Тиждень

СІМ'ЄЮ СТАТИ НІКОЛИ НЕ ПІЗНО

Серед ночі пожежа охопила передпокій квартири на п'ятому поверсі одного з будинків у м. Володимирі-Волинському. Щоб врятувати свою дитину, дружину і батьків, молодий чоловік відправив усіх на балкон, а сам, ступивши в справжнє пекло, зумів-таки відчинити двері, викликати пожежників і "швидку". Дивом залишився живим, отримавши 60 відсотків опіків. Про це днями писали "Факты".
А наважився він так вчинити заради своїх найрідніших людей, своєї сім'ї.
Сім'я, як дім, - наше пристанище, наш захист. Якщо вона міцна, нам легше переносити зовнішні бурі.
Щаслива та сім'я, де не висувають постійних претензій одне одному, де діти пишаються батьками, а батьки - дітьми. Де говорять ласкаві слова… Де сім'ю об'єднує спільна мета вилікувати сина, збудувати дім, закінчити інститут, врешті зробити ремонт…
Сім'я, куди ти поспішаєш із радістю, не боячись бути смішною, наївною чи сумною, розповідаючи про роботу, свої плани, про мрії і невдачі. Сім'я, куди діти приводять своїх друзів і де старші стають друзями друзів…
А налагодити саме такі стосунки можна і ніколи не пізно. Якщо, звичайно, хотіти цього всією душею.
Сонце сьогодні зійшло о 7.36, зайде о 17.47.

НАТАЛІЯ МАРЧЕНКО.

Гірко!

ВЕСІЛЬНЕ ЗАСТІЛЛЯ ДЛЯ СЕМИ ЖИТЕЛІВ БЕРЕЗНИ ЗАВЕРШИЛОСЯ У ЛІКАРНІ

На жаль, про весільні, поминальні та інші застільні масові отруєння центральна преса пише чи не щодня. Було подібне і у Мені (у квітні нинішнього року). А це знову. Цього разу - в Березні. Після весілля, що відшуміло 11 - 12 жовтня, семеро із ста сорока гостей потрапили до лікарні (з них троє - діти). На щастя, серйозних інфекцій типу дизентерії чи сальмонельозу у хворих не виявили, але п'ять-шість днів лікарняну подушку м'яти їм довелося. Про причини та наслідки отруєння людей у Березні розповів головний державний санітарний лікар району Володимир Костянтинович ЗАХАРЧЕНКО.

Не страшна,
але хвороба

Перші двоє потерпілих із скаргами на загальну слабкість, високу температуру, блювоту, діарею звернулися до районної лікарні аж у вівторок, 14 жовтня, тобто через два дні після застілля. Ще п'ятеро - у середу. Після проведення усіх необхідних аналізів було встановлено діагноз: харчова токсикоінфекція. Тобто, як запевняє санітарна служба, не сальмонельоз і не дизентерія. Але довелося пройти курс лікування антибіотиками. Вже 20 жовтня всі семеро пацієнтів були виписані додому.
Були на весіллі і гості з Харкова, Чернігова, Києва. Зателефонували і туди, попередили, але, як виявилося, ніхто з "далеких" гостей не постраждав.

У кого міцний шлунок,
а у кого не дуже

15 жовтня працівники райсанепідстанції узяли на аналіз рештки п'ятнадцяти страв, що залишились від весільного столу (а загалом їх було аж тридцять чотири). За словами В.К.Захарченка, отруїлися люди голубцями, желе та вершковим маслом. Патогенної флори у цих стравах виявлено не було, проте саме вони, ймовірно, викликали розлад у роботі кишечника у потерпілих. Чи то умови зберігання страв не були дотримані, чи просто продукти за кілька днів устигли зіпсуватися, але деякі шлунки не витримали атаки токсинів.

Щоб не пішла інфекція далі

Були перевірені і кухарі, що готували весільні страви, а також інші представники декретованої групи (продавці, медпрацівники, вчителі) - загалом сімнадцять чоловік. Керівництво райсанепідстанції стверджує, що аналізи у них виявилися нормальними. Однак у Березні терміново провели подвірні обходи, у профілактичному порядку прохлорували вісім колодязів громадського користування. І дванадцять вбиралень.
А ще перевірили сім торгових точок у селищі (три кіоски та чотири магазини), три кафе, харчоблок лікарні - чи дотримуються там вимоги санітарної гігієни.
В результаті тимчасово були закриті п'ять об'єктів, відсторонено від роботи сім працівників, застосовані три штрафні санкції за несвоєчасне проходження медогляду та антисанітарний стан у приміщеннях громадського харчування та торгових точок.

І.ПРИМАК.

Фото І.ШУЛЬГИ.

Наші за кордоном

У МУРМАНСЬКУ СПІВАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ПІСНІ, НА ВЕЧОРНИЦЯХ ЇДЯТЬ ГАЛУШКИ І ДИВЛЯТЬСЯ "СОРОЧИНСЬКИЙ ЯРМАРОК"

Олександр Григорович Драгун народився в Мені. Тут він виріс, закінчив школу. Після навчання у Харківському медичному інституті був направлений на роботу у Заполяр'я. Зараз він з родиною живе і працює у Мурманську. Десять років тому в цьому місті було організовано культурну автономію українців, де заступником її голови став О.Г.Драгун.

І мер - українець

- У Мурманську живе дуже багато українців, - розповідає Олександр Григорович, котрий перебував з дружиною під час відпустки у своїх батьків. - І це ж добре, що зуміли об'єднатися, згуртуватись, аби завжди пам'ятати, хто ми і звідки родом. Основна мета нашої автономії - зберегти культуру, традиції і мову України.
Що ж це таке - культурна автономія? Двічі на тиждень українці збираються, аби поспівати у хорі "Лелеки", зайнятись вишиванням, згадати старовинні пісні і навчити їх співати молодих. А ще умільці займаються прикладним мистецтвом. Характерно, що членами автономії є українці віком від 20 до 70 років. Так що старші, що вміють і знають самі, вчать молодих. Тільки в хорі "Лелеки" співає 50 чоловік - прийшли сюди цілими родинами. А нещодавно автономія виступила з театралізованим дійством "Сорочинський ярмарок", у якому взяли участь майже сто українців.
Добрі помисли, дії і плани всіляко підтримує мер Мурманська, який родом із Запорізької області.

Автономія гастролює

Олександр Григорович - лікар-невропатолог. З дитинства любив співати, виступав на сцені. А коли потрапив у Мурманськ, теж не міг, аби не співати. Дізнався, що існує єврейський хор, напросився, аби прийняли і його.
- Якось під час одного з концертів, на якому був присутній мер міста, я виконав сольно якусь пісню. Оплески були! А після виступу хору мене відшукав мер і спитав, чому це я, українець, співаю з євреями. Я здивувався: звідки він дізнався? А той посміхнувся і каже: "Я своїх зразу бачу". І розказав мені про культурну автономію українців, куди я відразу і вступив, - розповідає О.Г.Драгун. - І почалося! Як я чекав цих зустрічей із земляками, як я помолодів душею і серцем від рідної пісні, мови.
У хорі "Лелеки" Олександр Григорович - соліст. У "Сорочинському ярмарку" вдало зіграв роль старости.
- Репертуар у нашому хорі багатий - понад 150 пісень, - ділиться О.Г.Драгун. - Діють народний фольклорно-етнографічний та чоловічий ансамблі. Маємо свого професійного композитора - Віктора Матвієнка, а в оркестровій групі хору - 5 музикантів-фахівців. І художній керівник "Лелек" - дипломований спеціаліст.
З концертами культурна автономія українців гастролює по всій Мурманській області. Її чекають, запрошують, її люблять.
- Організовуємо театралізовані свята Івана Купали, до Покрови, Дня матері. Торік вдало про-йшов День козацької слави, приурочений року України в Росії, - каже Олександр Григорович. - Після концертів глядачі довго нас не відпускають: дякують, плачуть, квіти дарують. Часто продовжуємо грати і співати у фойє Будинку культури чи клубу, тоді у танок ідуть усі бажаючі. Торік з нашим колективом зустрічалася Людмила Кучма, приїздила вона у наше місто. Щиро раділа, що ми зуміли об'єднатися таким чином.

І на тім рушничкові...

У культурній автономії українців задіяні і діти.
- Плануємо у школах відкрити класи по вивченню рідної мови. Є вже напрацювання. Це буде щось на зразок недільних шкіл при православних храмах, - розповідає Олександр Григорович. - А ще вчимо дітей ліпити вареники, варити галушки, проводимо навіть спеціальні дні, приурочені цим стравам.
І хор, і ансамбль мають сценічні національні костюми. Декому з членів автономії їх прислали з дому бабусі, матері. Є такі корсетки, плахти, котрим більше ста років. При гарнізонному Будинку офіцерів є спеціальний цех по пошиттю костюмів для виступів. Десять жупанів подарував автономії народний хор імені Григорія Верьовки. Чобітьми, шароварами діляться актори місцевого драмтеатру.
- Але багато чого у нас є свого: вишиваних рушників, сорочок. Вчимося, аби не забути цього ремесла наших батьків. І, знаєте, виходить. Костюми зберігаємо здебільшого у себе вдома, дещо - у драмтеатрі. Мені багато своїх вишивок подарувала мама, - каже Олександр Григорович, - усі вони знаходяться там, у Мурманську. Погляну на них і згадаю дім, батьків, свою вулицю імені Богдана Хмельницького…

Пліч-о-пліч

Члени культурної автономії не лише розважаються і їздять з концертами, аби веселити інших. Вони і гроші заробляють. Організовує, наприклад, котрийсь із ресторанів дні української кухні, то неодмінно запрошує групу з хору чи ансамблів. За певну платню українці розважають публіку концертною програмою.
- Але вона має бути вишуканою, відшліфованою, - каже Олександр Григорович, - аби нам не соромно було брати гроші за ті виступи.
Організовують вони і комерційні концерти. А за виручені гроші оновлюють костюми, купують музичні інструменти. А ще у автономії матеріально підтримують тих, у кого сталося в родині горе чи хтось з них захворів.
Про "Лелеки" і взагалі діяльність культурної автономії знято документальний фільм, який обійшов усі екрани кінотеатрів Мурманської області, неодноразово показували його і по обласному телебаченню.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

Фото І.ШУЛЬГИ.

Пошта "Нашого слова"

БУДЬМО ЩЕДРІ НА ДОБРО

Районна газета має понад дев'ять тисяч передплатників. Але читає "Наше слово" значно більше людей: хто не зміг чи забув передплатити газету, "позичає" її у сусіда. Маємо читачів і в світовій мережі Інтернет. Нам пишуть, телефонують. Ідуть до редакції люди і розказують свої болі, діляться радістю. На жаль, не всі листи можемо надрукувати в газеті. Одні повідомлення надходять із запізненням, інші потребують детальної перевірки.

Випускниця Локнистенської школи Яна Якимчук у своєму листі до редакції розповіла, як відзначали 60-річчя визволення її села від німецько-фашистських загарбників. Були і поминальна панахида по загиблих воїнах, і виступи ветеранів Ф.Ф.Волохи, М.Ф.Любенко. А ще - концерт, квіти і святковий обід для визволителів.
Олена Охріменко і Наталія Радостєва зі Стольного написали, як у їхній школі проводжали літо. Влаштували свято квітів з цікавими композиціями, присвяченими учителям, захисникам Вітчизни.
Теплого і змістового листа надіслав до нашої редакції житель Чернігова М.С.Кістерний, який приїздив у Осьмаки погостювати до родичів. Тут він познайомився із сільським фельдшером М.В.Чортополохом, котрого в селі усі звуть "доктором". Наш дописувач чув від осьмаківців тільки добрі відгуки про роботу сільського медика. Автору листа терміново треба були ліки, а їх на той час у амбулаторії не виявилось, то Микола Васильович сам з'їздив у райцентр і доставив їх чернігівському гостеві.
Жителька Макошине Н.І.Золотарьова, багатодітна мама, мала народжувати ще одне немовля. Сім'я ця незаможна. Звернулася за допомогою до депутата обласної ради, головного лікаря району П.П.Хомрача. Допоміг матеріально, підтримав морально. А коли з'явилась на світ донечка і невдовзі захворіла, велику турботу до мами і маляти виявили всі медики центральної райлікарні.
Ось що пише у своєму листі до "Нашого слова" інвалід другої групи Великої Вітчизняної війни І.П.Руденко із Семенівки:
"Живу сам, здоров'я не маю. Бог послав мені добру і щиру людину - Оксану Володимирівну Сепілову, котра доглядає за мною, усе робить у домі і на городі. І життя не здається мені таким важким, а старість - незігрітою. Побільше б таких душевних людей!"
А пенсіонерка з Мени Т.М.Шерстюк, котру було запрошено на благодійний обід до кафе "Пельменна", приурочений Дню людей похилого віку, пише, що на душі потепліло, а на серці посвітліло від уваги і турботи про таких, як вона. Шкода, що такий день тільки один на рік…
Це добре, що ви, шановні дописувачі, повідомили газету про приємні події, добрих людей. Але ж у реальному житті не без хмаринок і не без вітрів. Що найбільше вас непокоїть - дорожнеча на базарах чи незігріта старість? Як до вас ставиться місцева влада - прислухається до ваших проблем чи відправляє з ними до району? А що непокоїть молодь?
Редакція чекає ваших повідомлень, шановні читачі. Не забудьте передплатити "Наше слово" на рік наступний, аби бути разом з нами, а нам - з вами. Будьте здорові!

Р.МИХАЙЛЕНКО.

Доки грім не вдарить

ПСО В РОЛІ БІДНОЇ РОДИЧКИ

Колись ледь не в кожному селі була пожежно-сторожова охорона. Із занепадом переважної більшості сільгоспформувань гостро постало питання функціонування і підтримання боєздатності пожежної сільської охорони. Зараз тільки в п'ятнадцяти населених пунктах вона є, та й то ледь животіє.
Хто ж утримує пожежно-сторожову охорону? У Дягові, приміром, це роблять сільська рада спільно з місцевим фермером Олексієм Івановичем Бутенком. А в Киселівці, Величківці, Городищі, Бігачі, Блистові така охорона не працює і пожежні машини розібрані. У Жовтневому вже рік вирішують, коли ж пожежну службу місцевий сільгоспкооператив передасть на баланс сільської ради.
У Блистові жителі села зібрали кошти на утримання пожежно-сторожової охорони, але вона чомусь так і не запрацювала. А в Ленінівці, аби потушити пожежу, за водою треба їхати у Березну. На жаль, у більшості сіл існує велика проблема з водозабором. Адже запасу води у пожмашині при мінімальній її подачі вистачає лише на 10 хвилин.
Сподіватися на допомогу тільки районної пожежної частини - річ нереальна, бо вогонь не чекатиме приїзду вогнеборців з Мени, а робитиме свою чорну справу.
Оперативно, на належному професійному рівні працює пожежна служба у Куковичах, Макошине, Волосківцях, Лісках та Стольному.

Є.ДОВГАЛЬ.

Будуть зміни

МІЛІЦЕЙСЬКА (ПОЛІЦЕЙСЬКА?) СЛУЖБА ОБОВ'ЯЗКОВО СТАНЕ СЛУЖБОЮ СПРАВЕДЛИВОСТІ

У цьому впевнений новий начальник УМВС області полковник міліції Василь Олександрович Куліда. В інтерв'ю „Деснянській правді" він заявив про необхідність кардинального оновлення форм і методів, самого стилю міліцейської служби. На думку керівника правоохоронців, у міліцейських шеренгах потрібно позбуватися тих, хто зачерствів душею до людських бід, хто в гонитві за справною цифрою підміняє компетентність розшуковця-оперативника показухою.

В.О.Куліда зазначив, що більш-менш резонансних фактів грубого порушення законодавства, зрощення з криміналітетом, корупції в мілі-цейських лавах області на сьогодні не виявлено ні органами прокуратури, ні службою внутрішньої безпеки, ні представниками громадськості. Хоча порушення по службі мають місце як у середовищі молодшого, так і старшого особового складу міліції. Виявляються і дрібні факти зловживань по службі. Начальник УМВС заявив, що у нового керівництва вистачить волі і характеру, щоб необхідні кадрові зміни зробити не зволікаючи.
Що стосується кон-кретних результатів роботи міліції, В.О.Куліда, зокрема, повідомив, що у цьому році жодне з убивств, скоєних на території області, не залишилося не розкритим. Правоохоронці розкрили діяльність злочинної групи, яка продавала жінок сутенерам у Москву та Туреччину. Активно працює міліція над розшуком зниклих безвісти громадян. Разом з тим начальник обласної міліції не розуміє тих, хто береться скептично порівнювати результати роботи нашої міліції і європейських силових структур: „Хай би такі скептики уявили собі, наскільки б результативно діяли європейські поліцейські, якщо б їх пересадили, скажімо, на наші патрульні „УАЗики", які вже по 18 років в експлуатації, до того ж, часто бувають з напівпорожніми баками для пального".
Новий начальник УМВС області підтримує ідею про перейменування міліції на поліцію. За словами В.О.Куліди, нинішні суспільні, виробничі, майнові реалії суттєво, якщо не кардинально, відрізняються від тих, в яких діяла міліція, скажімо, півтора десятка років тому. А, значить, відповідну діалектику має бути застосовано і до назви правоохоронної структури.

Сталося

ВИЛУЧИЛИ ЗБРОЮ

* 21-річний непрацюючий житель Стольного, розбивши вночі віконне скло на балконі другого поверху кафе ТОВ "Праця", вкрав товаро-матеріальних цінностей на суму близько 1154 грн. Викрадене частково вилучено і повернуто власнику. По даному факту порушено кримінальну справу.
* Невідомий викрав із салону автомобіля, залишеного власником біля свого двору із незамкненими дверима, радіотелефон "Сінай".
* Житель Гориці, який ніде не працює, побив у нежилому будинку скло на вікнах, пошкодив паркан. А дім цей належить мешканці Чернігова.
* У сорокарічного менянина правоохоронці виявили і вилучили дві одиниці мисливської гладкоствольної зброї за прострочені терміни зберігання. Її передано до райвідділу внутрішніх справ.
* У жительки Жовтневого з курника хтось украв 15 курей.
По всіх вищенаведених фактах працівниками правоохоронних органів проводиться перевірка.