Запитання тижня

ПЕНСІЇ ПІДВИЩИЛИ. ЖИТИ СТАНЕМО КРАЩЕ?

Відповідають:

Катерина Григорівна ГАЙДАЙ - пенсіонерка з Бірківки:
- Якби ж не підвищувались ціни на продукти харчування, пенсії на прожиток вистачило б. Ще і онукам на гостинці перепадало б частіше. А так - заплатиш за світло, балон газу купиш, а ще ж і хліб, і до нього - усе треба. А ціни ж стрибають.
Володимир Юхимович КОВІНЬКО - колишній художній керівник народного аматорського ансамблю пісні і танцю "Менщина", пенсіонер з Мени:
- Може б, і стали жити краще, якби були на все сталі ціни. А так - сьогодні одне, а завтра інше. І з віком більше грошей витрачається на ліки. Де вже тут розбагатієш?
Ганна Іванівна БРЕУС - жителька Мени, пенсіонерка:
- Мені моєї пенсії вистачає. Заробила я її, працюючи в колгоспі дояркою. Живу сама: сина, матір і чоловіка поховала. На продукти грошей вистачає, а одягу я вже не купую - нехай Бог здоров'я посилає аби поносити все те, що надбала. Купую дрова, сіно - усе з пенсії. А як добавлять, то ще краще буде.
Анатолій Павлович КОЛОТ - житель Кукович, пенсіонер:
- Як розумно пенсією розпоряджатись та не купувати дорогих меблів чи машини, то на прожиток, хоч і бідно, але вистачає. Підвищили ось пенсії і мені, і матері моїй. Але газу до хати за ті гроші не проведемо. Треба щось із худоби домашньої продавати, то, можливо, і викрутимось. А жити станемо краще тоді, коли ціни триматимуться більш-менш на одному рівні, а не скакатимуть угору. І що характерно: абсолютно нічого не дешевшає - ні оселедці, ні парфуми.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- Відчутно нічого не зміниться. Тож сказати можна лише одне: дрібниця, але приємно…

Пенсії по-новому

ВИПЛАТИ ПЕНСІОНЕРАМ ЗРОСЛИ У СЕРЕДНЬОМУ НА ДЕВ'ЯТЬ ВІДСОТКІВ

Оскільки кількість пенсіонерів у нашому районі становить більше третини усього населення, початок з першого дня нового року пенсійної реформи хвилює більшість наших передплатників. Тож чи всі пенсіонери отримуватимуть більше? Які труднощі виникають при перерахунках? Про це - розмова з начальником управління Пенсійного фонду України в Менському районі Тетяною Анатоліївною ЛОЛОЮ.

- З першого січня 2004 року згідно зі статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перераховані пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника і за вислугу років громадянам, які отримують пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення", окрім соціальних пенсій та пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника з цих причин. Особам же, які не одержали права на підвищення розміру пенсії після перерахунку, належить збільшення пенсії на 4,2 відсотка (Постанова Ка-бінету Міністрів України №1783 від 20 листопада 2003 року).
- Тобто, практично всі пенсіонери отримуватимуть більше?
- Практично, але не всі. На сьогоднішній день у нашому районі - 16179 пенсіонерів. З них отримують пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення" 15623. Саме пенсіонери цієї категорії можуть розраховувати на підвищення виплати, і 97 відсотків його отримали. Не збільшуються виплати громадянам, які отримують пенсію не за основним Законом України "Про пенсійне забезпечення", а, приміром, за Законом "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців", Законом "Про статус та соціальний захист громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи" і т. д. Пенсіонерам, які отримують пенсію по Закону "Про державну службу", розмір пенсії підвищено з 1 вересня 2003 року.
- Фактично пенсії підвищились набагато?
- Середній відсоток підвищення пенсій внаслідок перерахунку по району складає 9,03 відсотка.
- А які труднощі найчастіше виникають при перерахунках?
- Інколи людина звертається за перерахунками пенсії, а всіх необхідних довідок пред'явити не в змозі - і через об'єктивні причини. Приміром, та організація чи установа, де вона свого часу працювала, ліквідована, не має правонаступників, не збереглися архівні дані. А для виконання перерахунків ми повинні мати дані про помісячний заробіток людини.
- Якщо пенсіонер продовжує працювати, він не втрачає право на отримання пенсії?
- Ні. Окрім тих категорій громадян, що отримують пенсії згідно зі статтею 26 Закону України "Про зайнятість населення".
- А якщо відмовитися від пенсії і продовжувати працювати? Чи матиме людина у такому разі надбавку до пенсії?
- Так. Підвищення розміру пенсії відбувається при пізнішому виході на пенсію і письмовій відмові від її отримання під час роботи. За один рік відмови пенсія збільшується на 3 відсотки, за 2 - на 6,71, за 3 - на 11,83 і так далі. При відмові від отримання пенсії протягом 10 років пенсія збільшується на 85,32 відсотка. Але обов'язково даному громадянину спочатку повинна бути призначена пенсія у визначений законодавством термін.
- А якщо людина змінить своє рішення, побажає знову отримувати пенсію, це можливо?
- Можливо. Необхідно знову звернутися до органів Пенсійного фонду з письмовою заявою. У такому разі надбавка до пенсії нараховуватися не буде.

ІРИНА ПРИМАК.