Запитання тижня

ЧИ Є ПРИВІД ДЛЯ СВЯТКУВАННЯ?

Відповідають:

Світлана Миколаївна ПЕТЧЕНКО, кухар городищенського відділення СТОВ "Олстас-льон":
- Є земля. Є люди на землі. Зрештою, в календарі зафіксований День працівників сільського господарства. Чом би і не відсвяткувати? Власне, не знаю, як кому, а нам є привід відзначати. Адже маємо від праці результат. І добрий.
Григорій Петрович ЛАВСЬКИЙ - директор СТОВ "Укрзернопром-Полісся", с. Жовтневе:
- Побільше б таких свят, коли вітають хліборобів за їх тяжку працю. У нашому господарстві до свята готові заздалегідь: цілий рік сумлінної праці приніс непогані результати. Усі показники - плюсові, є і перспективи розвитку. Тож чому б за це не підняти келиха?
Павло Іванович КОРНІЄНКО - колишній колгоспник, живе у Мені:
- Не знаю, як святкують сьогодні це свято. З якої радості? Хліб із-за кордону та цукор веземо. Сором, та й годі. Хіба п'ять-шість господарств у районі більш-менш тримаються, а решта… Занедбані, порослі бур'янами поля, порожні ферми. Чи так ми колись працювали?
Геннадій Петрович МАЙСТРЕНКО - член ск "Авангард", оператор зерносушильної установки:
- А чому б і не відзначити свято, як привід є? З полів у нашому господарстві усе зібрано, озимий клин засіяно. Поголів'я худоби щороку збільшується. Мені особисто приємно, що я працюю у міцному господарстві, де і зарплата виплачується, і людину-трудівника поважають.
Володимир Миколайович САВЧЕНОК - заступник голови правління ск імені Мічуріна:
- А для чого ж тоді свята, аби їх не відзначати? Я вважаю, завтрашні урочистості - головна подія для хлібороба. Працюючи на землі, плекаючи житній чи пшеничний колосок, завжди сподіваємося на краще: що і урожай буде багатим, і що схований у комору вчасно, і що хлібороби за свій труд будуть відповідно відзначені. Сьогоднішні економічні негаразди відчутно б'ють по сільгоспформуваннях. Треба вміти долати бар'єри, які підставляє нам життя.
Володимир Леонідович АНТОНЕНКО - сільський голова Синявки:
- Хоча у нашому селі нема ніякого сільгоспформування, однак я вважаю, що привід для святкування у синявців є. Усі вони працювали рік на землі, сіяли, садили, вирощували. Допомагав їм і комунгосп, створений при сільській раді. Це прекрасно, що є свято для людини, яка трудиться на землі.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- Гуляй, народ!

Із перших вуст

„ПРОДОВОЛЬЧОЇ КРИЗИ НЕМА І БУТИ НЕ МОЖЕ", - СТВЕРДЖУЄ ГОЛОВА РДА П.Ф.КИЦЕНКО

Наш район - аграрний. Тому напередодні Дня працівників сільського господарства ми попросили прокоментувати ситуацію у цій життєво важливій для Менщини галузі голову райдержадміністрації Петра Федоровича КИЦЕНКА.

- Тож як Ви оцінюєте сільськогосподарський рік, що минає?
- Через складні погодні умови однозначно оцінити результати дуже важко. Попри всі прорахунки, якраз цей фактор спричинив напругу на ринку зерна, звідси почалися всі продовольчі проблеми. Цьогорічний валовий збір зерна (без кукурудзи) по всіх категоріях господарств становить 39 тисяч тонн. У порівнянні з минулим роком він зменшився на 37%. До цього призвела загибель 40% площ озимих зернових культур.
Найбільший валовий збір зерна (без кукурудзи) отримано в ЗАТ „Корпорація "Інтерагросистема" (спільно з ТОВ „ІАС-ЛТД") - 4120 тонн, ТОВ "Укрзернопром-Полісся" - 4061 тонна, ск "Куковицький" - 2976 тонн, ще 6 сільгосппідприємств отримали від 1 до 2,3 тисячі тонн збіжжя. Це ск "Авангард", ск "Промінь", ТОВ "Праця" ТОВ "Березнянський", ск "Феськівський". За рахунок зернової кукурудзи прогнозується доотримати до валового збору ще 7 - 7,5 тисячі тонн зерна.
Виробництвом льону займаються 6 місцевих сільгосппідприємств та 4 товариства, що орендують землі у нас у районі. Загалом площа льону в районі становить 1654 гектари, що майже вдвічі більше, ніж торік. Але левову частку посівів займає ТОВ "Олстас-льон" (Сядринський льонозавод) - 540 гектарів у Городищі та ВКП "Інтрансавтобуд" - 444 гектари у Волосківцях.
У 2003 році вирощуванням картоплі займалися 17 господарств на загальній площі 1114 гектарів. Фермери вирощували картоплю на 260 гектарах. Валовий збір картоплі становить 18 тисяч тонн. Середня урожайність - 161 центнер з гектара.
У рамках виконання галузевої програми "Зерно Менщини 2004 року" - посіяно 13 тисяч гектарів озимих зернових, що становить 115% до прогнозу. Посів був проведений у переважній більшості сільгосппідприємств в оптимальні строки якісним насінням. Найбільші площі під озимими засіяні в ЗАТ "Корпорація "Інтерагросистема" - 1229 гектарів, ТОВ "Укрзернопром-Полісся" - 1150, ск"Куковицький" - 753, ТОВ "Праця" та "Березнянський" - по 650 гектарів.
Близько 15 тисяч гектарів ріллі не використовується. У селах Ленінівка, Бігач, Блистова, Слобідка пустує від 1,5 до 4 тисяч гектарів ріллі. У Локнистому, Синявці, Ушні - від 1 до 2 тисяч гектарів. А ск "Куковицький" та ск "Авангард" орендують до тисячі гектарів ріллі в сусідніх селах.
Чітко можна виділити господарства, які приділяють тваринництву належну увагу. Це ск "Авангард", "Куковицький", "Бірківський", ЗАТ "Корпорація "Інтерагросистема". Вони не тільки беруть із тваринництва цілорічно кошти, але і в галузь вкладають, маючи з цього матеріально-грошову базу для агрономії, механізації, інфраструктури.
Але у більшості господарств, м'яко кажучи, із тваринництва тільки беруть. За 9 місяців найбільше зменшили поголів'я ВРХ у ксп „Світанок" - 374 голови, ск "Лан" - 177, "Зоря" - 207, "Миколаївський" - 167 голів. Тут корів най-більше вирізали - відповідно 95, 110, 47, 62 голови. В інших господарствах також непогано працюють ножем. А у Блистові, Бігачі, Городищі, Локнистому, Семенівці, Слобідці, Чапаєвці, Ушні, Жовтневому тваринництво знищене як галузь. Звідси проблеми зайнятості населення, соціальні і побутові негаразди.
Справи у свинарстві не кращі. На відповідну дату минулого року було на 481 голову свиней більше ніж зараз. 50% поголів'я свиней утримується в ЗАТ „Корпорація "Інтерагросистема" і ТОВ "Праця". Що залишається в інших 15 господарствах?
- Які перспективи аграрного сектора економіки району на найближчі роки?
- Виробництво зерна по всіх категоріях господарств на 2004 рік планується на рівні 52 тисяч тонн. Збільшення виробництва наступного року пов'язане з позитивною кон'юнктурою цін на зерно в зв'язку з цьогорічним неврожаєм.
Має збільшитись виробництво картоплі та овочів.
У тваринницькій галузі прогнозується певна стабілізація поголів'я худоби на рівні кінця цього року та поступове нарощування виробництва тваринницької продукції.
- Петре Федоровичу, окресліть найголовніші проблеми сільськогосподарського виробництва Менщини. Що сьогодні заважає ефективному господарюванню на землі?
- Проблеми галузі випливають зі специфіки виробництва. По-перше, кошти, вкладені в сільськогосподарське виробництво, повертаються, лише через рік, а то і більше. По-друге, в процесі виробництва одним із основних факторів є погодні умови, коригувати які людство ще не навчилося. Тому сільське господарство повинно мати розвинений ринок страхових послуг, щоб хоч якось запобігти фінансовим ризикам внаслідок форс-мажорних обставин природного характеру. Має бути пільгове кредитування та чіткий і довготривалий механізм дотування галузі.
На сьогодні, на превеликий жаль, усі ці механізми вводяться в авральному порядку, неузгоджено, як, приміром, у цьому році: загинули озимі культури - будь ласка, ось вам пільгові кредити на пересів. Та тільки надворі вже був кінець травня. Про який пересів може йти мова? І таких прикладів дуже багато.
Кредити повинні бути не тільки дешевими, але й довгостроковими. Сільське господарство - галузь ризикована. І кредити на 1 рік не завжди ефективні. Легкові автомобілі сьогодні продають в кредит на декілька років, а чому ж у сільському господарстві не має довгострокового кредитування?
Третьою проблемою є диспаритет цін між сільгосппродукцією і продукцією інших галузей. Це в свою чергу тягне за собою низку соціальних проблем, зо-крема, найнижчу зарплату, що навіть не досягає встановленого мінімуму. Наприклад, у нас в райо-ні сільський трудівник отримує вп'ятеро менше, ніж залізничник, у три-чотири рази менше, ніж працівники газового господарства, енергетики, зв'язку, банківської сфери тощо. За даними моніторингу, проведеного Головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, на початку цього року середня заробітна плата селянина в області була меншою від середньої заробітної плати працівника тютюнової промисловості в 27,6 (!) раза.
Сільськогосподарське виробництво сьогодні потребує повної технічної модернізації, впровадження нових технологій, щонайменше на порядок вищого забезпечення обіговими коштами, нової ринкової стратегії, яка виражається в створенні повноцінного ринку сільськогосподарської продукції та в адекватному ставленні до найголовнішого засобу виробництва - працівника.
- Ваш прогноз щодо ситуації на продовольчому ринку. Які заходи вживає райдержадміністрація, аби не повторилась продовольча криза?
- Мабуть, хліб подорожчає, бо дорожчає зерно. Суттєвого поліпшення ситуації на продовольчому ринку чекати не доводиться.
Щоправда, на сьогодні ситуація на продовольчому ринку району стабільна. Стабілізувались ціни на основні види продуктів харчування - цукор, олію, круп'яні вироби. Ціна на хліб дещо зросла, але згадаймо, що вона вже такою була кілька років тому, при набагато нижчих закупівельних цінах на зерно, зокрема, пшеницю, ціна на яку в цьому році на внутрішньому ринку перевищила світову. Але чому селянин повинен задарма віддавати свою продукцію: зерно, молоко, м'ясо тощо? Чому літр молока повинен коштувати менше від літра мінералки?
Можливо, причина кризи зовсім в іншому - в низькій купівельній спроможності переважної більшості населення. А у тому, що за нинішніх умов вдається ціни на хліб тримати порівняно з іншими регіонами на досить низькому рівні, є заслуга і органів центральної влади і, зокрема, обласного керівництва. Область забезпечена продовольчим зерном для регіональних потреб.
Здійснюються організаційні заходи в плані запобігання зростанню споживчих цін на основні продукти харчування. Зокрема, в районі створена і діє комісія з оперативного реагування на підвищення споживчих цін, що контролює дотримання граничних торговельних надбавок, які на сьогоднішній день не повинні перевищувати 10% оптово-відпускної ціни для суб'єктів підприємницької діяльності та 15% для споживчої кооперації. Комісія має право робити приписи порушникам та застосовувати до них штрафні санкції. Але в ринкових умовах адміністративні методи не діють, або діють зовсім неефективно. Повинні працювати економічні важелі.
Щодо самого поняття продовольчої кризи, то воно є надуманим та штучно роздмуханим засобами масової інформації. Принаймні нам, поліщукам, де кожна сім'я вирощує "другий хліб", тобто картоплю, яка в цьому році щедро вродила, їсти є що. До того ж, чи не в кожному сільському дворі нині є і курка та інша птиця, й корова, й порося. Про яку продовольчу кризу йде мова? Прогнозоване зростання цін на продовольче, а за ним і фуражне зерно через загибель значних площ зернових - це продовольча криза? Це ніщо навіть порівняно з тим, що ми спостерігали наприкінці вісімдесятих - початку дев'яностих, коли в магазинах були пусті полиці. Продовольчої кризи ні в районі, ні в області немає і не може бути, бо продовольчих запасів достатньо, і хвилювання безпідставні.