Запитання тижня

ДЕ ВИ КУПУЄТЕ ЛІКИ?

Відповідають:

Віктор Анатолійович ЄСИПЕНКО - бухгалтер СТОВ "Укрзернопром - Полісся":
- Краще не хворіти зовсім! А вже як трапляється така біда, то їду до аптеки ПП Л.В.Литвак, що в райцентрі: вона працює цілодобово, ціни там порівняно невисокі та й вибір препаратів влаштовує.
Анатолій Віталійович СОЛОМКО - перший заступник голови райдержадміністрації, начальник районного управління сільського господарства та продовольства:
- У нашій родині домашню аптечку поповнює дружина. Я ж по аптеках ходити не любитель, та й не часто, слава Богу, є у цьому потреба. А востаннє пам'ятаю, купував щось в аптечному кіоску фірми "ЛЕК-ВІЛ", що в центрі, якраз навпроти приміщення адміністрації.
Микола Каленикович ЄРМОЛЕНКО - пенсіонер з Ушні:
- Мої ліки - це мед. Він допомагає і при нежиті, і коли сон не приходить. П'ю його з чаєм, холодною водою. Іноді і ложкою їм. Маю свою пасіку, хоч уже в моєму віці і утримувати її нелегко. Син допомагає. А ліків у медпункті намагаюсь не купувати - не хочу хімії вживати.
Валентина Олексіївна СКИДАН - староста бірківської церкви:
- Де ж купувати ті ліки, як не в своїй аптеці? Усе у нас тут є, а як чого й нема, то привезуть на замовлення. Я намагаюся поменше лікуватися пігулками, надаю перевагу народним методам - травам, настоянкам на них. Хоча і вони іноді мало допомагають, тоді звертаюсь до лікаря.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- Як на мене, то ліків би зовсім не купувала, але без них - нікуди. Легко, кажуть, захворіти, а вилікуватись…

Будьмо здорові

БЕРЕЗНЯНСЬКІ АПТЕКАРІ ОБСЛУГОВУЮТЬ ЖИТЕЛІВ І ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ

Березнянська аптека підпорядкована закритому акціонерному товариству "Менська районна аптека імені В.І.Смирнова". Завідує нею Н.П.Косенко - високодипломований фахівець з багаторічним досвідом роботи. З нею напередодні професійного свята - Дня фармацевтичного працівника зустрівся кореспондент "Нашого слова".

- Наталіє Петрівно, кого обслуговує аптека Березни?
- Крім того, що ми продаємо ліки жителям селища, маємо ще дев'ять аптечних пунктів - у Бігачі, Гусавці, Локнистому, Ленінівці, Подині, Миколаївці, Луговому, Климентинівці. А ще обслуговуємо жителів Моргулич Чернігівського району. Їх фельдшер купує у нас необхідні медпрепарати. Співпрацюємо ми зі своїми сусідами давно.
- А в Березнянській райсільлікарні №1 є аптечний пункт?
- Звичайно. Чого це хворі (а в лікарні 50 ліжок) мають самі ходити за ліками? Тим більше, що лікарня від аптеки знаходиться далеко. Отож, маємо там аптечний пункт, беремо замовлення на медпрепарати від хворих, доставляємо їм.
- Аптека ваша у новому світлому приміщенні…
- Так, уже сім років як ми тут. Насадили квітів. Є всі умови для нормальної роботи, обслуговування клієнтів. Колектив у нас з шести чоловік - двох провізорів, двох фармацевтів, є у нас свої бухгалтер і санітарка. Цього року зробили власними силами поточний ремонт.
- Нічні виклики бувають?
- Не часто, але трапляються. Приходимо серед ночі, як треба, відпускаємо ліки. Ось нинішнього року на свято Івана Купала одна дівчина впала у вогнище, отримала опіки. Рятували її і ми, і медики. А ще ми доставляємо медпрепарати додому стареньким, тяжкохворим, немічним, інвалідам, ветеранам. Ліквідаторам аварії на ЧАЕС відпускаємо ліки безкоштовно.
- Фальсифіковані ліки трапляються?
- Боже борони! Ні з якими ділками (а їх тепер вистачає) ми не зв'язуємось. На всіх медпрепаратах маємо сертифікат якості. Час від часу отримуємо інструкцію, де вказується, які ліки слід вилучити з продажу. Що ми і робимо. Адже дбати про здоров'я людей - наш святий обов'язок.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

На знімку: Н.П.Косенко. Фото автора.

СЬОГОДНІ - ДЕНЬ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ПРАЦІВНИКА

ВОНИ ТЕЖ НАС ЛІКУЮТЬ. ХОЧ І НЕ ЛІКАРІ

Краще ніколи не хворіти! Проте, якщо вже таке лихо трапилося, ми йдемо до лікаря. А звідти - до аптеки На щастя, минули ті часи тотального дефіциту, коли і пристойний одяг, і нормальні продукти ми купували "по блату". І хіба тільки це? Нерідко доводилося "діставати" і життєво необхідні ліки та препарати. Та що там! За елементарною ватою в аптеках черги стояли! А сьогодні? В самій Мені - дві аптеки, три аптечні пункти і стільки ж - аптечних кіосків. І в кожному з цих фармзакладів - тисячі лікарських засобів, предметів догляду за хворими, вітамінних та фітопрепаратів, лікувальної косметики та ін. Ідіть до будь-якої з аптек чи пунктів, запитуйте потрібні ліки і ви їх там знайдете!

Далеко йти
не треба

Лише на території центральної районної лікарні розміщені п'ять аптечних закладів. Три аптечні пункти - при лікарняних відділеннях (ТОВ фармацевтичної фірми "ЛЕК-ВІЛ", аптеки №99 Чернігівського обласного комунального підприємства "Ліки України", ЗАТ "Менська районна аптека ім. В.І. Смирнова"), а ще два аптечні кіоски - в приміщенні поліклініки (знову ЗАТ "Менська районна аптека ім. В.І.Смирнова" та приватного під-приємства фірми "Чернігівмедінтех").
Пацієнтам, що лікуються в ЦРЛ, і хворим, що прийшли на при-йом до лікаря, зручно: не треба йти з рецептами та призначеннями аж до центру міста, все необхідне можна купити за лічені хвилини, до того ж є вибір. Елементарні засоби гігієни, мінеральні води, соки та вітамінні препарати - теж в асортименті. Отож відпала потреба просити родичів передати якесь мило чи зубну щітку. В центрі ж міста працюють центральний офіс ЗАТ "Менська районна аптека ім. В.І. Смирнова" та аптечний кіоск менської філії ТОВ фармацевтичної фірми "ЛЕК-ВІЛ".

Комп'ютер. Навіть у голові

Недалеко від ЦРЛ, по вул. Шевченка в напрямку залізничної станції вже більше двох років працює ще одна аптека - приватного підприємця Л.В.Литвак. Спочатку орендовану, а згодом викуплену частину колишнього магазину райспоживспілки капітально відремонтували, сьогодні це один з найпопулярніших аптечних закладів у місті. Покупців перш за все приваблює якість обслуговування, порівняно невисокі ціни на лікар-ські засоби (а їх тут у переліку до двох тисяч). Завідуючий провізор аптеки Сергій Іванович Слабченко швидко і ввічливо обслуговує покупців. Кожному з них дасть компетентну пораду, підкаже, як ефективніше використати кошти, якому з препаратів однієї групи віддати перевагу, як його застосовувати.
Під час нашої розмови весь час підходять покупці, щось запитують. Ось, приміром, одна жіночка побажала придбати сильнодіючий препарат для свого чоловіка, але без призначення лікаря. Сергій Іванович порадив спочатку негайно звернутися до медиків, можливо, викликати "швидку" (бо стан хворого, зі слів жінки, дійсно тяжкий), а не займатися самолікуванням.
- Але ж для Вас було б вигідніше продати тій жіночці якісь ліки? - запитую згодом.
- Про це і мови бути не може. Адже ми, фармацевти і провізори, маємо своєрідний кодекс честі.
Ще спостереження. На прохання іншої клієнтки підібрати потрібний препарат Сергій Іванович тут же називає п'ять-шість аналогів, різних за ціною, об'ємом, імпортних та вітчизняних, попутно пояснюючи методи їх застосування.
- Це ж який "комп'ютер" треба в голові мати, - дивуюся, - аби стільки інформації тримати в голові.
- А у нас дійсно ось комп'ютер стоїть (показує), варто лише потрібну сторінку відкрити - ось тут вам і вся необхідна інформація. Але, в принципі, всі ці дані і так у пам'яті тримаю. По-перше, сотні разів на день це повторюєш, по-друге ж - необхідно економити час покупців, а поки в комп'ютер зазирнеш, дивись - зайва хвилина і втрачається. А ще ми, провізори, повинні постійно поповнювати знання. Цікавимося новинками в галузі фармакології, відвідуємо семінари, спілкуємося з колегами тощо.
- Як щодо фальсифікатів? Покупці не скаржаться, бува?
- Щоквартально нашу аптеку, як і всі інші, перевіряють спеціалісти Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Чернігівській області. До того ж, регулярно присилають приписи, які, звісно, ми негайно виконуємо.

По всьому району

ЗАТ "Менська районна аптека ім. В.І.Смирнова" - найстарший аптечний заклад району і має дуже розгалужену систему філій по всьому району.
- Крім вище-згаданих аптеки, аптечного пункту та кіоска, що в райцентрі, у нас працюють ще один аптечний пункт при Березнянській лікарні та сім аптек у селах, - розповідає завідуюча А.З.Смирнова, - до того ж, наша аптека постачає ліки до 32-х ФАПів району, під реалізацію.
- Колектив у вас великий?
- Так, у нас працює сорок чотири чоловіки, до того ж, усі фармацевти мають категорії не нижче першої або вищої.
У цьому фармацевтичному закладі - більше двох з половиною тисяч найменувань лікарських засобів та препаратів, усі вони сертифіковані і - що найголовніше - для кожного препарату піді-брана оптимальна температура зберігання. Адже центральний офіс - це приміщення, яке будувалось свого часу саме для аптеки, тут достатньо місця, аби розмістити численні охолоджувальні установки. До того ж, саме ця аптека єдина в районі виготовляє лікар-ські засоби екстемпоральної рецептури (тобто, мазі, мікстури, розчини, краплі). Рівень якості цих препаратів, за словами завідуючої, перевіряється на кількох рів-нях різними спеціалістами - всі вони ставлять відповідні підписи про результати аналізів.
А ще районна аптека ім. В.І.Смирнова обслуговує всі категорії піль-говиків, у борг (інколи чекаючи на виплату заборгованості в десятки тисяч гривень). А пенсіонери та інваліди купують тут ліки з 10-відсотковою знижкою.

Про капці або протигрибковий засіб від горла

Звичайно, напередодні свята усі ми хочемо поздоровити працівників фармацевтичних закладів і побажати їм бути такими ж уважними до людей і професіоналами у своїй справі. Щоб не було такого, як мені нещодавно довелося випробувати на особистому досвіді: в одному з аптечних кіосків прошу порадити, який засіб від кашлю краще підібрати хворій дитині. У відповідь "продавщиця" (важко назвати це юне створіння провізором, пробачте), ліниво кивнула головою у бік вітрини: "Вибирайте…". Неначе капці у взуттєвому магазині чи морозиво у кафе. Отож довелося просити анотацію до п'яти-шести препаратів, вивчати самій і пригадувати рекомендації знайомого лікаря.
Коли я описала цю ситуацію А.З.Смирновій, вона відповіла:
- На жаль, Ви мене не здивували. Якось до на-шої аптеки зайшла жінка, аби купити ліки від болю у горлі, заодно дістала якусь мазь із сумочки (сказавши, що купила її раніше в іншому аптечному закладі), попросила нашого провізора розповісти, скільки разів змазувати тією маззю хворе горло (так їй порадили "спеціалісти" з того кіоску), бо забула. Так наш провізор ледь свідомість не втратила, почувши ці слова і прочитавши напис на тюбику з маззю. Виявилося, що то протигрибковий засіб для… змащування ніг. Уявляєте, якби та жіночка запалене горло ним змазала?!
***
Отож, шановні фармацевти та провізори, вибачте за критику. Адже ми, ваші постійні клієнти, довіряємо вам найдорожче - життя і здоров'я. Зі святом!

І.ПРИМАК.