять менше, аніж на мене витратили.
Ганна Дмитрівна ЛЯХ – приватний підприємець, жителька райцентру:
– Звичайно, допоможе. І не тільки у нашому районі започатковано цю добру справу. Доводиться їздити по сусідніх – Сосницькому, Корюківському, то люди схвально сприймають створення лікарняної каси, є надія, що на момент хвороби тобі не дадуть померти, хоча в кишені може бути і пусто.
Ніна Григорівна ВИШНЯК – начальник Киселівського відділення поштового зв’язку:
– Усе нове нами сприймається з недовірою, осторогою. Але коли мова йде про здоров’я, варто відкидати геть сумніви щодо і лікарняної каси, і профілактичних оглядів. Усе це, безперечно, потрібно. І спасибі тим людям, які придумали таку касу.
Володимир Федорович ПРИЩЕПА – голова правління сільськогосподарського кооперативу “Авангард”:
– Що таке п’ять гривень? Чи багато чого за таку суму можна купити? З такою купюрою не варто на базар іти чи до магазину. А здоров’я, виходить, можна підтримувати. Але це може зрозуміти і відчути той, хто, потрапивши на лікарняне ліжко, не мав проблем з придбанням медпрепаратів – їх на тумбочку лікарі самі принесуть. Краще звичайно, не хворіти, але п’ять гривень варто сплачувати до лікарняної каси – то буде надійним гарантом нашого здорового життя.
Валерій Іванович ЮРЕЦЬ – житель Синявки:
– А чому не допоможе? Є вже у районі люди, які, дякуючи саме лікарняній касі, виздоровіли, стали до роботи. Це ж скільки проблем відпадає у того ж хворого і його родичів – не треба в борги залазити на придбання ліків, бігати по всіх аптеках у пошуках їх. Сплачуй собі по п’ять гривень щомісяця і живи спокійно. Це ж просто здорово придумали!
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
– Зараз, крім лікарняної каси, ніхто нам не допоможе.

Альтернативне рішення

ПЛАТИ П’ЯТЬ ГРИВЕНЬ НА МІСЯЦЬ – І ЛІКУЙСЯ НА ЗДОРОВ’Я

Ця благодійна організація, створена за ініціативи медиків району, діє на Менщині вже дев’ять місяців. Про те, як організувалась лікарняна каса, як вона працює, наша газета писала неодноразово. Але питання “Чи ж варто вступати до лікарняної каси?” продовжує хвилювати читачів. Сьогоднішня наша розмова з цього приводу – з головним лікарем району П.П.ХОМРАЧЕМ.

– Чим обумовлене створення лікарняної каси у районі? Адже держава своїми основними законами гарантує кожній людині безкоштовну медичну допомогу?
– Проблемою номер один у медичній галузі району, області, країни в цілому є недостатнє фінансування. Наприклад, минулого року медицина району отримала з бюджету 3,6 мільйона гривень, у нинішньому очікуємо трохи більше – 3,9 млн. грн. Усього. А для того, щоб забезпечити хворих медикаментами для лікування у стаціонарі та достойним харчуванням, для придбання сучасної медичної апаратури, необхідно для нашого району мінімум 7,2 млн. грн. на рік – майже удвічі більше, аніж маємо насправ-ді. Слід зауважити, що керівництво району робить усе можливе, аби поліпшити фінансування медичної галузі, завжди йде нам назустріч у вирішенні нагальних проблем, але… У багатьох країнах світу існує страхова медицина, кожен працюючий або пенсіонер відраховує певний відсоток коштів на розвиток медичної галузі. Натомість гарантовано отримує якісне і – що головне – безкоштовне медичне обслуговування.
Існує навіть такий неофіційний девіз страхової медицини: “Багатий лікує бідного, здоровий лікує хворого”.
– Балачки про необхідність переведення медичної галузі на механізм страхування у нас точаться давно…
– Але поки що це просто балачки. І поки Верховна Рада не прийме Закон про обов’язкове загальнодержавне медичне страхування, медики країни ініціювали створення лікарняних кас.
– Розмір щомісячного внеску залишився тим же?
– Так, 5 гривень на місяць для усіх членів лікарняної каси, незалежно від віку, статі, професії і т. д. Членом каси може бути кожен громадянин віком від 18 років. По закінченню накопичувального періоду (4 місяці) кожен член лікарняної каси має право на безкоштовне амбулаторне лікування (у тому числі і стоматологічні послуги), медичну допомогу при гострих захворюваннях та лікування у стаціонарі.
– Люди отримують гроші?
– Ні, на руки хворому ніяких грошей ніхто не видає. Пацієнт повністю забезпечується медикаментами та витратними матеріалами. Хто лікувався за власні гроші, знає, скільки це може коштувати. А так людина, витративши на рік 60 гривень, має гарантію, що у разі біди отримає необхідне лікування. І не лише для себе, а й для своїх дітей до 18 років, або, якщо це студент стаціонарного закладу – до 20 років. Вигідно? Безумовно! Здоровий глузд підказує, що будь-хто платив би щомісяця і не 5, і не 10 гривень, аби лишень зберегти здоров’я.
– Скільки членів лікарняної каси сьогодні? І скільки з них за дев’ять місяців проліковано?
– Загалом до лікарняної каси вступили 1700 громадян. Колективно вступили 23 організації та підприємства району, найперші – медики, працівники райдержадміністрації, районної ради, “Укртелекому”, РЕМу. Самостійно, одноосібно виявили бажання стати членами лікарняної каси 390 жителів району. На сьогоднішній день проліковано 250 її членів. У середньому витрати на одного хворого склали 97 гривень. Але були і складні випадки, коли на одного хворого каса витрачала 350 – 400 гривень. Члени лікарняної каси мають ряд пільг. Зокрема, усі вагітні перед пологами отримують (безкоштовно, ясна річ) пакет з необхідними медикаментами та матеріалами – на суму 120 гривень. А якщо медична допомога на рівні ЦРЛ виявляється недостатньою, то після відповідної консультації в обласній лікарні хворий направляється на лікування туди, маючи при собі усі необхідні медикаменти.
– А не буде так, що лікарняна каса швидко збанкрутує?
– Усе детально прораховано, отож ми дійшли висновку, що це неможливо. Наприклад, на сьогоднішній день у касі є близько 5 тис. грн.
– Якщо лікування стане таким доступним, то чи не кинуться усі шукати у собі болячки, аби лиш “на халяву” пролікуватися?
– Так це ж добре! Краще нехай людина звернеться вчасно, аніж через брак коштів сидить і терпить хворобу. Будь-яке захворювання легше вилікувати, коли звернутися до лікаря вчасно.
– Але ж є і такі випадки: людина з хронічною формою захворювання, отримавши необхідне лікування за рахунок лікарняної каси, не дотримується режиму, правильного харчування, нехтує здоров’ям – і в результаті знову звертається до медиків. Безкоштовно…
– Такі випадки траплялися. І правління лікарняної каси прийняло рішення: люди з хронічними захворюваннями матимуть право безкоштовно пролікувати свою хворобу раз на рік, а от з іншими захворюваннями (приміром, апендицит, перелом чи пневмонія) – необмежену кількість разів.
– А якщо член лікарняної каси з тих чи інших причин вчасно не зробив внесок?
– Почекаємо два місяці, потім письмово повідомимо про затримку виплати, а якщо громадянин не зреагує і не заплатить за цей період – буде виключений із лікарняної каси. Гроші назад не отримає.
– Якщо хворого до лікарні терміново привезла “Швидка”, наприклад уночі, – як він може засвідчити, що є членом лікарняної каси?
– Усі дані занесені до комп’ютера, отож з’ясувати це неважко, за паспортом. А якщо вночі – хворий отримає усі необхідні медикаменти у будь-якому випадку терміново, усі формальності з’ясовуватимуться на ранок.
– Хто працює у лікарняній касі і контролює її роботу – надходження, перерозподіл коштів?
– Постійно у касі працюють лікар-експерт з контролю якості призначеного лікування, медсестра та бухгалтер. Їх роботу контролює правління лікарняної каси у складі дванадцяти чоловік (серед них – керівники району та міста, сільськогосподарських та промислових підприємств). Вищий орган правління – конференція, яка скликається раз на рік. Лікарняна каса зареєстрована як громадська організація в райуправлінні юстиції, має статут, гербову печатку і рахунок у Приват-банку (у сільській місцевості – у відділенні Ощадбанку).
– Куди потрібно звернутися, аби стати членом лікарняної каси?
– Каса розташована на першому поверсі адміністративного корпусу ЦРЛ (там, де приймальне відділення). Телефон для довідок: 2-22-72.

ІРИНА ПРИМАК.

Перевірено на собі

НЕ ВТРАТА, А ЗНАХІДКА

Від хвороб, на жаль, не застрахований ніхто. Хворіємо на нежить, грип… Доводиться лягати і на операційний стіл. На все це треба кошти, іноді і немалі. Саме через це, як зазначалося на ра-йонній медичній раді, чимало хворих не звертаються своєчасно за медичною допомогою. Але ж настає критичний момент – доводиться вибирати між життям і смертю. Щоб у якійсь мірі полегшити лікування людям у матеріальному плані, у центральній райлікарні створено лікарняну касу. Її послугами вже скористалися деякі жителі нашого району, на собі пересвідчилися, що то є зовсім непогана справа, відчули її переваги. Серед них і сільський голова Бірківки К.О.Фесюн.

Катерина Олексіївна стала її членом з першого місяця заснування. І не лише вона. Приклад голови наслідували всі працівники сільської ради, лікарської амбулаторії, деякі жителі села.
На початку нинішнього року К.О.Фесюн захворіла і поправляти своє здоров’я їй довелося у неврологічному відділенні центральної райлікарні.
– Коли завідуюча відділенням О.К.Полторак виписала мені рецепт на придбання ліків, я хотіла купити їх у аптеці – гроші з собою мала. Я знала, що члени лікарняної каси отримують медпрепарати безкоштовно, але мені – людині, яка має роботу, а, значить, і заробітну плату, якось незручно було скористатися таким правом, – розповідає Катерина Олексіївна. – Від-чувала якусь провину перед тими, хто не має можливості повноцінно пролікуватися. Та Ольга Костянтинівна мене умовила, адже лікування мало бути тривалим і, якщо купувати абсолютно все, що вказано в рецепті, то це відчутно позначиться на гаманці.
І пішла Катерина Олексіївна до аптеки імені В.І.Смирнова – тільки там відпускають безкоштовно ліки і медпрепарати для членів лікарняної каси.
– Одного з найменувань, вказаних у рецепті, в аптеці не виявилося на той момент, і потрібний лікувальний препарат знайшли в аптечному пункті. Фармацевти самі туди зателефонували, попросили залишити його для мене, – з вдячністю до медиків розповідає К.О.Фесюн. – За весь час перебування у лікарні мені було виписано аж дев’ять рецептів. Уколи, які доводилося приймати, коштували по вісім – дев’ять гривень. Усього лікування обійшлося в суму понад сто гривень. Скажу, що лікарняна каса – зовсім непогане діло.
Катерина Олексіївна настійно радить усім – і здоровим, і тим, хто має проблеми з самопочуттям – не цуратися лікарняної каси, а стати її членом.
– Не думайте, що я просто агітую. Не вірите мені у перевагах лікарняної каси, спитайте про її ефективність у медиків нашої лікарської амбулаторії Валентини Іванівни Нікітченко і Людмили Федорівни Дробот. Вони є членами лікарняної каси і поправляли своє здоров’я завдяки їй. А житель нашого села, пенсіонер Петро Дмитрович Сьомка теж з першого місяця став членом лікарняної каси. Його дружина кожного місяця їде в Мену і вносить п’ять гривень до каси. Петру Дмитровичу доводиться часто лікуватися, перебувати на стаціонарі. Всі необхідні ліки медики приносять йому в палату. Безкоштовно.
Здається, все зрозуміло, вибір один – хочете бути здоровими, то будьте такими. Вступіть до лікарняної каси – скільки проблем з придбанням медпрепаратів відпаде. А той щомісячний п’ятигривневий внесок, як сказав П.Д.Сьомка, ніде не зачепиться, тобто, втрата такої суми від сімейного бюджету абсолютно не відчутна. Отож не втрачаємо, а знаходимо.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

У дитячому відділенні центральної райлікарні.