Тиждень

ХАЙ МНОЖИТЬСЯ ДОБРО

В останньому у цьому році номері “Нашого слова” вирішив зловжити службовим становищем – написати про особисте. Рік, що минає, приніс моїй сім’ї важке випробування – тяжко захворів мій син, якому тільки виповнився один рік. Діагноз лікарів прозвучав як вирок. Але ми вирішили боротися за життя Богданчика до останнього.
І скільки людей підтримало нас у цьому! Колектив редакції сприйняв мою біду як свою особисту. Саме співробітники першими прийшли на допомогу.
Багато зробили для врятування Богдана працівники районного Центру соціальних служб для молоді. Допомогли керівники району. А найбільше вразило те, що чимало незнайомих людей помагали хто чим міг. Причому гроші передавали у більшості випадків ті, у кого вони зовсім не зайві.
Зараз Богдана лікують у Києві. Спеціалісти кажуть, що надія на одужання є. Але не тільки це є гарною новиною. На власному досвіді переконався, що попри все у наших людей залишилась потреба творити добро, вони не втратили суто людської здатності співпереживати, близько до серця сприймати чуже горе і чужий біль. А це означає, що не все ще втрачено, що у нас є майбутнє.
З наступаючим Новим роком, друзі! І хай множиться добро на цій землі!

ОЛЕКСАНДР НАЗАРЕНКО.

Кращі з кращих

СЕРЕД ЖІНОК РОКУ – ДВІ ПРЕДСТАВНИЦІ МЕНЩИНИ

Нещодавно в обласному академічному музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка відбувся фінал шостого обласного конкурсу “Жінка року-2003”. Це свято жіночої краси та чарівності проводить управління з питань молоді та туризму облдержадміністрації.

Від нашого району у фіналі конкурсу взяли участь помічник-консультант народного депутата України Олега Петрова Валентина Пилипенко та сільський голова Бірківки Катерина Фесюн.
Трохи про конкурсанток. Катерина Олексіївна Фесюн очолює Бірківську сільраду з 1994 року. Односельчани вже втретє обрали її своїм головою. Завдяки наполегливій праці і творчому підходу до роботи Катерини Олексіївни, Бірківська сільрада два роки поспіль є переможцем трудового суперництва між виконкомами місцевих рад. На базі Бірківської сільради неодноразово проходили районні та обласні семінари. Одними з перших у районі тут освоїли навички роботи з комп’ютером, електронну пошту.
Валентина Миколаївна Пилипенко, крім роботи помічника-консультанта народного депутата, очолює районну жіночу організацію “Дія”. В активі діянок багато добрих справ і благодійних заходів. А ще Валентина Миколаївна створила кредитну спілку “Дія”. Завдяки їй сотні жителів Менщини мають змогу вчити своїх дітей, купувати необхідні для дому і господарства речі.
Пані Валентина має активну життєву позицію. Вона є учасником семінарів Міжнародного республіканського інституту, закінчила школу громадського та політичного лідерства “Подія” у Києві, мріє орга-нізувати таку школу і в нашому районі.
А ще наші конкурсантки – справжні берегині домашнього вогнища, кохані дружини та люблячі матусі. Вони гордо і достойно несуть по життю величне звання – Жінка.
Валентина Миколаївна та Катерина Олексіївна стали переможцями конкурсу у своїх номінаціях і нагороджені Почесними відзнаками облдержадміністрації та обласної ради.

ГАЛИНА ЛАРЧЕНКО.

На знімку: В.М.ПИЛИПЕНКО та К.О.ФЕСЮН. Фото Раїси МИХАЙЛЕНКО.

Молодіжні проблеми

ЗБУДУЙМО В МЕНІ “ДІСНЕЙЛЕНД”!

Волонтери районного Центру со-ціальних служб для молоді провели соціологічне опитування серед учнів 6 – 11 класів міської школи імені Т.Г.Шевченка та районної гімназії (загалом було опитано 230 чоловік) на тему «Мої права і громадська позиція».

На запитання, чи мало місце порушення прав у житті дітей та підлітків, 42% відповіли ствердно. Хоча підліткам самостійно важко було сформулювати, яке саме право порушувалося (12% учнів не змогли визначитися). Найчастіше, на думку школярів, посягають на їх право на навчання та повноцінний розвиток і дозвілля. Серед тих, хто ці права порушує, називають батьків, учителів, однокласників і самих себе. Перелік та рейтинг осіб, установ та організацій, що здатні допомогти дітям та підліткам у захисті їх прав, виглядає так:
– міліція, суд та правоохоронні органи – 46%;
– центр соціальних служб для молоді – 18%;
– батьки та родичі – 9%;
– служба у справах неповнолітніх – 7%;
– вчителі та директори шкіл – 4%;
– лікарня – 2%.
13% опитаних не мають ніякого уявлення про те, хто в змозі захистити їх та їхні права. І тільки троє опитаних покладаються самі на себе.
Активнішими стали школярі при відповіді на запитання про міру реалі-зації свого права на гармонійний розвиток та змістовне дозвілля в своєму місті.
Діти не байдужі не тільки до якості та кількості розважальних заходів, а й переймаються проблемами екології, зовнішнім виглядом міста, рівнем злочинності, поліпшенням умов навчання та позаурочної роботи. Тільки чверть опитаних задоволені станом та рівнем умов для навчання та відпочинку.
Щодо культурно-розважальної сфери, то тут фантазії дітей не було меж:
– 8 чоловік пропонувало збільшити кількість атракціонів і каруселей;
– 6 виступили за побудову в нашому місті фонтанів та “Діснейленду”;
– 2 пропонують відродити зоопарк і ще стільки ж – створити нові парки;
– 6 підлітків – за відкриття в місті молодіжних інтернет-кафе та кафетеріїв.
Проведення свого позашкільного часу підлітки бачать не тільки в розвагах: 27 опитаних пропонують збільшити кількість гуртків для підлітків та молоді віком від 13 до 18 років, серед яких називають електротехнічні, більярду, велоспорту, дзюдо, біатлону, брейку, графіті, комп’ютерні. Вказують, що останні теж мають бути безкоштовними і доступними для всіх.
Щодо навчання, то підлітки звертають увагу на неукомплектованість бібліотек книгами та підручниками, шкіл – обладнанням, очікують на поліпшення матеріальної бази шкільних кабінетів. Не забули учні і про відсутність у школі імені Т.Г. Шевченка буфета та незадовільні умови в туалеті.
Занепокоєні підлітки і криміногенною ситуацією в районі та місті:
– 15 чоловік “за” поліпшення правопорядку;
– ще 8 (!) занепокоєні розгулом у місті маніяків та насильників;
– 6 дітей обурені безкарним розгулом у центрі міста алкоголіків та наркоманів, двох лякає надмірна кількість бездомних собак.
Самі підлітки (10 чоловік) пропонують заборонити продаж алкогольних напоїв неповнолітнім, ще п’ятеро виступають за заборону паління на дискотеці. Однак п’ятьом учням заважає присутність на дискотеці батьків і вчителів, тридцять – за продовження часу її роботи. Ще дехто пропонує збудувати спеціальне приміщення для дискоклубу та частіше проводити дискотеки.
Небайдужі наші діти та підлітки до впорядкування та поліпшення зовнішнього вигляду міста:
– 13 чоловік просто хочуть бачити місто кращим;
– 7 за чистоту в місті;
– 8 пропонують краще освітлювати вулиці;
– 3 – заасфальтувати віддалені від центру вулиці;
– 2 пропонують впорядкувати старий чи обладнати новий пляж;
– 6-м замало в місті магазинів.
А ще підлітки бачать поліпшення ситуації через збільшення кількості робочих місць для молоді, зміну Президента, посилення контролю з боку батьків.

ІРИНА ПРИМАК.

Ювілеї

ВШАНУВАЛИ КОБЗАРЯ І ПРАЦІВНИКІВ КУЛЬТУРИ СЕЛА

Минулої неділі Синявка святкувала дві визначні дати у житті села: 125-річчя з дня народження кобзаря П.Ф.Ткаченка-Галашки та 75-річчя сільського Будинку культури.

Поминальну панахиду по кобзарю було відправлено у місцевому Покровському храмі. На могилу П.Ф.Ткаченка-Галашки жителі села і гості поклали квіти і гірлянду з кетягами калини.
А у сільському Будинку культури відбулася літературно-музична композиція. Учителька місцевої школи Н.М.Ряболус і краєзнавець з Мени Д.П.Калі-баба розказали про життєвий шлях кобзаря. Учитель С.С.Шабел написав пісню про нього, яку виконав учень Максим Козлов.
У другому відділенні концертної програми були розповіді про перших працівників Будинку культури, про становлення і розвиток художньої самодіяльності у Синявці. Ведучі розказали, що культосвітній заклад будувався сільськими майстрами під мудрим керівництвом найкращого синявського теслі Михайла Михайловича Доценка. Першим директором Будинку культури була Тетяна Іванівна Хотян, яка, до речі, була присутня на урочистостях.
Були на святі і подарунки. Сільський голова В.Л.Антоненко вручив працівникам Будинку культури фотоапарат, а начальник райвідділу культури О.В. Бакута від імені райдержадміністрації і районної ради – музичний центр. Д.П.Калібаба подарував працівникам культури Синявки сигнальний примірник власної книги “Наша рідна Менщина”, в якій написано і про Синявку.
Фінансово свято відчутно підтримав сільський фермер Володимир Федорович Сіроокий.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Таланти

СПІВАЛИ, ТАНЦЮВАЛИ. ЩЕ Й ПОДАРУНКИ ОТРИМАЛИ

Позаминулої п’ятниці, на свято Миколая, у Макошинському Будинку культури було людно: перед своїми односельцями звітували аматори сцени.
А показати їм було що. Знаний за межами району і області зразковий дитячий цирковий колектив “Юність”, народний самодіяльний хор “Полісся”, танцювальний колектив “Зорецвіт”, ансамбль народних інструментів… Ось далеко не повний перелік художніх колективів селища.
І того вечора вони приймали щирі оплески від вдячних глядачів. Співали учасники фольклорної групи хору, жіночий ансамбль “Молодички”, дитячий колектив “Джерельце”. А учасники гуртка крою та шиття, який працює при Будинку культури, демонстрували власноруч пошиті сукні і фартушки, рукавички і косинки... Усього ж у культосвітньому закладі діє вісім дитячих секцій.
Селищний голова В.М.Кравцов переможцям районних шкільних олімпіад і найактивнішим юним учасникам художньої самодіяльності вручив Почесні грамоти і грошові премії, а заступник голови райдержадміністрації з питань гуманітарної сфери Г.М.Ларченко від райдержадміністрації подарувала цирковому колективу програвач. Аматорів сцени Макошине щиро вітав заслужений працівник культури України, начальник відділу освіти райдержадміністрації О.В.Бакута.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Фото автора.

Ви нам писали…

РАДІСТЬ ІЗ СУМОМ ПОПОЛАМ

Листів від читачів і шанувальників “Нашого слова” в редакційній пошті останнім часом побільшало. Радує, що люди небайдужі до приємних подій, які відбуваються у нашому районі. Не обходять їх і проблеми, негаразди – пишуть до редакції і про них.

Приміром, 82-річний Павло Митрофанович Пінчук з Локнистого не здужає сам доїхати до райцентру, аби оформити субсидію чи вирішити якесь інше невідкладне питання. І ось що пише Павло Митрофанович – ветеран Великої Вітчизняної війни і праці, інвалід другої групи: “Читав я в газетах, що в деяких районах нашої області до таких старих і немічних, як оце я, у сільську раду за їх місцем проживання приїздять працівники від-ділу субсидій і на місці її оформляють. Хай би і до нас приїхали у Локнисте. Людей немічних у селах, підпорядкованих сільській раді, багато. Ми згодні і заплатити тим працівникам відділу субсидій, які б зробили для нас таке добре діло. До сільради ми вже якось з двома палками дійдемо, а от до Мени – ні”.
Думається, що ця проблема буде розв’язана.
А ось інший лист. Від Лідії Григорівни Андрушко зі Стольного. Вона поділилася своїми враженнями від святкування Дня працівників сільського господарства. “Були шашлики і млинці, – пише жінка, – якими всі присутні смакували просто на вулиці. А тоді у Будинку культури відбувся концерт за участю циркового акробатичного колективу “Фієста” з районного Центру дитячої та юнацької творчості. Я прожила на світі 72 роки, а такого чудового, справді професійного концерту ніколи не бачила. Спасибі, що є у нас такі вихователі, вчителі, які вчать дітей прекрасному”.
Євдокії Кузьмівні Олещенко з Киселівки 84 роки. Про цю самодіяльну поетесу, мудру і мужню жінку наша газета писала, неодноразово вміщувала на своїх сторінках її вірші.
Євдокія Кузьмівна продовжує писати їх і донині. Ось нещодавно запропонувала редакції вірша, якого вона назвала “Загублене село”. Автор згадує у ньому свою молодість і те, як вона працювала в колгоспі разом зі своїми односельчанами.
“Тоді всі люди працювали,
Худобу пасли юнаки.
Дівчата льон в снопки в’язали,
Косили сіно парубки.
А в гречці пасіки стояли,
Як білі квіти розцвіли.
На Спаса людям мед давали –
Всі задоволені були”.
Валентина Федорівна Коваленко-Магула, яка зараз живе у Харкові, а коріння роду її – у Ленінівці, якось, послухавши радіопередачу про святкування 60-річчя з дня визволення Києва, взялася за перо.
Їй пригадалися розповіді батьків, які брали участь у обороні столиці України. Валентина Федорівна детально описала той грізний час, страшне лихоліття, яке довелося пережити її найріднішим людям. На жаль, мама В.Ф.Коваленко-Магули уже три роки, як пішла у віч-ність. “Написала вам, розтривожила серце. Нехай матері більше не бачать війни”, – так завершила свою сповідь Валентина Федорівна.
Листи… В них – долі, болі, радощі. Пишіть нам, що вас найбільше хвилює і непокоїть у цім житті – ціна хліба чи холоднеча у хаті. А, можливо, ви хочете розказати про хорошу сусідку чи уважну листоношу? Чекаємо ваших повідомлень.

РАЇСА МИХАЙЛЕНКО.

Переможці

КРАЩІ РОБОТОДАВЦІ - "НЕПТУН" І ШРБУ-82

Нинішній Всеукраїнський конкурс на звання "Кращий роботодавець року" - третій. І у ньому, як і у попередніх подібних конкурсах, брали участь наші, менські підприємства. Нині, за результатами конкурсу, переможцями у районі визначені ТОВ "Нептун" та ЗАТ "Менське ШРБУ-82".

Правила проведення конкурсу

Конкурс проводився на засадах соціального партнерства з метою заохочення роботодавців до збереження діючих та створення нових робочих місць, збільшення кількості працюючих, підвищення ефективності використання робочої сили та виробництва в цілому, виробництва конкурентоспроможної продукції, робіт (послуг) на внутрішньому та зовнішньому ринках, зменшення напруженості на ринку праці. Учасниками конкурсу могли виступити великі, середні та малі підприємства, установи та організації всіх форм власності, у тому числі підприємства з іноземними інвестиціями.
Основні критерії визначення переможців конкурсу були такі:
- виробництво (надання) конкурентоспроможної продукції (робіт, послуг);
- кількість діючих, збережених та створених нових робочих місць;
- своєчасність виплати заробітної плати, повнота сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів та до державних цільових фондів;
- наявність на підприємстві колективного договору або угоди, забезпечення їх виконання;
- рівень охорони праці на підприємстві та створення необхідних умов для високопродуктивної праці;
- результативність роботи з бронювання робочих місць для працевлаштування працездатних громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці.
Діяли й додаткові критерії визначення переможців конкурсу: ефективність роботи підприємства з працевлаштування незайнятого населення за направленням державної служби зайнятості, участь підприємства в організації та проведенні оплачуваних громадських робіт.

Штат виріс удвічі

ТОВ "Нептун" стало фіналістом районного етапу конкурсу на звання "Кращий роботодавець року" вдруге поспіль. Дійсно, результати роботи підприємства поліпшуються з року в рік, розширюється виробництво, а, отже, зростає кількість робочих місць. Обсяги виробництва на підприємстві у порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшилися на 65,1 відсотка. Вироблено продукції за 11 місяців поточного року на суму 5 млн. 250,9 тис. грн., реалізовано - на 4 млн. 700 тис. грн. За дев'ять місяців одержано прибутку на суму 162,4 тис. грн., що більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 35,1 відсотка.
Зараз на підприємстві працюють 96 чоловік. Саме нинішнього року тут була введена в експлуатацію нова лінія по розливу солодкої води, тож ТОВ "Нептун" прийняло на роботу 50 працівників, у тому числі 20 з них - на постійну (одинадцятеро потрапили на підприємство за направленням Центру зайнятості населення).
Окрім того, ТОВ "Нептун" виконало план з бронювання робочих місць для працевлаштування громадян, що потребують соціального захисту: сьогодні тут працює нещодавно звільнений у запас із лав армії юнак та молода жінка, що має маленьку дитину. З початку року на підприємстві було створене одне дотаційне місце - слюсаря по ремонту обладнання.

Хоч і сезонна, але робота

Виконало умови проходження конкурсу і ЗАТ "Менське ШРБУ-82". Обсяги виробництва у порівнянні з минулим роком тут зросли на 25,1 відсотка і становлять 3 млн. 783 тис. грн. Прибуток за 11 місяців склав 183 тис. грн.
Сьогодні на підприємстві працюють 99 чоловік, щоправда, специфіка роботи шляхового ремонтно-будівельного управління полягає у сезонності. Протягом року, що минає, тут працевлаштувалися 37 робітників (21 з них - за направленням Центру зайнятості населення). У ЗАТ "Менське ШРБУ-82" створені три дотаційні робочі місця, а також два - для громадян, що не здатні на рівних конкурувати на ринку праці.

Не всі витримують

- Непросто було виконати нашим підприємствам-учасникам конкурсу на звання "Кращий роботодавець року" усі положення і умови змагання, - говорить директор районного Центру зайнятості населення Олена Миколаївна Дубовик. - Справа у тому, що умови конкурсу досить жорсткі. Не секрет, що за нинішніх економічно складних часів не те що важко збільшувати кількість робочих місць, тут хоча б ті, що є зберегти, не скорочувати працівників. Впевнена, для підприємств різного рівня та форм власності стане у нагоді співпраця саме з нашим Центром зайнятості населення у справі створення дотаційних робочих місць. Адже, як показав час, це дійсно вигідно самим роботодавцям.
Протягом 2003 року в районі дотаційних місць створено 50 - це на 10 місць більше запланованого Програмою зайнятості. Поширюється така тенденція і на дрібні приватні підприємства, фермерські господарства.
Районний Центр зайнятості лише у поточному році відшкодував роботодавцям за створені дотаційні місця 90 тисяч гривень! Дотаційні робочі місця створено, зокрема, у ТОВ "Березнянська птиця", ЗАТ "Менське ШРБУ-82", ТОВ МПК "Придеснянський", приватному акціонерному виробничому підприємстві "Мена", районному вузлі поштового зв'язку, Макошинській селищній раді, у деяких фермерських господарствах.


ІРИНА ПРИМАК.

Фото автораНАСТУПНИЙ НОМЕР ГАЗЕТИ ВИЙДЕ ПІСЛЯ НОВОРІЧНО-РІЗДВ’ЯНИХ КАНІКУЛ - 10 СІЧНЯ 2003 РОКУ. "НАШЕ СЛОВО" ВІТАЄ ВСІХ СВОЇХ ЧИТАЧІВ З НОВИМ РОКОМ ТА РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ. ХАЙ ВАМ ЩАСТИТЬ ЗАВЖДИ Й В УСЬОМУ. ЗУСТРІНЕМОСЬ У 2004-МУ. ВЕСЕЛИХ ВАМ СВЯТ!