Тиждень

ВПУСТІМО В ДІМ БАГАТСТВО СВІТУ

Цією жінкою я захоплююся впродовж багатьох років. Людмилі Андріївні за 70. Але щоранку вона встає о 5 - 6-й, каже всьому світові "Добрий день". Робить зарядку за будь-якої погоди надворі, обливається холодною водою. Багато ходить пішки. А ввечері дякує Богові за подарований день, просить здоров'я для численної сім'ї і всіх людей. Спілкуючись із нею, відчуваєш: якою молодою енергією пронизане кожне її слово, кожен вчинок! Вона жвава, легка, радісна. Ще б пак! Для неї кожен день - подарунок.
Поряд з цією жінкою і себе відчуваєш, як на фотографіях юних років. І так хочеться одну за одною витягти на світ уже проіржавілі мрії: "поспати ніч на духмяному сіні", "пройти всіма улюбленими місцями" і "зустріти зорю десь на морській яхті"…
Не будемо ж озиратися на свою мігрень і демонструвати розпухлі суглоби - більшість хвороб пов'язані зі смутком Душі. Дозволимо собі спочатку малесенький крок за межу звичного тунелю "робота - дім", згодом ще…
Головне - відчути, що світ навколо - твій. Спробувати навчитися жити не на гострих голках циферблату, а в часі. Повернімо себе собі і впустімо в наш дім багатство світу, яке чекало нас за зачиненими дверима. Спробуймо?
А сонце сьогодні сповістило про початок нового дня о 7.25, день подовшав від Нового року на 1 годину 30 хвилин.
У пологовому відділенні центральної райлікарні народилися 9 малят: 2 хлопчики і 7 дівчаток. Нехай ростуть здоровими!

НАТАЛІЯ МАРЧЕНКО.

Єдина родина

"ЧЕРНІГІВСЬКЕ ЗЕМЛЯЦТВО" - СЕРЕД КРАЩИХ В УКРАЇНІ

Позаминулої п'ятниці в Національному палаці спорту, що в Києві, відбулися традиційні загальні збори членів товариства "Чернігівське земляцтво", щоб урочисто відзначити восьму його річницю. На цьому зібранні була і менська делегація на чолі з головою райдержадміністрації П.Ф.Киценком та головою райради М.П.Котом.

Голова ради товариства В.В.Ткаченко, зокрема, відзначив, що "Чернігівське земляцтво" стало одним з найчисельніших і найактивніших серед 26 столичних земляцтв. Воно відзначене Почесною грамотою Кабінету міністрів України за вагомий внесок в економічний і духовний розвиток Чернігівщини.
Земляцтво взяло активну участь у проведенні багатьох громадсько-культурних заходів на Чернігівщині - святкуванні 200-річчя великого кобзаря України Остапа Вересая, 850-річчя утворення м. Хоробор (Макошине) та ін.
З ініціативи Чернігівського осередку створено і активно діє земляцький "Бізнес-центр", де зустрічаються представники бізнесових кіл земляцтва і області.
На урочистостях, приурочених восьмій річниці товариства, вітали земляків голова облдержадміністрації Валентин Мельничук та голова облради Василь Ковальов. Вітальну адресу Президента України Л.Д.Кучми зачитав заступник голови Адміністрації Президента Олександр Іщенко. Він також вручив нагороди Товариству та найактивнішим його членам. Нагороди та вітання були вручені й від Кабінету міністрів України. Почесною грамотою "Чернігівського земляцтва" нагороджено П.Ф.Киценка.
Найщиріші вітання від земляків-сіверян, які живуть у Москві, передав керівник "Чернігівського земляцтва" у російській столиці Віктор Мироненко.
На зібранні підписано договір про співпрацю земляцтва з облдержадміністрацією та обласною радою на 2004 рік. У ньому, крім постійно діючих проектів, передбачаються заходи по відзначенню 60-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників, участь товариства у відновленні духовних святинь Чернігівщини, відзначенні ювілейних дат Т.Г.Шевченка, О.П. Довженка, Марії Заньковецької та інших видатних постатей національної історії, виданні низки цікавих книг.
Відбувся великий святковий концерт майстрів мистецтв і художніх колективів Чернігівщини. В ньому взяли участь і юні аматори сцени - зразковий дитячий цирковий колектив "Юність" Макошинського селищного Будинку культури.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Фото автора.

Все вище і вище

ТАРИФИ НА ПОСЛУГИ ВОДОПОСТАЧАННЯ ЗНОВУ ЗРОСТАЮТЬ

Цю проблему минулого вівторка у міській раді за "круглим столом" обговорювали представники міських осередків політичних партій, депутати, голови депутатських комісій, члени виконкому міської ради, спеціалісти райдержадміністрації, представники ЗАТ "Менський комунальник" та ЖЕУ.

Останній раз ціни на послуги водопостачання та водовідведення підвищувалися у липні 2003 року. І ось новий "сюрприз". Директор ЗАТ "Менський комунальник" В.Ю.Зима так аргументує цю ситуацію: тарифи повинні зрости, бо електроенергія подорожчала на 17,7 відсотка, зросла вартість очистки стоків, підвищився рівень мінімальної заробітної плати, зросли затрати на обслуговування автотранспорту, вартість медобстеження працівників ЗАТ і т. д. Все це так. Але ж… Учасники "круглого столу" наголошували у своїх виступах на тому, що доходи населення зростають не так стрімко, як вартість послуг.
Проблема попередньо була детально вивчена спеціалістами управління економіки райдержадміністрації. Отож, вартість послуг подорожчає, хоча й не настільки, як вимагали комунальники. Проте теоретично альтернатива їх діяльності могла б існувати: за умови створення при міській раді власного комунального господарства. У такому разі тарифи за водопостачання та водовідведення, як запевнив міський голова М.Д.Кадушко, були б удвічі нижчими.

ІРИНА ПРИМАК.

Важке дитинство

МИНУЛОГО РОКУ ЗАСУДЖЕНО 24 НЕПОВНОЛІТНІ

Останнім часом у ЗМІ все частіше з'являються повідомлення про факти насильства над дітьми. Подібні випадки трапляються і в нашому районі. З кожним роком зростає кількість бездоглядних дітей, схильних до правопорушень та злочинів, дітей, що бродяжать та жебракують, вживають алкогольні напої та токсичні речовини.

Позбавлені батьківських прав

Проблема дитячої злочинності, бездоглядності, безпритульності неодноразово обговорювалась на колегіях райдержадміністрації, міжвідомчих нарадах у прокуратурі району, спільному засіданні постійних комісій районної ради з питань регламенту, законності та правопорядку, з гуманітарних питань, сім'ї та молоді і координаційної ради служби у справах неповнолітніх РДА.
У минулому році всіма зацікавленими службами району спільно з представниками місцевих громад, працівниками міліції, медиками та освітянами було обстежено 82 неблагополучні та функціонально неспроможні сім'ї. За неналежне виховання, навчання та утримання неповнолітніх дітей до адміністративної відповідальності притягнуто 30 батьків, 2 з них позбавлено батьківських прав.
Службою у справах неповнолітніх, Центром соціальних служб для молоді спільно з органами місцевого самоврядування встановлено, що 28 неповнолітніх схильні до правопорушень та злочинів, 8 займалися бродяжництвом та жебракуванням, 6 самовільно залишили сім'ю та навчально-виховні заклади.

100 грамів замість науки

З метою контролю за відвідуванням учнями загальноосвітніх закладів, у квітні - жовтні минулого року проведено операцію "Урок". 18 учнів під час уроків знаходилися в комп'ютерних центрах, порушували громадський порядок, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння.
Більшість батьків розуміють мету профілактичної роботи, яку проводить служба у справах неповнолітніх та працівники міліції, але окремі мами і татусі дуже незадоволені, коли їх викликають до міліції для розгляду питання про правопорушення їх чад. Я неодноразово був свідком, коли працівники міліції до приїзду швидкої допомоги рятували неповнолітніх від алкогольного отруєння, припиняли "розбірки" біля Будинку культури під час дискотек, попереджували вживання молоддю в громадських місцях алкогольних напоїв. Хочу довести до відома батьків, що у 2003 році 7 неповнолітніх були реально позбавлені волі і 17 засуджені з відстрочкою виконання вироку.
З метою поліпшення матеріального становища функціонально неспроможних сімей та дітей, які знаходяться у складних матеріальних та морально-психологічних умовах, була надана допомога коштами (біля 6 тис. грн. у 124 сім'ї), речами (2897 речей у 364 малозабезпечені сім'ї). Під час благодійної акції "Серце віддаю дітям" закуплено шкільне приладдя для 180 учнів шкіл району з кризових сімей.
Діти-сироти та діти, що залишилися без батьківської опіки, під час благодійної акції "Допоможи ближньому" отримали письмове приладдя, продукти харчування, одяг.

ВІКТОР КАЗІМІРОВ,

Миротворці

ШІСТСОТ ДОЛАРІВ ЗАРПЛАТИ І СОРОК - НА ЦИГАРКИ. САМЕ СТІЛЬКИ ОТРИМУЮТЬ УКРАЇНСЬКІ МИРОТВОРЦІ В ЛІВАНІ. СЕРЕД НИХ БУВ І НАШ ЗЕМЛЯК СЕРГІЙ КАЛІБАБА

На нього я "вийшов" зовсім випадково. Його мати, Галина Степанівна, відповідаючи на наше "Запитання тижня", зауважила, мовляв, у їхній сім'ї із чотирьох працює лише один - старший син. - А де? - прокинулася в мені професійна цікавість. - Та в армії служить. - Так служить чи працює? - Контрактник він. Скоро приїде на кілька днів.

І ось Сергій Калібаба в редакції. Чекаючи на нього, відкриваю енциклопедію на сторінці, де йдеться про Ліван. Щойно зайшовши і привітавшись, він кинув оком у книгу:
- О, ось тут ми приземлялися, - тицьнув пальцем у Бейрут і тут же додає, - а тут ми служили - показує на місто Ен-Накуро, най-південніше місто Лівану, - жарко там, важко було звикати.
- А як ви, Сергію, потрапили до миротворчих сил ООН? - запитую.
- Я тоді вже служив в одній із військових частин Чернігова за контрактом, почув про набір до цих військ, подав відповідні документи і пройшов. Головне, щоб була якась спеціальність.
У двадцятип'ятирічного старшини Калібаби їх дві. Закінчивши школу імені Т.Г.Шевченка, встиг до призову вивчитися на електрозварювальника і шофера, що й знадобилося в житті. Хоча в Лівані він був сапером. Цій непростій науці їх вивчили на польових зборах перед відправкою.
Ліван зазнав багато воєн і окупацій, тож територій, заряджених смертю, немало. Доводилося миротворцям працювати в горах, на полях, на узбережжі. Словом, там, де вкажуть господарі.
- Наше завдання було виявити вибухові предмети і позначити їх на місцевості, - розповідає Сергій, - а вже знешкоджували їх ліванські спеціалісти. Якщо можна було, вивозили кудись подалі, ні - підривали на місці.
- А яке спорядження ви там мали?
- Звичайна армійська екіпіровка, плюс міношукач. Зі зброєю ми майже не мали справи, хіба що на посту. Адже життя наше було побудовано за армійськими законами: караул, наряди, підйом - відбій, шикування і так далі. З боку місцевих жителів провокацій не було, навіть жодних претензій чи скарг на будь-кого із миротворців (поблизу ще стояли французи, поляки, індуси, інші підрозділи).
- А яка платня була? - не втримуюсь від нескромного, але злободенного запитання.
- 600 доларів США на місяць, - відповідає Сергій, - плюс 40 доларів на цигарки (на один долар виходило три пачки), оплачувалося також і відрядження, ну й за місцем роботи зарплата іде само собою.
Наприкінці минулого літа Сергій Калібаба повернувся у Мену. Восени одружився. А зараз він знову на військових польових зборах. Їхній миротворчий батальйон готується до нової місії в інших регіонах світу.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.

Фото автора.

Партнерство

ТОВ "МЕНСЬКИЙ СИР" ПЛАТИТЬ НАЙБІЛЬШЕ ПОДАТКІВ

Нещодавно відбулася зустріч заступника голови обласної державної податкової адміністрації Віктора Акименка та начальника Менської МДПІ Олександра Мисника з трудовим колективом ТОВ "Менський сир", який очолює Олена Леонідівна Лазірко.
Протягом минулого року підприємство сплатило до зведеного бюджету країни 385,7 тис. грн. прибуткового податку з громадян, 10,1 тис. грн. орендної плати за землю, 32,8 тис. грн. податку з власників транспортних засобів.
У 2003 році обсяг реалізованої продукції ТОВ "Менський сир" склав 62 млн. 633,9 тис. грн.
Під час зустрічі обговорювалися виробничі проблеми, актуальні питання податкової політики та основні зміни в податковому законодавстві України через призму специфіки роботи цього підприємства.

НАТАЛІЯ ТРАЛО.

Фото Івана Шульги.

Із зали суду

ДОРОГА ПЛАТНЯ

Нічого поганого того вечора Сашку Воронцову з Блистови не віщувало. Удень, 23 серпня, порався по господарству, а під вечір поїхав у Бірківку до знайомої на день народження.
Погулявши в кафе, пішов проводжати її додому. Повертаючись назад, біля Будинку культури зустрів Сашко місцевого хлопця Сергія Малая.
- Ей, ти, дай закурити! - п'яним голосом озвався той.
- Не курю, - одказав Воронцов. І хотів обминути малознайомого йому парубка і піти своєю дорогою.
Однак Малаю така відмова не сподобалася, і він щосили вдарив Воронцова по обличчю. Сашко, не чекавши такого повороту справи, упав. А Сергій ніби й чекав того: бив нещадно і довго, аж доки Воронцов утратив свідомість.
Прийшов до тями на ранок. Від численних травм боліла голова, усе тіло. Кудись зник одяг. Попросився до знайомих, аби ті якось зарадили біді. Добрі люди вдягли Воронцова, "швидку" викликали.
З черепно-мозковою травмою Олександру Воронцову довелося тривалий час лікуватися спочатку у центральній районній, а згодом і в обллікарнях.
По цьому факту правоохоронцями було порушено кримінальну справу, а згодом Сергій Малай сів на лаву підсудних.
- П'яний дуже був, не контролював свої дії, - говоритиме він на суді. - Я визнаю вину свою повністю.
До речі, це не перша вже зустріч Малая з правосуддям. За крадіжку він був засуджений до трьох з половиною років позбавлення волі з іспитовим строком на два роки. Через горілку той відведений строк не витримав - нізащо жорстоко побив хлопця.
Суд, врахувавши усі обставини, виніс вирок: не бачити Малаю волі 3 роки і 9 місяців. А ще він має сплатити потерпілому за лікування, за зіпсований одяг і моральну шкоду.
***
Подібні випадки, на жаль, непоодинокі серед молодих людей. Хильнувши оковитої, втрачають над собою контроль, людську гідність. А коли настає пора відповідати за скоєне перед судом, розкаюються, іноді - плачуть, просять "багато не давати". Але ж, як кажуть, за все треба платити.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Буває

РОЗУМНОГО - В ЛИСИНУ

Їде тролейбус. У салоні люду повно. На своєму законному місці сидить кондукторка: молоденька, симпатична, весела. Заходять хлопці, теж веселі. З дня народження звідкілясь. Заплатили кондуктору за проїзд, а тоді один її сумочку хвать.
- Хлопці, віддайте. Там же гроші казенні, - благає кондукторка.
- А поцілуєш нашого іменинника - віддамо, - зареготали хлопці.
- Ні, - категорично.
- А де ти живеш? Ми свататися прийдемо, наш іменинник - холостяк.
- Ні, - ще категоричніше.
А тут, через спинку сидіння від неї, дідуньо сидить - лисий-прелисий. Хлопці й кажуть:
- Ну, раз так, то цілуй цього дідугана в лисину.
- А сумочку віддасте?
- Слово честі.
Нагнулася кондукторка та цьом діда в лисину, та й каже:
- Краще розумного в лисину, аніж дурного в губи.
Віддали хлопці сумочку та й здиміли собі.

ВОЛОДИМИР ЧЕПУРНИЙ.