Тиждень

ТЕПЛО НЕ ВІД СОНЦЯ, А ВІД ЛЮДЕЙ

Нещодавно приїхала з сесії. Студентське життя - це чудово. Але коли, звичайно, є гроші і товариші хороші.
Дехто під час сесії мешкає у знайомих, дехто у родичів. А доводилося вам хоч раз у житті ночували під чужим дахом? Набравшись терпіння, я пішла шукати квартиру. Тільки добряче побігавши з важелезною валізою по місту, врешті-решт дізнаюся: всі квартири поблизу навчального закладу зайняті чи занадто дорогі. Збираюся з силами і знову на пошуки. Аж тут натрапляю на жіночку, яка запропонувала заночувати у неї, пригостила обідом та ще й грошей не взяла. Моїй вдячності не було меж…
Чуйність і людяність ми боїмося зайвий раз проявити. Іноді ховаємося за маскою байдужості. Сприймаємо найкращі людські якості як річ, за яку неодмінно треба заплатити, віддячити. А все дуже просто, скажіть: дякую. Подаруйте посмішку. Будьте певні - світ не без добрих людей. Хтось обов'язково подасть у скрутну хвилину руку допомоги.
Сьогоднішнього осіннього дня сонце зійшло о 7 год. 24 хв. Зайде о 18.01.

ТЕТЯНА ВОЛЕВАЧ.

Шанували

САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА ВІДТЕПЕР МАЄ ВЛАСНИЙ ГЕРБ ТА ГІМН

Про це вперше дізналися делегати Всеукраїнського з'їзду працівників СЕС, серед яких був і головний державний санітарний лікар нашого району В.К.ЗАХАРЧЕНКО.

У палаці

Святковий вечір, присвячений відкриттю роботи з'їзду та 80-річчю діяльності санітарно-епідеміологічної служби, відбувся 10 жовтня у Жовтневому палаці столиці. На це урочисте зібрання з'їхалося більше тисячі державних санітарних лікарів, начальники (теперішні та колишні) районних та обласних санітарно-епідеміологічних служб.

Нововведення

Перед делегатами з'їзду виступили із привітаннями міністр охорони здоров'я України і головний державний санітарний лікар країни. З посланням від Президента звернувся віцепрем'єр Д.Табачник. Він зазначив, що незабаром СЕС стане окремою гілкою системи охорони здоров'я, буде створено Департамент держсанепіднагляду. А ще працівники СЕС, окрім гімну та герба, матимуть і окреме професійне свято - на другому тижні жовтня.
Також на з'їзді виступили головний державний санітарний лікар Російської Федерації, заступник генерального прокурора України та ін.
Багато учасників з'їзду отримали грамоти, подяки Верховної ради, Кабміну, почесні відзнаки та нагороди.

Малінін та інші

Приємним сюрпризом для делегатів з'їзду стала концертна програма. Відомий російський співак Олександр Малінін виконав сім пісень (з них п'ять - вперше), одну - на чистісінькій українській мові. Виступали також українські виконавці: Ані Лорак та гурт "ВВ".
Святкове зібрання завершилось вишуканим фуршетом.
***
Наступного ж дня делегати з'їзду брали участь у секційних заняттях (Чернігівська делегація, приміром, - в Інституті гігієни праці). Обмінювалися досвідом, спілкувалися.

І.ПРИМАК.

Знахідки війни

НА ГОРОДІ 82-РІЧНОЇ ЖИТЕЛЬКИ ЛОКНИСТОГО БУЛО ЗНАЙДЕНО БІЛЬШЕ ТИСЯЧІ ПАТРОНІВ. ВОНИ ПРОЛЕЖАЛИ У ЗЕМЛІ ВІД ЧАСІВ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ

Ольга Яківна Зюзько прожила довге і нелегке життя. Знає, що таке війна, поховала батьків, доживає віку в самоті. Нічого і нікого не боялась. А на початку вересня нинішнього року злякалася не на жарт…

Урожай,
але не той

Олена Яківна не здужає вже ніякої роботи вдома робити. Підлогу змити в хаті чи грубу підбілити - родичів просить та добрих людей. Вони ж і город їй обробляють, хліб і до нього з магазину приносять.
Заміж вона не ходила, хоча і сватав не один парубок. У серце ніхто не впав. Жила з батьком-матір'ю, догледіла їх до глибокої старості, обоє померли у 98-річному віці.
Доки сила були та здоров'я, з усіма житейськими турботами справлялася сама. А тепер роки нагадують про себе щодня, щогодини.
Десятого вересня прийшли до неї помічники, аби картоплю на городі викопати. Був серед них і племінник Сашко, студент Чернігівського педуніверситету.
- Копали, до хати носили бульби, - пригадує Ольга Яківна. - А тоді біля сливняку Сашків заступ різко чиргикнув. Давай він копати глибше та ширше і знайшов багато патронів.
Яка вже там картопля! Зійшлися подивитися "скарб" не тільки бабусині помічники, а й сусіди, знайомі. А Сашко все копав, копав. Здавалось, тих патронів - цілий мільйон.
- Дві здоровенні корзини накопали, - каже О.Я.Зюзько. - Нарахували одну тисячу 261 штуку. Висипали у мішок. Сашко продовжував копати далі з надією знайти ще й пістолета якого. Казав, що як є тут патрони, то повинна бути і зброя. Але, на щастя, нічого не викопав. Ні ящика, ні мішка, в якому мали зберігатись ті патрони, не було. Мабуть, зотліли в землі. Щороку цей город виорюється трактором - нічого ніколи не знаходили. А тут таке діло! Знаєте, лячно стало: звідки мені, старій людині, було знати, що вони самі не вибухнуть? А так хочеться померти своєю смертю, по-людському…

Ні розгадки,
ні свідків

Аби подалі від гріха і небезпеки, повідомила Ольга Яківна про нера-дісну знахідку до сільської ради. Одразу ж приїхав дільничний інспектор і забрав патрони з обійстя наляканої бабусі.
- Довго він роздивлявся, казав, що німецькі, - розповідає вона. - Богу дякувати, всі забрав ще й заспокоїв, що боятися нічого, патрони самі не вибухають. Але ж життя тепер таке… А якби хтось із сільських хлопців украв з мого двору ті патрони та десь вистрілили? Хто зна, чим би те закінчилось, може, мене ще й судили б?
Ще розказала бабуся, що і батьки її, мабуть, про ті закопані патрони нічого не знали.
- Бо як у війну забирали нашу сусідку у неволю до Німеччини, то вона моєму батьку зізналася, де у її на городі закопана скриня з домашнім добром. Просила відкопати і все людям роздати, якщо її фашисти десь закатують. То батько знав про ту схованку. А про цю, виходить, ні.
***
…Знахідки війни, страшне її відлуння. Торік смертоносні міни знаходили на своїх городах і у дворах жителі Жовтневого і Мени. Майже 60 років минуло відтоді, як живемо у мирі. А земля продовжує зберігати смертоносне начиння. Будьмо обережними і обачними. Ніяких самостійних рішень і дій. Відверни, Боже, але якщо вже знайшли десь старий заряд, міну чи патрони, телефонуйте, повідомляйте про це місцеву владу, райвійськкомат, міліцію.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

На знімку: цей снаряд минулого року знайшла у своєму дворі жителька Мени. Фото І.ШУЛЬГИ.

Сталося

КРАДУТЬ І СВОЇ, І ЧУЖІ

* Невідома особа викрала автомобіль ВАЗ-2101, який належить жителю Мени. Авто зі слідами механічних ушкоджень правоохоронці знайшли в райцентрі біля мосту через річку Мена.
* Непрацюючий житель Бірківки, будучи в гостях у своєї односельчанки, на грунті сексуальних домагань завдав тілесних ушкоджень її п'ятирічній дочці.
* Працівники міліції за перевищення швидкості спинили автомобіль, за кермом котрого був житель Мінська. Під час складання адмінпротоколу білорус запропонував правоохоронцям грошового хабара.
* Два неповнолітні хлопці із Сосницького району з автомобіля ВАЗ-21063 викрали 60 гривень і картку UMS.
* У машині УАЗ, що належить менянину, хтось розбив скло і викрав товаро-матеріальні цінності.
* Непрацюючий житель Чернігова, їдучи на мотоциклі, збив велосипедиста у Березні і сам з місця аварії зник.
* Два невідомі чоловіки, застосувавши силу, згвалтували жительку Березни.
* Хтось незаконно заволодів автомобілем М-412, який належить жителю райцентру.
* Три учні Вільшанської школи, що в Сосницькому районі, з автомобіля ЗАЗ-968, який належить жителю Мени, викрали колесо з диском.
* У жительки Городища з гаража хтось викрав велосипед "Аист".
* Школяр з Вільшаного поцупив з автомобіля "Москвич", який належить менянину, автомагнітолу. А ще цей хлопець "почистив" авто в іншого жителя райцентру, викравши акумуляторну батарею та автомагнітофон. Викрадене вилучено.
* Жителька Одеської області, яка ніде не працює, вкрала з господарства менянки двох індиків. По цьому факту порушено кримінальну справу. А ще південна гостя побувала у літній кухні у жительки Величківки, звідки викрала мішок макаронів, 5 кг цибулі, 20 - квасолі і мішок борошна.
* 19-річний макошинець з ангару селянсько-фермерського господарства вкрав овес нового врожаю. Викрадене вилучено.
* З льоху жительки Стольного хтось поцупив 50 кг цибулі, консервацію і 10 качок.
* У жителя райцентру з хліва 48-річний непрацюючий менянин викрав 80 літрів дизельного пального. Викрадене вилучено.
По вищеназваних фактах проводиться перевірка.

Робота

БЕЗРОБІТНІ МАЮТЬ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Розширення видів соціальних послуг, підвищення їх якості, а також рівня охоплення цими послугами безробітних громадян стало можливим завдяки створенню Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Про те, як працює районний центр зайнятості, розповідає його директор О.М.ДУБОВИК.

Допомога

Розвиток підприємництва і позитивна динаміка створення нових робочих місць, застосування службою зайнятості новітніх технологій у взаємодії з роботодавцями дозволили підвищити рівень охоплення незайнятого населення активними формами соціального захисту.
Протягом дев'яти місяців на обліку у районному центрі зайнятості перебувало 3178 чоловік, у т. ч. 1726 осіб зареєстровано у нинішньому році. За станом на 1 жовтня на обліку було 1309 чоловік.
Працевлаштовано 802 безробітні. Виплачено матеріальної допомоги у сумі 1,1 млн. грн. За направленням районного центру зайнятості у нинішньому році навчалося 156 осіб. Вони отримали 28,8 тис. грн. стипендії. Крім того, 516 чоловік взяли участь у оплачуваних громадських роботах. У районі реалізувалися затверджені місцевими органами влади програми робіт по благоустрою населених пунктів, надання допомоги інвалідам, людям похилого віку та ін.
Крім того, центр зайнятості постійно надавав своїм клієнтам профорієнтаційні послуги, юридичні консультації, психологічну підтримку. Особи, які не змогли знайти роботу, отримували з Фонду допомогу по безробіттю та інші передбачені законодавством матеріальні виплати.

Нововведення

Якщо ви завітаєте нині до районного центру зайнятості, то помітите зміни, які відбулися в організації роботи спеціалістів з відвідувачами, серед яких не лише безробітні, а й роботодавці. Розподіл приміщення на функціональні сектори, а потоки клієнтів - залежно від мети відвідування центру зайнятості, наявність вичерпної інформації дали змогу до мінімуму скоротити час очікування, значно поліпшити якість надання послуг.
Нині служба зайнятості - на порозі впровадження єдиної інформаційно-аналітичної системи. Буде створено єдиний інформаційний простір та єдиний банк вакансій по всій Україні, який працюватиме в режимі реального часу.
Служба зайнятості матиме свій сайт для розміщення різноманітної нормативної і довідкової інформації, зайнятості. Роботодавці отримають прямий доступ до бази даних пропозиції робочої сили, а той, хто шукає роботу - до інформації про вакансії. Це, безперечно, сприятиме підвищенню ефективності служби зайнятості, поліпшенню ситуації на ринку праці.

О.ДУБОВИК.

На знімках: завдяки створенню шести дотаційних робочих місць у пожежній частині, що діє при Макошинській селищній раді, ці люди отримали роботу (зліва направо): водій О.А.Сушко, боєць О.В.Ярина, водій Ю.А.Сушко. Фото Р.МИХАЙЛЕНКО.