Запитання тижня

ЩО МИ ЇСТИМЕМО ВЗИМКУ?

Відповідають:

Надія Федорівна ЛОГІНОВА - жителька Величківки, тимчасово не працює:
- А що хто надбає за літо, те й матиме взимку. Особисто для мене заготівля овочів, консервація ягід - звична справа. Цим займається кожна турботлива дружина і мати. А ще я трави для чаїв заготовляю - не купую магазинної заварки. Чай з м'ятою, липою, материнкою, листям смородини, вишні - що може бути кращим напоєм, коли за вікном зима, а в хаті від цих пахощів віє весною, літо згадується?
Віктор Павлович ОСТАПЕНКО - начальник районної інспекції держтехнагляду:
- Маю стареньких батьків у Бігачі, тестя і тещу у Мені, теж уже зі слабким здоров'ям - тож усі вихідні проводимо з дружиною в них: обробляємо городи. Маємо і свої сотки у районі сиркомбінату. Усе, що виросло, дозріло - консервуємо, солимо, варимо, сушимо. Бо зима спитає, що влітку робив.
Одарка Логвинівна НАГОРНА - пенсіонерка з Мени:
- Я ніяких банок не визнаю. У мене все соління - капуста з огірками, помідори - у дерев'яних діжках. Варення - у глиняних горщиках, макітрах. Компотів не закриваю - то, вважаю, марна трата часу. Сушу всю садовину - яблука, груші, сливи, смородину, вишні, а взимку узвар варю.
Микола Никифорович НАЗАРЕНКО - житель Мени, пенсіонер, 80 років:
- Живу сам, то мені багато і не треба. Але дещо з консервації вже запас: зварив смородину, полуниці, вишні на варення, огірків трохи засолив. Хоч і не багато маю, але і буде яку банку узимку з погреба внести.
Надія Миколаївна КОЖУШКО - вчителька районної школи-гімназії:
- З овочів на зиму заготовила кабачки (рецепт вичитала у "Чернігівському віснику"): і мариновані, і смажені - усе в банках. І варення маю досить: абрикосове, вишневе, малинове. А от компотів моя родина не любить, ще минулорічні у погребі стоять.
Людмила Іванівна ФЕДОРЕНКО з Макошине:
- Головне, - щоб завжди був на столі хліб. Ну й, звісно, і до хліба усього потроху. Дивись, і перезимуємо.
Баба Варка, яка любить багато говорити і про все має свою думку:
- Як не лінуватися, буде що взимку їсти. Хоч, приміром, цукор і дорогий, але вихід завжди можна знайти.

Виробництво

ПРОДУКЦІЯ СТОЛЬНЕНСЬКОГО КОНСЕРВНОГО ЗАВОДУ КОРИСТУЄТЬСЯ ПОПИТОМ І В СТОЛИЦІ

Окрім консервування, робітники підприємства власноруч вирощують огірки, кабачки, кріп, капусту, моркву і буряки. А ще - доглядають за садом.

Сезон - пора гаряча

Зараз у консервників Стольного роботи - хоч відбавляй: "пішов огірок".
- Його ми висіяли на дев'яти гектарах, - розповідає завідувач виробництвом В.М.Семироз. - Робітники заводу огірки самі кілька разів просапували, а зараз уже вибирають. Але це такий овоч, що росте, немов з води, отож допомагають нам його вибирати члени рільничої бригади. Ще висіяли 10 гектарів кабачків - уже дозрівають, півтора гектара росте пізньої капусти.
Сезон у консервників закінчується перед новим роком. З весни усі п'ятнадцять чоловік (такий штат на заводі) мають роботу. Зараз, наприклад, повним ходом іде консервування огірків - закривають їх у півлітрові (корнішончики довжиною від 2 до 5 см) і в трилітрові банки (більші). Стерилізатором працює Ніна Іванівна Романько. Як вона вправно орудує підйомником, вивантажуючи зі стерилізаційних баків і завантажуючи в них спеціальні металеві клітки з продукцією! Справжній віртуоз!

Ніщо не пропадає

У Стольному ні на овочевих плантаціях, ні в саду не гниє ніщо. Все вчасно збирається і відправляється на переробку. Два роки тому у селі посадили новий сад площею 24 гектари. Зараз старшокласники і члени рільничої бригади обсапують молоді деревця. Дітям, якщо вони виконають встановлену норму, гроші виплачують в кінці робочого дня готівкою, з розрахунку 10 копійок за одне деревце.
Старий 50-гектарний сад цього року не вродив.
- Будемо купувати яблука і груші у населення, - каже Володимир Миколайович. - Бо повидла, соки, джеми з садовини користуються серед споживачів великим попитом. А ще, як заїдуть у село продавці з півдня з помідорами, персиками чи абрикосами і будуть пропонувати обміняти свій товар на картоплю - не відмовимось. Так робимо щороку. Тож матимемо сировину для консервування.
Стольненські консервники продають свій товар у фірмових магазинах ТОВ "Праця", інших торговельних точках усієї Чернігівщини. А ще їхню консервовану і мариновану продукцію залюбки беруть магазини Києва.
- Уже маємо замовлення на 2 мільйони умовних банок, - розповідає В.М.Семироз. - А всі, хто побажає скуштувати нашу продукцію, можуть придбати у нас на заводі без проблем.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

На знімку: стерилізатор В.І.Романько за роботою. Фото автора.

Не святі горшки ліплять

З БАНКАМИ НА "ТИ"

Сергій Олександрович - людина неординарна. Він - заядлий мисливець, торік разом зі своїми друзями вполював двох вовків. А ще 29-річний Сергій - гарний рибалка, відмінний столяр і муляр. Він знається на квітах, разом з батьком (нині покійним) посадив біля хати сад. Купив собі будинок, має надію під осінь привести туди хазяйку. А поки що живе з мамою, в усьому їй допомагає. Працює Сергій столяром у місцевій школі.

Спочатку була допомога

У селі кожен господар, якщо він справжній, тримає корову, птицю, кілька поросят, обробляє город. Як кажуть, і вгору нема коли глянути. Так жила і живе сім'я Радченків. Любов Андріївна, залишившись удовою, не збула з двору нічого, не відмовилась і від соток. Ще і на роботу бігала - завідувала птахофермою.
Років з три тому трапилось ось що. Вибрала Любов Андріївна огірків повні ночви, водою залила і подалась за село сіно на пайці згрібати. Вечором планувала ту городину до ладу привести.
І яким же було її здивування, коли, повернувшись додому, побачила в кухні перевернуті догори банки з законсервованими огірками. Сергій тим часом мив газову плиту…
Виявляється, він давно спостерігав, придивлявся, скільки і чого кладе мама у ті банки. Допомагав то кропу з городу принести, то часнику начистити, корінь хріну викопати. А цього разу, як надумав здивувати неньку, познаходив її записи з рецептами, повичитував усе і зробив.
- Хоча б не "постріляли", - тільки й мовила, лагідно дивлячись на сина. - Ти ж так старався…
Вистояли. А смачні вдалися! Хрумтючі, тугенькі.

Сам

Відтоді Сергій з банками на "ти".
Усе йому вдається: компоти і варення, салати і джеми. Аби тільки чисті банки йому подавав хто.
Закриває гриби, яких у лісі назбирує сам. Знає місця у сусідніх з Киселівкою лісах, де ростуть боровики, а де - лисички. Поїде велосипедом, назбирає швиденько - і за діло.
І рибу ловить. Велику - на сковорідку, а дрібноту складе у півлітрові баночки, додасть солі, тертої моркви, цибулі, томатного соусу, поставить у деко з водою - і за заслінку гарячої печі. Тільки металевими кришками прикриє. Під вечір дістане, закрутить і - в льох.
А то якось подивував, було, гостей. Здавалось, на столі було все: і смажене, і варене. "Ще не все", - мовив Сергій, і подався на кухню. Через п'ять хвилин приніс велику миску з рожевими кружальцями, густо змащеними сметаною і притрушеними цибулею. "Що воно таке?" - дивувались гості. Куштували, хвалили і не могли визначити.
- Та редиска це, солена, - засміявся хлопець. - Сам зробив і вас навчу. На трилітрову банку помитої ціленької редиски всипте стограмову чарку солі і залийте холодною водою. Спецій не треба. Закрити капроновою кришкою і - в льох. Перед подаванням на стіл треба редиску порізати, додати цибулі і змастити сметаною. Їжте на здоров'я, як подобається.

Р.МИХАЙЛЕНКО.

ВІТАМІННІ ЗАГОТОВКИ

ЛІТР ПОЛУНИЧНОГО ВАРЕННЯ - ЗА 11 ГРИВЕНЬ. НЕДЕШЕВО ОБІЙШЛАСЯ ЦЬОГО ЛІТА КОНСЕРВАЦІЯ ГОСПОДИНЯМ

Добре, як у власному садку зріють вишні, абрикоси, яблука, сливи чи ще там що. А як без малини і смородини обійтися взимку, коли загрожує застуда, грип та інші неприємності? Тож готуйте гроші на банки, кришки, закатувальну машинку і - головне - цукор!

На базарі

Останніх три тижні на ринку в очах рябіє від ягід. Зранку ціни кусаються, під обід власники банок, відерець і відер із запашною ягодою стають поступливішими.
За відро (продають в основному у 10-літрових) смородини просять 13 - 14 гривень, а ще тиждень тому і за 10 віддавали, і дешевше. Агрус - 12 гривень за відро, яблука - 8, груші - 6 (це перші). Абрикосів - повний базар, та дешевше 12 - 13 гривень за відро не купиш. Сливи знайшла лише в однієї жіночки, і то маленьке, 5-літрове відерце - за 3,5 гривні. Кажуть, нинішнього року на сливи неврожай. Малину і чорниці продають банками - 1,5 грн. за півлітрову. А любите екзотику - варіть варення з персиків, 5,5 грн. за кілограм.

Порахуємо

Та чи навариш того варення, якщо ціни на стратегічний літній продукт (цукор) просто шокують - сьогодні 3 грн. 20 коп. за кілограм, а тижнів два-три тому був і 3,60, і 3,80. Мішок солодкого консерванту можна зараз придбати за 150 - 153 грн., але є надія, що незабаром продаватимуть і за 148 грн.
Отож, і рахуйте, скільки вам коштуватиме солодкий вітамін у банках. Якщо за відро полуниць просили 20 - 25, а то і 30 гривень, та додати до цієї ягоди цукру по 3,60 (хоча б кіло на кіло), то разом з ягодами вийде до 55 грн. Плюс п'ять літрових банок по гривні, та стільки ж кришок по 0,13 - вже набігло 68 грн. Поділимо на 5 чи 6 банок (це вже хто як зварить) - і вийде 10,39 чи 12,35 за літр полуничного вітаміну. А якщо купити ще й "равлика" для закатування кришок? За сучасну і зручну закатувальну машинку доведеться заплатити 27 - 28, а то і до 30 гривень. Отож-бо. Думай, хазяйко, ламай голову, де б зекономити: чи свою смородину на сусідчині абрикоси "бартернути", чи банок у свекрухи вициганити, а машинку позичити у сусідки.

І.ПРИМАК.